Айнишах-султан

Айнишах султан (пом. після 1512 р. імовірно Бурса, Османська імперія) - дочка Баязида II та Ширін-хатун або Нігяр-хатун.

Айнишах-султан
тур. Aynişah Sultan
Біографічні дані
Релігія Іслам
Народження Невідомо
Невідомо
Смерть 26 вересня 1535 (52 роки)
Імовірно, Бурса, Османська імперія.
Чоловік Абу Наср Гедек Ахмед хан
Діти Зейнеддін
Династія Османська імперія
Рід Османи
Батько Баязид II
Мати Ширін хатун або Нігяр хатун

Біографія

Айнишах-султан була однією з дочок султана Баязида II. Матір'ю Айнишах за версією Ентоні Алдерсон була Нігяр-хатун, тоді як Чагатай, ґрунтуючись на похованні Айнишах в мавзолеї Ширін-хатун, і Недждет Сакаоглу називають Ширін матір'ю Айнишах. Сакаоглу також пише, що в Sicill-i Osmani Сюрейі Мехмед-бея дочка султана названа «Айнишах», тоді як Алдерсон називає її «Хатідже»; Сакаоглу вважає, що дочка Баязида в дійсності носила подвійне ім'я - «Хатідже Айнишах».

Згідно Чагатаю, в 1490 році Айнішах була видана заміж за Гедек Ахмеда, сина Угурлу Мехмед-бея, принца з династії Ак-Коюнлу, і Гевхер-хатун, дочки султана Мехмеда II. Сакаоглу пише, що шлюб відбувся раніше - в 1489 році. І Улучай і Сакаоглу посилаються на працю Ашікпашазаде; ймовірно плутанина в датах виникла при перекладі з ісламського літочислення в григоріанське. Крім того, Сакаоглу пише про те, що Гедек Ахмед багато часу проводив при османському дворі і зупинявся в султанських палацах, і цілком можливо весілля відбулося кількома роками раніше. Чоловік Айнишах в 1497 році захопив трон Ак-Коюнлу, однак правління його було недовгим: він почав реформи, спрямовані на створення сильної централізованої держави, але сім місяців по тому загинув в боротьбі з феодалами.

Айнишах вела переписку зі своїм батьком Баязидом II і братом Селімом I; так, зберігся лист Айнишах від 1512 року, в якому вона вітає єдинокровного брата з сходженням на престол. Крім того, Айнишах, як і багато дочок султанів, займалася благодійністю: вона була ініціатором будівництва мектеби при медресе Бешира-аги в районі Еміньоню в Стамбулі, а також заснувала благодійний фонд в 1506 році, який забезпечував роботу мектеби.

Точні дата і місце смерті Айнишах невідомі, проте Недждет Сакаоглу передбачає, що вона померла після 1512 року в Бурсі.Імовірно, вона була похована в мавзолеї Ширін-хатун в Бурсі; Недждет Сакаоглу пише, що існує дві версії про поховання Айнишах: в тюрбе матері в Бурсі і при мектебе в Стамбулі .

Діти

Кількість дітей Айнишах і Гедек Ахмеда згідно з різними джерелами різниться. Так, Ентоні Алдерсон називає єдиною дитиною Айнишах сина Зейнеддіна. Чагатай пише про двох дочок Айнишах, одна з яких була одружена з Ях'япашазаде Малкочоглу Балі-беєм, а інша - за «сином султана Ахмеда Алаеддін (Алі)». Недждет Сакаоглу повідомляє про сина Зейнеддіна і дочку, яка була одружена з Ях'япашазаде.

Джерела

  • Махмудов, Иагуб. Взаємовідносини держав Аккоюнлу и Сефевидов із західдноєвропейськими країнами: II половина XV - поч. XVII ст. — видання Бакинського університету, 1991. — 262 с.
  • Alderson Anthony Dolphin. The Structure of the Ottoman Dynasty. — Oxford: Clarendon Press, 1956. - Алдерсон про історію життя Айнишах Султан.
  • Peirce Leslie P. The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire. — Oxford: Oxford University Press, 1993. — 374 p. — ISBN 0195086775, 9780195086775. - життя жінок в гаремі.
  • Sakaoğlu, Necdet. Bu mülkün kadın sultanları (тур.). — İstanbul: Oğlak Yayıncılık, 2015. — 574 p. - Сакаоглу про історію життя Айнишах Султан.
  • Süreyya Mehmed Bey. Sicill-i Osmani / ed. Nuri Akbayar. — Istanbul: Tarih Vakfi Yurt Yayınlar, 1996. — P. 469. — ISBN 975-333-049-5, 975-333-038-3.
  • Uluçay M. Çağatay. Padişahların kadınları ve kızları. — Türk Tarih Kurumu, 2011. Чагатай про історію життя Айнишах-султан.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.