Автомоделізм
Автомоделізм — вид технічної творчості та спорту, пов'язаний з виготовленням керованих та некерованих зменшених моделей автомобілів.
Радіокеровані автомоделі
Радіокеровані автомоделі (також називають RC моделі, від англ. Radio Controlled) керуються оператором за допомогою апаратури дистанційного керування.
RC моделі відрізняються за настипними ознаками:
- за типом двигуна: двигун внутрішнього згорання (калильний, або бензиновий); электричний двигун (коллекторний чи безколекторний).
- за масштабом: 1:5, 1:8, 1:10, 1:12, 1:16, 1:18, 1:28 (Mini-Z)
- за класом:: шосейні (гоночні, дрифтові), позашляховики
Також є радіокеровані моделі: мотоциклів, квадроциклів, танків і іньш.
Кордові моделі
Основна стаття: Кордова автомодель
Ко́рдова автомодель (англ. Tether car) — спеціальна швидкісна модель автомобіля з двигуном, яка рухається по колу на кільцевому треку, та утримується сталевою ниткою (кордом). Моделі запускають з метою досягнення максимальної швидкості. Кордові автомоделі є одним найстарішим видом автомоделізму.
Для участі в змаганнях моделі діляться на класи:
- E-1 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 1,5 см³ рекорд=268.697км/г
- Е-2 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 2,5 см³ рекорд=285,711км/г
- Е-3 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 3,5 см³ рекорд FEMA=300,953 км/ч WMCR=300,953 км/г
- Е-4 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 5,0 см³ рекорд=317,124 км/г
- Е-5 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 10,0 см³ рекорд=347,490 км/г
- К-1 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 1.5 см³
- К-2 Кордова гоночна модель автомобіля з ДВС 2.5 см³
Трасові автомоделі
Трасова автомодель – модель автомобіля (slotcars) з електричним двигуном виконана в масштабі 1:32, 1:24 призначена для змагань на спеціальних трасах довжиною доріжки до 50 метрів. Модель не має поворотних коліс а рухається по своїй доріжці завдяки канавці (слоту) на поверхні треку. Пілот керує швидкістю моделі і гальмами за допомогою спеціального пульта.
Міжднародна національна федерація по трасовим моделям ISRA. Чемпіонати Світу відбуваються за Правилам ISRA і проходят в класах:
- 1/24 Production;
- 1/32 Formula 1;
- 1/32 Eurosport;
- 1/24 Eurosport.
Стендові автомоделі
Це статичні моделі, завдання моделіста – найбільш точне відтворення всіх деталей і особливостей оригіналу. Моделі мають високий ступінь схожості з оригіналом, у них відкриваються двері, капоти, детально відтворений інтер'єр та деталі ходової частини. Популярні масштаби стендових моделей це 1:16, 1:18, 1:24, 1:32.
Автомоделізм як спорт
Крім аматорського захоплення, автомоделізм це вид спорту. Практично за всіма видами автомоделізму проводяться спортивні змагання клубного, національного рівнів, а також чемпіонати Європи та Світу. У класах колективних перегонів визначається індивідуальний переможець, а також найкраща команда. У класі кордових автомоделей фіксується максимальна швидкість чемпіонату і рекорд. Існують міжнародні та національні федерації автомодельного спорту.
В Україні автомоделізм достатньо популярний. Щорічно в різних містах проводиться багато змагань, також Чемпіонат України різних класів моделей. Українські автомоделісти успішно виступають на міжнародних змаганнях. Серед відомих спортсменів України є: Андрій Якимів МСУМК, чемпіон України, Європи та Світу, рекордсмен Світу; Андрій Смольников ЗМСУ, чемпіон України, Європи та Світу; Анатолій Єфімов МСУМК, тренер; Ігор Софіяник МСУМК, призер чемпіонату Європи; Дмитро Чуб, МСУМК ,багаторазовий чемпіон України по радіокерованим автомоделям, та інші.
Джерела та посилання
- Міжднародна національна федерація по трасовим моделям ISRA - http://isra-slot.com/
- Національна українська федерація автомодельного спорту
- IFMAR (International Federation of Model Auto Racing)
- Товариство сприяння обороні України
- Журнал "Моделіст"
Див. також
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: RC автомоделі