Аварії при бурінні свердловин
Аварією при бурінні свердловини вважають переривання технологічного процесу будівництва (буріння і випробування) свердловини, яке вимагає для його ліквідації проведення спеціальних робіт, не передбачених проектом.
Загальний опис
Аварії стаються через несправності, залишення або падіння в свердловину елементів бурильних та обсадних колон, прихоплення, відкритого фонтанування, падіння в свердловину сторонніх предметів.
Переривання технологічного процесу будівництва свердловини при виконанні вимог технологічного процесу і правил ведення бурових робіт, які викликані явищами геологічного характеру, такі як поглинання, нафтогазопрояви, викиди, осипання, обвали, жолобні виробки, викривлення ствола, відкрите фонтанування та інші, а також тих, які виникли внаслідок стихійних явищ, відносяться до ускладнень при бурінні.
Досить поширеним явищем при бурінні свердловин буває провал інструменту. Це може бути обумовлено різними причинами. В тому числі, наявністю в надрах карстових пустот.
Класифікація аварій
Аварії класифікуються на такі види:
- аварії з елементами бурильної колони;
- прихоплення бурильних і обсадних колон;
- аварії з долотами.
- аварії з обсадними колонами та її елементами;
- аварії через невдале цементування;
- аварії із вибійними двигунами;
- падіння в свердловину сторонніх предметів.
Опис окремих різновидів аварій
До аварій із елементами бурильної колони належить залишення в свердловині колони бурильних труб або елементів компонування низу (перевідників, центра торів, амортизатора, обважених бурильних труб, розширювачів та іншого) внаслідок:
- несправності та зриву по різі;
- несправності по зварному шву;
- несправності по тілу труби;
- несправності ведучої труби та елементів компонування низу; — розгвинчування і падіння частини бурильної колони.
До прихоплень бурильного інструменту та обсадних колон відносяться не передбачувана втрата рухомості при прикладені до неї максимально допустимих навантажень внаслідок:
- перепаду тиску між свердловиною та пластом;
- заклинювання колони під час її руху в свердловині;
- заклинювання колони по сторонніми предметами;
- відсутності належної промивки.
До аварій із долотами належать залишення в свердловині долота, бурильної головки або їх елементів та частин.
До аварій із обсадними колонами відносяться аварії із колонами, які спускаються або вже спущені, елементами обсадних колон або їх частинами:
- роз'єднання колон по різьбовим з'єднанням;
- обрив по зварному шву;
- зминання або розрив по тілу труби;
- падінням колони або її частини;
- пошкодження колони під час розбурювання цементної пробки, кільця-стоп, зворотного клапана і направляючої пробки.
До аварій через неякісне цементування належать:
- прихоплення затвердівши цементом колони бурильних труб, на яких спускалася обсадна колона або «хвостовик»;
- відмова в роботі та несправності вузлів підвіски секцій обсадної колони, які порушують нормальний процес кріплення і подальшого поглиблення свердловини;
- оголення башмака або недопідйом цементу, якщо потрібно проводити роботи по усуненню порушень.
До аварій із вибійними двигунами відносяться залишення в свердловині вибійного двигуна або його вузлів в свердловині внаслідок пошкоджень або роз'єднання з бурильною колоною.
До падіння в свердловину сторонніх предметів належать падіння в свердловину вкладишів ротора, роторних клинів ведучої труби та клинового захоплювача, елементів обв'язки гирла свердловини, ключів, кувалд та інших ручних інструментів, з допомогою яких велися роботи на гирлі свердловини.
До інших аварій належать аварії під час промислово-геофізичних робіт (прихоплення і залишення в свердловині каротажного кабелю, різних приладів, обважнювачів, шаблонів, торпед та інших пристроїв, які використовуються для дослідження свердловин та допоміжних робіт в ній. Сюди належать також аварії 1 та 2 категорій.
Всі аварії повинні розслідуватися протягом 72 годин з моменту їх виникнення. Комісією складається акт розслідування, де вказуються причини, винуватці аварії та заходи з попередження подібних аварій.
Аварії реєструються у спеціальному журналі. Витрати часу та коштів на ліквідацію аварій обраховуються окремо і вказуються у статистичній звітності.
По кожній аварії необхідно провести заходи по її ліквідації в короткі терміни. Для цього складається план робіт у яких вказується відповідальні виконавці. Якщо аварія не ліквідована протягом 10 діб, то подальша ліквідація аварії план робіт з ліквідації аварії погоджується вищою інстанцією.
Крім звичайних аварій в бурінні виділяють аварії першої і другої категорії, які розслідуються спеціальними комісіями з участю Дертехнагляду.
Аварії 1 категорії: це відкриті нафтові і газові фонтани; вибухи і пожежі резервуарних парків, компресорних і насосних станцій підземних сховищ газу, які привели до руйнування або знищення об'єкту; вибухи і пожежі на нафтогазопереробних заводах, які викликали зупинку підприємства, цеха та необхідність проведення відновлювальних робіт.
Аварії IІ категорії це падіння або руйнування вишок, морських основ в процесі експлуатації, будівництва та переміщення; падіння елементів талевої системи (кронблока, талевого блока, крюка); вибухи і пожежі на бурових об'єктах, групових нафтогазозбірних пунктах, компресорних і насосних станціях, які привели до виходу із ладу обладнання, необхідності капітального ремонту його і зупинки об'єкту; вибухи, пожежі і загоряння на нафтогазопереробних заводах, які викликали припинення роботи установки (дільниці) і вимагають заміни або капітального ремонту окремих будов, машин, агрегатів, апаратів, місткостей, трубопроводів и товарних резервуарів.
Див. також
Література
- Мислюк М. А., Рибчич І. Й., Яремійчук Р. С. Буріння свердловин: Довідник: У 5 т. — К.: Інтерпрес ЛТД, 2002. — Т. 1: Загальні відомості. Бурові установки. Обладнання та інструмент. — 303 с. Т. 5: Ускладнення. Аварії. Екологія. — 372 с.
- Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу: у 2-х томах. — Київ : Міжнародна економічна фундація, 2004. — Т. 1: А–К. — 560 с.
- Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу: у 2-х томах. — Львів : Апріорі, 2006. — Т. 2: Л–Я. — 800 с.