Ісидор Глинка

Ісидор Глинка (17 лютого 1909  18 травня 1983) канадський біохімік українського походження, очільник Конгресу українців Канади. Брат громадсько-політичного діяча Антіна Глинки.

Ісидор Глинка
Народився 17 лютого 1909(19090217)
с. Денисів
Помер 18 травня 1983
Вінніпег
Національність українець
Діяльність наука, громадська діяльність
Конфесія греко-католик
Батько Григорій Глінка
Діти 1 син
Нагороди Шевченківська медаль

Життєпис

Походив з родини співака та музиканта хору О. Вітошинського, фольклориста Григорія Глінки. Ісидор народився у селі Денисів (тепер Тернопільського району Тернопільської області України). 1910 з родиною виїхав до Канади, де оселився у селі біля міста Дельфи (провінція Альберта). Тут Ісидор здобув початкову освіту. В Едмонтоні закінчив середню школу.

У 1929 році закінчив вчительську колегію у м. Кемроуз. Потім вступив до Альбертського університету у м. Едмонтон, який закінчив у 1937 році. У 1939 році закінчив Каліфорнійський технологічний інститут (м. Пасадена), де здобув ступінь доктора біохімії.

У 1939—1947 роках працював у Міністерстві сільського господарства Канади в Оттаві. У 1947 році призначено асистентом директора Канадської комісії збіжжя у Вінніпезі (до 1972 року), де керував роботою фахівців та студентів з Японії, Великої Британії, Югославії, Болгарії та Нідерландів. Невдовзі увійшов до секції Американської асоціації з переробки хлібних злаків.

Разом з науковою та державницькою діяльністю займався громадською діяльністю та журналістикою. Від 1963 року став видавати журнал «Chemistry and Technology», що стало джерелом важливої довідкової інформації з питань застосування біохімії в вирощуванні пшениці. Публікувалася у перекладі в багатьох країнах світа, зокрема Радянському Союзі. У 1968 р. нагороджений Шевченківською медаллю.

Водночас стає членом проводу Українського культурно-освітнього центру. У 1963 році став засновником і першим головою Шевченківської фундації при Конгресі українців Канади (до 1978 року). Водночас став ідеологом впровадження багатокультурності в Канаді. 1963 року спрямував подання до Королівської комісії з двомовності та біокультурності щодо захисту інших мов та культур окрім англійською та французької.

З кінця 1960-х років до початку 1980-х років був виконавчим членом ради директорів Андріївського коледжу у Вінніпезі та виконавчим членом президії Українського Канадського комітету. Помер у 1983 році у Вінніпезі.

Творчість

В його науковому доробку є 100 робіт стосовно біохімії, зокрема пшениці та якості хліба. У 1967 році став першим лауреатом премії Брабендера. За свою наукову діяльністю 1976 року нагороджено найвищою відзнакою американських хіміків — медаллю Осборна. Стає почесним доктором наук Університету Манітоби.

Публікувався під псевдо Іван Гармата в газеті «Український голос». У 1950-х публікувався в бюлетені Українського Канадського комітету. У 1981 році окремою книгою видано збірку статей «The Other Canadians». 1964 року виступив співавтором праці «Wheat Chemistry and Technology».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.