Аргумент від неймовірності
Аргумент від неймовірності, також відомий як аргумент з особистої недовіри, апеляція до здорового глузду, або божественна помилка,[1] це неформальна помилка. Вона стверджує, що пропозиція має бути хибною, оскільки вона суперечить особистим очікуванням чи переконанням або її важко уявити.
Аргументи недовіри можуть мати вигляд:
- Я не можу уявити, як F може бути правдою; тому F має бути хибним.
- Я не можу уявити, як F може бути помилковим; тому F має бути істинним.[2]
Аргументи недовіри іноді можуть виникати через невідповідну емоційну заангажованість, змішування фантазії та реальності, нестачі розуміння або інстинктивну «чудову» реакцію, особливо там, де часу бракує.[3] Їх також часто використовують, щоб стверджувати, що щось має бути надприродним за походженням.[4] Ця форма міркування є помилковою, оскільки нездатність уявити, як твердження може бути істинним чи хибним, не дає інформації про те, істинне чи хибне твердження насправді.[5]
Примітки
- Керрол, Роберт Т.. divine fallacy (argument from incredulity). The Skeptic's Dictionary. Процитовано 5 квітня 2013.
- Personal incredulity — yourlogicalfallacyis.com
- Toolkit for Thinking. Архів оригіналу за 5 липня 2015. Процитовано 18 грудня 2021.
- Sen, Madhucchanda (2011). An Introduction to Critical Thinking. Pearson Education India. ISBN 9788131734568. Процитовано 26 листопада 2016.
- The Argument from Incredulity: How People Explain What They Don’t Understand – Effectiviology (амер.). Процитовано 10 серпня 2019.