Європейське табло інноваційного розвитку

Європейське інноваційне табло (ЄІТ), також Європейський рейтинг інноваційності, англ. European Innovation Scoreboard (EIS) — система показників науково-технічного розвитку країн Європи.

Європейське інноваційне табло включає також цілу низку показників, що характеризують, зокрема, стан у сфері захисту прав на інтелектуальну власність. Цим підкреслюється внесок об'єктів інтелектуальної власності в інноваційний розвиток економік країн ЄС.

Мета створення

Головна мета системи полягає в тому, щоб на основі аналізу даних окремих країн відпрацювати раціональну стратегію ЄС по гармонізації розвитку в рамках «єдиної Європи». Така стратегія передбачає

  • міждержавну співпрацю в рамках ЄС
  • розробку нових форм і методів взаємодії між окремими вченими і науково-дослідними організаціями.

На основі аналізу розробляються заходи практичної допомоги країнам, які мають невисокі значення контрольних показників. Ці заходи оформлені у вигляді спеціалізованих програм співпраці і надання цільової фінансової допомоги з бюджету ЄС, зокрема, зі Структурного фонду.

Історія

Створенню системи показників передувала тривала дискусія між представниками різних країн-учасниць Співтовариства і проведення контрольних розрахунків з цілого ряду показників-кандидатів, на включення в остаточний список. У грудні 2001 року табло було реалізовано в робочому варіанті, де індикатори сконструйовані на основі стандартних статистичних показників системи EUROSTAT.

Спочатку ця система мала у своєму складі сімнадцять індикаторів (основних показників), що відібрані для узагальнення основних факторів і результатів інноваційної діяльності. Вони були розділені на чотири основні групи: людські ресурси, створення нових знань, передача і застосування знань, фінансування інновацій і ринки інноваційної продукції.

Згодом кількість показників та їх склад змінювалися. Зокрема, була проведена подальша деталізація показників із виділенням сфери послуг у спеціальну групу, що пов'язано зі зростаючою важливістю саме цього сектору в сучасній економіці. При аналізі стану НДДКР та інноваційної діяльності саме у цьому секторі виникає багато питань, бо існуючі стандарти для нього залишаються вкрай недосконалими.

Набір показників

Показники чітко розподілено на вхідні (оцінюють ресурси наукової та інноваційної діяльності) та вихідні (відображають результативність наукових та науково-технічних робіт та інноваційної діяльності).

Набір показників сформовано експертним шляхом на основі ретельного аналізу групи з-понад 50 «показників-кандидатів», тому подальші зміни у системі цілком імовірні, особливо при змінах у складі експертних груп, які беруть участь у проекті.

На сьогодні показники Європейського інноваційного табло представлені у п'ятьох групах, які відображають різноманітні аспекти інноваційного розвитку:

  1. «Рушійні сили інновацій» — індикатори, які відображають стан та структуру інноваційного потенціалу.
  2. «Створення нових знань» — індикатори, які відображають рівні фінансування НДДКР.
  3. «Інновації та підприємництво» — індикатори, які відображають рівні інноваційної активності на підприємствах (фірмах).
  4. «Застосування» — індикатори, які відображають зайнятість та комерційну діяльність в інноваційних секторах.
  5. «Інтелектуальна власність» — індикатори, які відображають патентну активність.

Аналіз показників

При аналізі індикаторів ЄІТ експертами Європейської Комісії застосовуються такі підходи:

  • показники окремих країн і ЄС в цілому порівнюються з аналогічними показниками безперечних світових лідерів інноваційного розвитку — Японії та США;
  • більшість показників орієнтовані на оцінку ефективності (а не загального обсягу) інноваційної діяльності;
  • порівняльні кількісні оцінки наводяться за окремими групами показників.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.