Аватар (картинка)

Авата́р (часто — авата́ра, авата́рка, скорочено а́ва, а́вик, від санскр. «сходження (бога на землю)», іноді — юзерпі́к, від англ. «картинка (інтернет-)користувача») — графічне зображення, яке представляє користувача сайту, форуму, веб-сервісу, мережевої гри, у програмах-месенджерах тощо. Аватар зазвичай обирається користувачем самостійно, або надається автоматично системою після реєстрації, має вигляд невеликою картинки, фотографії, короткого анімаційного сюжету. У часи текстових MUD-ігор аватаром була комбінація символів.

Аватар разом із іменем користувача (псевдонімом-ніком) відображає реальні або вигадані якості їхнього власника, риси характеру, переконання, соціальний статус — для повідомлення про них іншим користувачам та створення бажаного враження. Найголовнішою практичною роллю аватара є візуальна асоціація співрозмовника або гравця. Також нерідко аватари використовують для прикрашення свого профіля.

Зазвичай сайти та сервіси обмежують розміри зображені аватарів (64x64, 100x100 пікселів та інші) та розміри графічного файлу (до 100 кб тощо). Іноді з етичних та інших міркувань заборонений певний зміст зображеного на аватарі. Аватаром можуть бути фотографії користувача або інших людей, тварин, предметів, різні картинки, статичні або анімаційні.

Словом «аватара» в індуїзмі називають істоту або людину, тіло якої боги обирають для перебування на землі. Інколи індуїстські боги використовували декілька власних аватарів, у залежності від ситуації або навіть настрою.

У сучасних технологіях слово «аватар» було використане не пізніше 1985 року: тоді вийшла четверта частина комп'ютерної гри Ultima під назвою Quest of the Avatar, метою гри було перетворення персонажа на «Аватара». Майже одночасно із Ultima IV вийшли комп'ютерні рольові ігри Shadowrun (1985) та Habitat (1987), у яких також використовувався термін «аватар».

Розвиток Веб 2.0 та популярність блоґів і соцмереж спричинили активне використання картинок користувачів (аватарів). Існують численні онлайн-сервіси та програми для створення оригінальних картинок і оброблення фотографій.

Черговий поштовх для популяризації слова зробив блокбастер «Аватар» 2009 року.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.