Альпіністський табір

Альпіністський табір, альптабір — місце розташування альпіністів в горах, обладнане для перебування і проживання в ньому людей протягом тривалого часу (від декількох тижнів до необмеженого терміну)[1]. На відміну від біваку альптабір має, як правило, стаціонарні будиночки, навчально-методичне забезпечення (навчальну частину), їдальню, КРП та інші необхідні для життя в умовах високогірної зони елементи інфраструктури (душ, лазня, радіостанція, електростанція і т. д.). Не слід плутати з притулком, де на відміну від альплагеря немає постійного персоналу (тренери-інструктори, лікар, кухарі та ін.) і відповідної інфраструктури, що забезпечують підготовку та підвищення спортивної майстерності альпіністів, які прибули в альптабір.

Альпіністська навчально-спортивна база, альпіністський табір Безенгі на Кавказі
Альпіністський табір Узункол на Західному Кавказі
Міжнародний альпіністський табір «Памір» (1985)

Види альптаборів

Залежно від наявності стаціонарних або тимчасових споруд, альпіністські табори діляться на[2]:

  • Стаціонарні — мають постійні споруди і служби. Розраховані на роботу протягом багатьох років, розташовуються в найбільш відвідуваних альпіністами гірських районах;
  • Пересувні і тимчасові похідні, для яких характерна відсутність стаціонарних споруд. Це табори наметового типу.

Залежно від цілей створення і вирішення завдань альпіністські табори діляться на[2]:

  • Навчальні — мають на меті підготовку альпіністів на початкових етапах;
  • Спортивні — приймають альпіністів-розрядників і мають на меті підвищення спортивної майстерності;
  • Навчально-спортивні, які здійснюють як підготовку початківців альпіністів, так і спортсменів-розрядників.

З метою посилення ролі спортивної роботи багато альпіністських таборів отримували статус спортивних баз. При них створювалися спортивні тимчасові і постійні філії в інших районах.

Система альптаборів в СРСР включала альпіністські табори, які належали профспілкам, спортивним товариствам і відомствам. Ніде в світі не було подібної організації альпінізма. У альпіністських таборах діяла налагоджена система підготовки альпіністів різного рівня: від значкістів — до майстрів спорту.

Див. також

Ресурси Інтернету

Примітки

  1. Альплагерь
  2. Захаров П. П., Мартынов А. И., Жемчужников Ю. А. Альпинизм: понятия, события, явления // Альпинизм. Энциклопедический словарь.  М.: ТВТ Дивизион, 2006.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.