Ісаак (бек-мелех)

Ісаак I (*д/н — бл. 860) — 6-й повновладний бек-мелех Хозарської держави у 840860 роках.

Ісаак I
Народився невідомо
Помер бл. 860
Національність хозарин
Титул бек-мелех
Термін 840—860 роки
Попередник Ханукка
Наступник Завулон
Конфесія юдаїзм
Рід Буланіди
Батько Ханукка
Діти 1 син?

Життєпис

Походив з роду Буланідів. Син бек-мелеха Ханукки. Після смерті останнього на початку 840-х років стає новим володарем каганату. Зберіг при владі номінального кагана Тархана.

За правління бек-мелеха Ісаака каганат переходить до оборони стосовно сусідів. Водночас з мусульманськими державами Кавказу та Візантією досягнуто вигідного миру. Завдяки цьому відновлюється економічний розвиток, багатіють міста каганату, де зосереджуються ремісники та купці, що займалися посередницькою торгівлею. Домігся того, що вся знать разом з каганом прийняла юдаїзм, чим Ісаак зміцнив власне становище.

Завдяки дипломатії Ісаака I авторитет Хозарії відновлюється. Створив особисту кіннотну гвардію, що складалася з ларисіїв, — мусульманського племені хорезмійського походження, яке поселилося в Ітилі і несло беку службу на особливих умовах. Гвардія мала власного везира і мало право право не воювати з єдиновірцями. За його правління з'являється 48 торговельно-ремісничих городищ на Дону та Сіверському Донці. Втім зберігається значення Ітиля на Волзі, Семендера на Тереку, Самкерцу біля Керченської протоки.

Помер бек-мелех Ісаак I близько 860 року або трохи пізніше. Владу успадкував його син Завулон.

Джерела

  • Douglas M. Dunlop, The History of the Jewish Khazars, Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1954.
  • Norman Golb and Omeljan Pritsak, Khazarian Hebrew Documents of the Tenth Century. Ithaca: Cornell Univ. Press, 1982.
  • Kevin Alan Brook. The Jews of Khazaria. 2nd ed. Rowman & Littlefield Publishers, Inc, 2006.update
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.