Ільбарсхан II

Ільбарс-хан II (бл. 1603/16041623) хівинський хан у 16221623 роках.

Ільбарс-хан II
Народився 1603/1604
Помер 1623
Ургенч
Національність узбек
Титул хан Хорезму
Термін 1622—1623 роки
Попередник Араб Мухаммад-хан
Наступник Ісфандіяр-хан I
Конфесія іслам
Рід Арабшахи
Батько Араб Мухаммад-хан
Діти 7 синів

Життєпис

Походив з династії Арабшахів, гілки Шибанідів. Син Араб Мухаммад-хана. 1617/1618 року спільно з братом Хабаш-султаном брав участь у набігу на Хорсана. Невдовзі за цим повстав проти батька, рушивши з військо на Ургенч. Той передав їм в управління багате місто Вазір.

1622 року Ільбарс раптово захопив Хіву, де перебував Араб Мухаммад-хан, полонивши того. Тоді проти Ільбарс виступили брати Ісфандіяр і Абулгазі. Ільбарс відійшов у Кір і Усть-Урт, звільнивши свого батька. Абулгазі був готовий атакувати Ільбарс, але цьомму завадив Араб Мухаммад-хан, що дослухався поради аталика Хусейна-Ходжи зачекати. Втім останній таємно підтримував Ільбарса.

В результаті протягом кількох місяців кожна зі сторін збиралася з силами. Зрештою в битві на каналі Ташли-Ярмиш Ільбарс завдав поразки ханському війську, полонивши батька, якого відправив братові Хабаш-султану (той наказав осліпити Араб Мухаммад-хана). Після цього Ільбарс був оголошений ханом. Він відправив Хабаш-султана проти Ісфандіяра, який капітулював в Хазараспі. Йому було наказано здійснити хадж до Мекки. Інших своїх братів — Хорезм Шах-султана і Афган-султана було відправлено до Хіви під вартою. Ще одному братові — Шаріф-султану — передано у володіння Кят.

1623 ркоу довідався, що Ісфандіяр з перським загоном вирушив на звільнення батька. Тоді Ільбарс-хан II наказав стратити Араб Мухаммада, брата Хорезм Шаха-султана та 2 синів Ісфандіяра. Втім це не зупинило останнього, на бік якого перейшли провідні туркменські племена. В битві на річці Амудар'я Хабаш-султан зазнав поразки й втік до Ільбарс-хана II. Втім проти нього виступив Шаріф-султан. Вирішальна битва відбулася біля Ургенча, де хан зазнав поразки, потрапив у полон, де був страчений. Новим ханом став Ісфандіяр.

Джерела

  • Howorth, Henry Hoyle. History of the Mongols, from the 9th to the 19th Century. Part II division II. The so-called tartars of Russia and Central Asia. Londres: Longmans, Green and Co, 1880.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.