Адміністративний поділ Новгородської республіки

Адміністративний поділ Новгородської республіки — середньовічної слов'янської держави на північному заході сучасної Росії не є достеменно відомим.

Карта новгородських п'ятин у 16 сторіччі

Адміністративно територіальними одиницями Новогородської республіки були тисячі й волості. Місто Новгород з його околицями, а також кілька інших міст не входили до жодного з них. Псков домігся автономії від Новгорода в 13 сторіччі; його незалежність була підтверджена Болотовською угодою 1348 року.

Після падіння Новгородської республіки, Новгородська земля, в складі Московського царства, складалася з 5 п'ятин (що значило одну п'яту частину), що були додатково розділені на повіти і погости. Цей поділ було замінено лише 1708 року, коли московський цар Петро І запровадив губернії.

Новгородська республіка

Ядро

Ядром держави були землі над Ільменьським озером, річкою Волхов, Ладозьким озером та Фінською затокою, що в літописах часто називають Новгородською волостю. Припущення про внутрішню структуру Новгородської республіки переважно базуються на списку будівельників Великого мосту через Волхов (1260-ті роки) та договорі 1471 року. Між Новгородською республікою та польським королем Казимиром IV. Список будівничих перераховує 10 частин самого Новгорода та 9 інших утворень, які за Буровим, називалися тисячами й разом з Новгородом склали тьму (10 тисяч), згадану в договорі 1471 року. Нижче наводиться список тисяч та їх приблизне розташування:

  • Ржевська тисяча, на південний захід Новгорода, поблизу сучасного Новоржева;
  • Бежицька тисяча, на схід від Новгорода, з містечком Бежецьк,
  • Вочська тисяча; земля фінської Воді, в Інгрії;
  • Обоніська тисяча, південно-західне узбережжя Ладозького озера та поблизу Онезького озера (що дало назву тисячі), населена карелами і поморами;
  • Луська тисяча, на захід від Новгорода, на захід від річки Луга (що дала назву тисячі);
  • Лопська тисяча, південне узбережжя Ладозького озера та, ймовірно, землі на північ і захід від озера (Карельський перешийок, населений Іжорянами);
  • Поволховська тисяча, в нижній течії річки Волхов, навколо міста Стара Ладога;
  • Яжолвицька тисяча, на південний схід від Новгорода;
  • Княжа тисяча, на південь від Новгорода, з центром у Старій Русі — 2-му за значенням містом країни.

Новгород з його околицями, що розташовано на верхньому Волхові та поблизу озера Ільмень, належав до окремої територіальної одиниці.

Іншими важливими містами були Порхов, Копор'є, Яма, Орешек та Корела. Більшість міст були у більш економічно розвиненій західній частині країни, в інших частинах існували лише рядки (невеликі містечкові поселення) або взагалі не було міських поселень.[1]

Кілька міст також не були частиною жодної тисячі (а також тьми), оскільки ними спільно володіли Новгородська держава та одна з сусідніх держав:

Волості

Великі землі на сході, що були колонізовані Новгородською державою або лише платили їй данину, були поділені на волості. Деякі з цих волостей були:

Псков

Після розпаду Руської держави у XII сторіччі місто Псков з прилеглими територіями вздовж річки Велика, Чудсько-Псковського озера та річки Нарва увійшло до складу Новгородської республіки. Псков зберігав свої особливі автономні права, включаючи право на самостійне будівництво передмість (Ізборськ є найдавнішим серед них). Через провідну роль Пскова в боротьбі проти Лівонського ордену його вплив значно поширився. Довге правління Довмонта (1266–99) і особливо його перемога в Раковорській битві (1268) спричинили період фактичної незалежності Пскова. Новгородські бояри формально визнали незалежність Пскова в Болотовському договорі (1348 рік), відмовившись від права на призначення псковських посадників. Місто Псков залишалося залежним від Новгорода лише у церковних питаннях до 1589 року, коли було створено окреме Псковське єпископство та Новгородські архієпископи змінили титул «Новгородські й псковські» на «Великоновгородські й Великолузькі».

П'ятини

Після завоювання Великим князівством Московським Новгородська земля поділена на 5 пятин:[3]

  • Шелонська п'ятина, розташовувалася від річки Шелон, між річками Ловать та Луга на захід та південний захід Новгорода;
  • Водська п'ятина (або Воцька п'ятина) розташовувалася між річками Луга та Волхов, на північ від Новгорода та на узбережжі Ладозького озера;
  • Обонезька п'ятина, від Онезького озера, була найбільшою п'ятиною з усіх; розташовувалася на північний схід від Новгорода на берегах Білого моря, Ладозького та Онезького озер;
  • Бежицька п'ятина, на схід від Новгорода;
  • Деревська п'ятина, між річками Мста та Ловать, на південний схід від Новгорода.

Примітки

  1. Бернадський, Віктор Миколайович (1961). Новгород и новгородская земля в XV веке (Російська). Ленінград (Санкт-Петербург): АН СРСР. с. 112, 145.
  2. Архивный отдел Администрации Мурманской области. Государственный Архив Мурманской области. (1995). Административно-территориальное деление Мурманской области (1920–1993 гг.). Справочник. Мурманськ: Мурманское издательско-полиграфическое предприятие "Север". с. 16.
  3. Неволин, К. А. (1854). О пятинах и погостах новгородских в XVI веке, с приложением карты (російська). Санкт-Петербург: Імператорська Академія наук.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.