Американська жестова мова

Американська жестова мова (АЖМ) (від англ. American Sign Language, англ. ASL) — основна мова жестів в спільнотах глухих США і англомовній частині Канади. Крім того, на діалектах АЖМ або його креолах говорять у багатьох країнах світу, зокрема, більшості країн Західної Африки та частині країн Південно-Східної Азії. Американська жестова мова походить від французької жестової мови[1][2], 43 % жестів в цих мовах ідентичні[3], проте вона піддалася інтенсивній креолізації[4]. Незважаючи на те, що в Австралії, Великій Британії, Новій Зеландії та США використовується одна й та сама усна мова — англійська, жестові мови в перших трьох країнах відносяться до сім'ї британської жестової мови і не взаємозрозумілі з американською жестовою мовою, навіть незважаючи на сильний вплив англійської на всі перераховані мови.

Американська жестова мова з'явилася на початку XIX століття у школі для глухих, розташованій в Гартфорді, що була заснована Томасом Геллодетом в 1817 році[5][6]. У ній використовувалися педагогічні методики Паризького інституту глухих дітей, включаючи використання французької мови жестів. Оскільки до школи ходили діти, які знали інші жестові мови, в ситуації мовного контакту з'явилася американська жестова мова.

Незважаючи на широке використання американської жестової мови, не було проведено жодного надійного дослідження кількості її носіїв, проте в 1972 році було проведено дослідження, що приблизно розрахувало кількість людей, що його використовують: від 250 до 500 тисяч.

Як і у інших жестових мов, жест АЖМ має кілька компонентів, включаючи форму руки, її орієнтацію в просторі, місце виконання та тип руху. Крім того, жест може включати немануальний компонент, що включає вираз обличчя і положення голови і тіла. Граматика АЖМ абсолютно не споріднена англійській, а запозичені з англійської мови слова майже завжди передаються пальцевим алфавітом. У американській жестовй мові є узгодження і видове маркування дієслів, а також продуктивне утворення класифікаторів. Більшість вчених дотримується думки, що типологія порядку слів американської жестової мови — SVO або SOV. З іншого боку, американська жестова мова має нетипові для креольської мови ознаки, такі, як агглютинативна морфологія.

Примітки

  1. Ronnie Bring Wilbur. American Sign Language and Sign Systems. — Univ. Park Press, 1979. — С. 1.
  2. Thomas Albert Sebeok. Current Trends in Linguistics. — Mouton, 1974. — Т. 12. — С. 368.
  3. Ethnologue (2013). French Sign Language (английский). Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 8 травня 2013.
  4. J Woodward. How you gonna get to heaven if you can’t talk with Jesus: the educational establishment vs. Deaf community. — Silver Spring, 1975. — ISBN 0932666159.
  5. A Brief History of ASD. American School for the Deaf. n.d. Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 25 листопада 2012.
  6. A Brief History Of The American Asylum, At Hartford, For The Education And Instruction Of The Deaf And Dumb. 1893. Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 25 листопада 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.