Ієронім Морштин

Ієронім Морштин (пол. Hieronim Morsztyn, бл. 1581 1623) — польський поет та письменник часів Речі Посполитої. Представник шляхетського роду Морштинів гербу Леліва.

Ієронім Морштин
Народився приб. 1581
Польща[1]
Помер 1623(1623)
Підданство Річ Посполита
Діяльність поет
Галузь fictiond
Знання мов польська[2] і латина
Рід Морштини
Батько Флоріан Морштин
Мати Зузанна Ласька
Автограф
Герб

Життєпис

Був сином аріан Флоріана Морштина та його дружини Зузанни Ласької. Рано втратив батьків, виховуваввся вуєм Самуелем Лаським, який відправив Ієроніма ннавчатися до єзуїтського колегіуму у Бранево. В подальшому про його долю відомо замало. Знано, що Морштин жив при дворах магнатів у Любліні, а потім у Вільно. Помер 1623 року.

Творчість

Був майстром ліричної поезії. Є автором рукописної збіркаи «Збори віршів» і ліричного циклу «Світська насолода». Орієнтація в сучасних авторові літературних тенденціях Західної Європи і незвичайна широта тематики поєднуються в його творчості з високою культурою вірша, примарною грою емоційних відтінків, де тонкий гумор, радісні тони і еротичні двозначності переплітаються з овіяним сумом усвідомленням тлінності земного буття.

У любовній ліриці Морштина відчувається зіткнення традицій польського Відродження з впливами маринізму. Вже після смерті Морштина були видані дві збірки його новел у віршах і прозі (1650 та 1655 роки), які придбали велику популярність. До збірки 1650 року увійшла «Втішна історія про доброчесну королеву Банялюке з країни східної» — перший бароковий роман у віршах. За своїми мотивами цей твір близький до поширених на той час в Італії збірок фантастичних повістей, казок, новел, де східна екзотика і яскрава феєрія нерідко поєднуються з елементами фольклору. Разом з «Банялюкою» були видані чудові прозові переробки двох новел Боккаччо, фабульна основа яких була заповнена польськими мотивами. Подібна тенденція характерна і для віршованих переробок інших новел італійського Відродження, що склали збірку 1655 року.

Джерела

  • Bibliografia Literatury Polskiej — Nowy Korbut, t. 2 Piśmiennictwo Staropolskie. — Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1964. — S. 534—537. (пол.)


  1. Czech National Authority Database
  2. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.