Адеркас Галина
Галина В. [1] Адеркас (рос. Адеркас-Богуславська; дати життя невідомі) — радянська співачка хору і, можливо, артистка цирку, відома в першу чергу тим, що в молодості позувала для знаменитої картини Бориса Кустодієва «Купчиха за чаєм».
Адеркас Галина | |
---|---|
Країна |
Російська імперія СРСР |
Діяльність | співачка, натурщиця |
Знання мов | російська |
Біографія
Належала до старовинного прибалтійського баронського роду Адеркас.
Навчалася хірургії в Астраханському державному медичному університеті в 1918 році на першому курсі, що відомо зі спогадів про її сусідів по будинку, сім'ї Кустодієвих.
Згадується, що пізніше захоплення музикою відвело її в іншу сферу. Володарка меццо-сопрано, в радянські роки Г. В. Адеркас-Богуславська співала в складі російського хору в Управлінні музичного радіомовлення Всесоюзного радіокомітету [2], брала участь в озвучуванні фільмів, але великого успіху не досягла.
Пізніше вона, можливо, стала виступати в цирку. У рукописному відділі Пушкінського Будинку зберігаються рукописні спогади за авторством Г. В. Адеркас (ініціали не розгорнуті), «Цирк - це мій світ ...» (Ф. 501, оп. 4, ед.хр. 11) [3].
Як склалася її доля в 1930-і роки і пізніше - невідомо [4].
Зустрічається помилкове написання її прізвища як «А н деркас» і твердження, що вона була співачкою Великого театру.
Натурниця
Влітку 1918 року в Астрахані Кустодієв приступив до виконання на полотні свого давнього задуму. Художник вирішив зробити центром нової роботи жінку, таку велику, як «Красуня» (Державна Третьяковська галерея), і таку ж монументальну, яка чинно склала руки і стоїть над містом, як «Купчиха» ( Державний Російський музей ) 1915 років.
Примітно, що в реальному житті у Кустодієва був один смак, а в живописуі - інший. Моделями для його купчих часто були представниці інтелігенції, огрядні жінки. Сам Кустодієв не був прихильником такого типажу, та й дружина його, Юлія, не володіла пишними формами, будучи тендітної, непомітної зовнішності. У зв'язку з цим Кустодієв відзначав, що «худі жінки на творчість не надихають» [5] [6].
Почавши накидати фон для нової картини, одночасно Кустодієв поділився своїми роздумами про жінку пишної і квітучої натури з дружиною, попросивши її допомогти з пошуком моделі [7].
Потрібна натурниця знайшлася досить скоро, причому жила вона в тому ж під'їзді, що і Кустодієви [8], на шостому поверсі [9] (як згадувала донька художника Ірина, двома поверхами вище) [10] [11]. Її привела в майстерню дружина художника.
Галина Адеркас, в ту пору студентка-першокурсниця [7] медичного факультету, чула про свого сусіда, охоче погодилася позувати для картини і навіть пишалася цим [8] [12]. Хоча Кустодієв вже працював, сидячи в інвалідному візку, картину він написав досить швидко, за кілька днів [8] [13].
Крім підсумкової картини маслом зберігся попередній начерк Адеркас, за яким видно, що вона була не так щільно складена, як жінка на фінальному полотні.
Примітки
- Ймовірно «Володимирівна».
- Музей телевидения и радио в интернете. www.tvmuseum.ru. Процитовано 22 січня 2018.
- Рукописный отдел Пушкинского дома. ro.pushkinskijdom.ru. Процитовано 22 січня 2018.
- Судьбы красавиц со знаменитых портретов. Проект «Культура». Процитовано 20 мая 2017.
- Ксения Ларина, Ксения Басилашвили, Анна Бенидовская (24 февраля 2008). Художник Борис Кустодиев и его картина «Красавица». Эхо Москвы. Процитовано 17 апреля 2017.
- В семейном кругу. Из коллекции «открытых писем». Российская государственная библиотека. Архів оригіналу за 14 жовтня 2017. Процитовано 17 апреля 2017.
- Кудря, 2006, с. 196.
- Кудря, 2006, с. 197.
- Новый журнал. — Новый журнал, 2002. — 794 с.
- Письма: Статьи, заметки, интервью. Встречи и беседы с Кустодиевым. (Из дневников Вс. Воинова). Воспоминания о художнике. Художник РСФСР,, 1967. С. 326
- И. Б. Кустодиева. Дорогие воспоминания.
- Капралов, 1967, с. 326.
- Антон Ратников (27 мая 2016). Купчиха, которую мы потеряли. Любопытные факты о картине Бориса Кустодиева «Купчиха за чаем». Комсомольская правда. Процитовано 20 мая 2017.
Бібліографія
- Кустодиева И. Б. Дорогие воспоминания // Борис Михайлович Кустодиев: мемуары / Сост. и ред. Капралов Б. А. — Художник РСФСР, 1967. — 433 с.(рос.)
- Кудря А. И. Кустодиев. — Молодая гвардия, 2006. — 321 с. — (Жизнь замечательных людей) — ISBN 9785235027817.(рос.)