Англійський ключ

Англійський ключ[1] (нім. Engländer), також ключ монкі (англ. monkey wrench) гайковий ключ, один з ранніх видів розвідних ключів. Має форму молотка з прямим і скошеним бойками, нижня губка може переміщатися за допомогою гвинта. Верхня губка досить масивна, що уможливлює використовувати його як молоток. Зараз англійський ключ витіснений легшим шведським ключем з черв'ячним механізмом, тільки іноді використовується для грубих робіт.

Англійський ключ (американський варіант Коуза)

Історія

Появу розвідного ключа з гвинтом відносять до першої половини XIX ст., а винахідниками вважають інженерів Річарда Кліберна і Едвіна Баддінга[1][2][3][4].

Регульовані ключі для гайок нестандартних розмірів вироблялись в Англії і увозились у Північну Америку наприкінці XVIII — початку XIX століть. Регулювання зіва здійснювалось чи пересуванням клина, чи, пізніше, обертанням ручки, яка повертала гвинт, зводячи або розводячи губки (конструкція Кліберна і Баддінга). У 1840 році Лорінг Коуз (Loring Coes), виробник ножів у Вустері, Массачусетс, винайшов конструкцію ключа з гвинтовим механізмом, де ширина зіва регулювалася обертовим кільцем, закріпленим під пересувною нижньою губкою, над ручкою. Конструкція була запатентована в 1841 році, і ключі стали рекламуватися і продаватися під назвою monkey wrench («мавпячий ключ») — так доти називались і ключі англійського виробництва з обертовою ручкою.

Англійський ключ і ключ Стіллсона

Хибні версії походження англійської назви

У всеможливих публікаціях кочує історія такого змісту:

Винахідником ключа монкі є Чарльз Монкі (Charles Moncky), хто продав свій патент за 5000 дол. і купив будинок в Вільямсберзі, округ Кінгс, де і живе зараз[5][6]

Хоча ця історія була спростована історичним і патентним розслідуванням наприкінці XIX ст., схоже, вигаданий винахідник мав реального прототипа. У районі Вільямсберг у Брукліні в 1880-х насправді жив дехто Чарльз Монк (Charles Monk, не «Монкі»), який робив і продавав формувальний інструмент. До слюсарного інструменту, такого як ключі, він не мав стосунку[7]. Ключ не могли назвати на його честь ще й тому, що Монк народився вже після першої друкованої появи терміна[7].

У 2015 році в соцмедіа шляхом вірусного маркетингу оберталось зображення з інформацією, що цей ключ винайшов і запатентував американський чорношкірий боксер Джек Джонсон, а назва monkey дана за образливим прізвиськом негрів («мавпи»)[8]. Джонсон і справді отримав патент на один ключ, але він стосувався поліпшень іншого ключа, а не ключа монкі. Патент, виданий Джонсону, датований 18 квітня 1922 року, його американський номер 1 413 121[9][10].

Схожі конструкції ключів

  • Від англійського ключа треба відрізняти французький ключ — він має симетричну Т-подібну форму і обертове руків'я.
  • Деяку схожість з англійським ключем має і ключ Стіллсона — тип трубного ключа з однією ручкою.

Примітки

  1. История изобретения разводного ключа. garagetools.ru. Архів оригіналу за 18 серпня 2018. Процитовано 16 серпня 2018.
  2. Murray, John (1845). The Journal of the Royal Agricultural Society of England. с. 388–.
  3. John Lloyd; John Mitchinson; James Harkin (30 жовтня 2012). 1,227 QI Facts To Blow Your Socks Off. Faber & Faber. с. 44–. ISBN 978-0-571-29795-5.
  4. Lance Day; Ian McNeil (11 вересня 2002). Biographical Dictionary of the History of Technology. Routledge. с. 206–. ISBN 978-1-134-65019-4.
  5. S.C. & L.M. Gould (1886). The Bizarre Notes and Queries in History, Folk-lore, Mathematics, Mysticism, Art, Science, Etc..
  6. William Rogers (1913) [1903]. Part 1: The Progressive Machinist. Rogers Machinists Guide. Theo. Audel & Company, New York.
  7. Jensen-Brown, Peter. Charles Monk, Monkey Wrenches and a Monkey on a Stick - a Gripping History and Etymology of "Monkey Wrench". Early Sports 'n' Pop-Culture History Blog. Процитовано 3 квітня 2017.
  8. FACT CHECK: Did Jack Johnson Invent the Monkey Wrench?. snopes.com. Процитовано 15 квітня 2018.
  9. Mary Bellis. Jack Johnson - Patent Drawing For A Wrench. About. Процитовано 27 листопада 2014.
  10. U.S. Patent no. 1,413,121, John Arthur Johnson, Wrench, 18 April 1922
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.