Агентство НАТО з керування програмою розвитку системи раннього повітряного попередження та управління

Агентство НАТО з керування програмою розвитку системи раннього повітряного попередження та управління (англ. NATO Airborne Early Warning and Control Programme Management Organisation, NAPMO) організація Північноатлантичного альянсу, головним завданням якої є контроль стану повітряної і надводної обстановки для проведення комплексного аналізу і оцінки обстановки і змін у театрі військових дій, оцінки виникаючих загроз з урахуванням загальних тенденцій оперативно-стратегічної обстановки, попередження (сповіщення) про ракетноавіаційний напад та участь в безпосередньому управлінні виділеними силами і засобами повітряних сил НАТО при відбитті повітряного удару противника. До організації входять 16 країн-членів Альянсу. Організація безпосередньо підпорядкована Північноатлантичній раді.

NATO Airborne Early Warning and Control Programme Management Organisation
Агентство НАТО з керування програмою розвитку системи раннього повітряного попередження та управління
Емблема організації
Абревіатура NAPMO
Тип Розвідка
Засновано грудень 1978
Штаб-квартира Брюссель, Бельгія
Членство 16 країн
Офіційні мови англійська, французька

Історія створення

У другій половині 1970-х років вище керівництво Організації Північноатлантичного договору зіткнулося з проблемою радіолокаційного забезпечення управління повітряним рухом, а також проблемою контролю порядку використання повітряного простору та радіолокаційного забезпечення вирішення кризових ситуацій у повітрі у мирний час. Велися також дискусії щодо контролю пересування надводних кораблів[1]. На думку Верховного головнокомандувача об'єднаними збройними силами НАТО в Європі літак має бути оснащений цілим комплексом технічних засобів та мати розвинуту систему інформаційного обміну. До нової програми були залучені спочатку 13 країн-членів НАТО (пізніше 16 країн-членів і 1 країна-спостерігачі). У 1977 році Велика Британія створила власну (національну) програму дальнього радіолокаційного виявлення, але згодилась співпрацювати у новій програмі НАТО. На сьогодні її участь в Організації обмежена.

У грудні 1978 році відповідно до основних положень НАТО 1951 року, організація офіційна запрацювала. В результаті міжнародних угод, що були ратифіковані країнами-учасницями Альянсу, контроль за організацією, а також відповідальність була покладена на Північноатлантичну раду, яка один раз на рік доповідає на своєму засіданні щодо діяльності Організації.

Структура

Структура Організації

Найвищим органом організації є Рада директорів[2]. Це незалежний орган, який виконує, передусім, наглядові та контролюючі функції організації. До Ради входять представники від кожної країни-учасниці Організації, окрім Румунії і Франції, які є офіційними спостерігачами Організації, та Великої Британії, участь якої в Організації обмежена. До структури Організації також входять два комітети: фінансово-правовий (англ. Policy and Finance (PF) Committee), який розглядає і примає рекомендації Ради директорів, що відносяться до його компетенції (правова та фінансова площина), та комітет планування і логістики (англ. Operations, Plans, and Logistics (OPL) Committee), який готує рекомендації, розглядає питання щодо технічного забезпечення тощо.

Виконавчим органом Організації є Агентство з управління NAPMA (англ. NAEW&C), яке складається з військового та цивільного персоналу (близько 120 осіб) усіх країн-учасниць Організації. Штаб-квартира головного органу розділена на функції, що виконує і знаходиться в Брюнсумі (Нідерланди), Брюсселі (Бельгія), Монсі (Бельгія), Манхінзі (Німеччина) і Бостоні (США).

Агентство з управління має 5 основних відділів:

  • відділ з управління програми (англ. Programme Management Division), який відповідає за реалізацію проектів та оперативних військових потреб;
  • відділ підтримки (англ. Programme Support Division), який несе відповідальність за укладення контрактів;
  • відділ фінансового контролю (англ. Financial Controller's Office), який відповідає за фінансове планування, облік і аналіз витрат;
  • відділ ресурсів і загальних послуг (англ. Human Resources and General Services Office), який відповідає за всі питання, що стосуються персоналу, безпеки, адміністративної підтримки;
  • інженерно-технічний відділ (англ. NAEW&C Engineer’s Office), який відповідальний у питаннях забезпечення основних потреб Організації.

Країни-члени

Скорочення

АбревіатураОригіналЗначення
AEWAirborne Early WarningСистема раннього попередження
AWACSAirborne Warning and Control SystemДальне радіолокаційне виявлення
FOBForward Operating BaseПередова оперативна база
FOLForward Operating LocationОперативне розташування
MOBMain Operating BaseГоловна оперативна база
NACMANATO Air Command and Control System Management AgencyАгентство НАТО з управління повітряно-десантних систем управління і контролю
NADGENATO Air Defence Ground EnvironmentНаземна мережа ППО НАТО
NAEW&CNATO Airborne Early Warning and ControlСили раннього повітряного виявлення
NAEW&C FCNATO Airborne Early Warning and Control Force Commandштаб-квартира командування силами раннього виявлення
NAMSANATO Maintenance and Supply AgencyАгентство НАТО з технічного забезпечення
NAPMANATO Airborne Early Warning and Control Programme Management AgencyВиконавчий орган Організації
NAPMONATO Airborne Early Warning and Control Programme Management OrganisationОрганізація НАТО з керування програмою розвитку системи ДРЛВіУ
NAPMO BODNAPMO Board of DirectorsРада директорів Організації
NAPONATO AEW&C Programme OfficeБюро Організації з планування та експлуатації
NE-3ANATO E-3AРозвідувальний літак
TCATrainer/Cargo AircraftТранспортний літак

Див. також

Примітки

Література

  • NATO'S NATI ONS & PARTNERS FOR PEACE: The Reason For Success — 25th anniversary of NATO's AWACS Programme. Preprint No. V/2004. Mönch Verlag, Bonn. ISSN 1566-9009.
  • NATO'S SIXTEEN NATIONS & PARTNERS FOR PEACE: AWACS Takes Off Into the 21st Century. Special Edition 1998. Mönch Verlag, Bonn.
  • NATO'S SIXTEEN NATIONS: AWACS: Sensors in the Sky. Special Issue 1995. Mönch Verlag, Bonn.
  • NATO'S SIXTEEN NATIONS: Airborne Early Warning and Surveillance in NATO. Special Edition 1990. Mönch Verlag, Bonn.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.