Андрійчук Василь Гаврилович
Васи́ль Гаври́лович Андрійчу́к (1938-2021) — український економіст, доктор економічних наук (1988), професор (1990), академік НАН України(2007).
Андрійчук Василь Гаврилович | |
---|---|
Народився |
13 січня 1938 (84 роки) Слобода-Шаргородська, Шаргородський район, Вінницька область, Українська РСР, СРСР |
Країна |
СРСР Україна |
Діяльність | науковець |
Alma mater | Київський інститут політології та соціального управління |
Заклад | Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана |
Звання | Q107290299? |
Ступінь | доктор економічних наук |
Нагороди |
Біографія
Народився у січні 1938 р. в селі Слобода-Шаргородська Вінницької області в сім'ї селян-колгоспників. Весь життєвий шлях тісно пов'язаний із сільським господарством — чотирирічне навчання в сільськогосподарському технікумі, робота в колгоспі агрономом і економістом за сумісництвом, а потім в сільському райкомі партії, аспірантура на кафедрі економіки і організації сільського господарства, після закінчення якої з 1966 р. по цей час працює на цій кафедрі — нині кафедрі економіки і менеджменту агробізнесу. Закінчив два вищих навчальних заклади з відзнакою. Брав безпосередню участь у розробці чотирьох Законів України і «Національної програми розвитку агропромислового виробництва і соціального відродження села на період 1999—2010 рр.»
Науковий доробок В. Г. Андрійчука становить 203 наукових праці загальним обсягом 602 д.а. За визначні здобутки в науковій діяльності і запровадження їх у виробництво на державному рівні обраний дійсним членом Української Академії аграрних наук — академіком.
Помер 08 вересня 2021 р. залишивши після себе значний спадок: чималий науковий доробок та покоління високоякісно підготовлених економістів-аграрників.
Наукові досягнення
Його наукові досягнення високо оцінені органами державної влади. Нагороджений:
- бронзовою медаллю ВДНГ колишнього СРСР (1987 р.),
- Знаком «За наукові досягнення» Міністерства освіти і науки України (2006 р.) та «Почесною відзнакою Української академії аграрних наук» (2007 р.).
- За надання наукової допомоги у підготовці нормативних актів і рекомендацій виробництву нагороджений «Знаком пошани» Міністерства аграрної політики України (2004 р.).
- За створення сучасної навчальної літератури і значний внесок у підготовку економістів аграрного профілю нагороджений Знаком «Відмінник освіти України» (2001 р.), знаком"Петра Могили"(2011 р.)
За досягнення в науковій та педагогічній діяльності присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки УКраїни»(2008 р.).
Наукова діяльність
У 1969 р. в Київському інституті народного господарства ім. Д. С. Коротченко захистив кандидатську дисертацію «Внутрірайонне планування закупівель сільськогосподарської продукції і його роль у зміцнення економіки колгоспів».
У 1987 р. на засіданні вченої ради Ленінградського економічного університету захистив докторську дисертацію «Ефективність використання виробничого потенціалу в сільському господарстві».
В. Г. Андрійчук стояв біля витоків розробки нового наукового напрямку агроекономічний науки — проблеми теоретико-методологічного обґрунтування категорії виробничого потенціалу, методології та методики його визначення, цілеспрямованого формування та ефективності використання в системі економічного механізму АПК. Наукові роботи В. Г. Андрійчука мають велике прикладне значення. Він є одним з основних розробників більше десяти нормативних документів під грифом центральних органів управління колишнього СРСР і України, які були впроваджені у виробництво.
Плідно працює В. Г. Андрійчук над вирішенням питань приватизації та реструктуризації підприємств АПК, обґрунтуванні економічного механізму забезпечення паритетності отримання доходів усіма учасниками агропромислового виробництва. Отримані ним результати дослідження дозволяють вирішити проблеми агропромислової інтеграції, гармонізувати економічні інтереси сільськогосподарських товаровиробників і переробних промислових підприємств. Ним здійснена піонерна наукова розробка актуальної проблеми — капіталізації сільського господарста, запропоновані економічні важелі регулювання цього процесу і функціонування нових типів агропромислових формувань, у тому числі агропромислових холдингів. Значна заслуга вченого — у створенні сучасної навчальної літератури. Підручник В. Г. Андрійчука «Економіка аграрних підприємств» (два видання) — визнаний як підручник нового покоління, що став переможцем міжнародного конкурсу. Його основні положення покладені в основу нового підручника, що немає аналогів — «Економіка підприємств агропромислового комплексу».
Опублікував 203 наукових праці, у тому числі 11 одноосібниих монографій, підручників і навчальних посібників і є співавтором 18 аналогічних наукових розробок.
В. Г. Андрійчук підготовлено 12 кандидатів економічних наук і один доктор економічних наук.
Працює в Київському національному економічному університеті, факультет економіки АПК.