Арифмометр Чебишова

Арифмометр Чебишова Арифмометр що створив у 1876 році П. Л. Чебишев.

Свій винахід П. Л. Чебишев демонстрував в 1878 році в Парижі.

Більшість лічильників (електролічильники, лічильники витрати води, спідометри та ін.) було створено по принципу арефмометра Чебишева.

Над створенням автоматичних арифмометрів працювали видатні механіки, починаючи з XVII століття. Наприкінці XIX століття особливо загострилося суперництво трьох механіків у цій галузі: Чебишева, Однера та Зеллінга.

У творчості Пафнутія Чебишева дивним чином поєднуються глибокі дослідження з «чистої» математики та сталий інтерес до суто прикладних питань. Він був не лише математиком, але й винахідником, варто зазначити, що в основі усіх його винаходів лежало прагнення застосувати можливість економії праці й часу у будь — якій роботі.

До переліку усіх видатних винаходів Чебишева, перш за все, слід віднести арифмометр, сконструйований ним у 1878 році, який, не зважаючи на складність пристрою, вважався найдосконалішим серед усіх існуючих на той час машин такого виду.

Відмінна особливість арифмометра Чебишева, що був першим приладом російського походження, полягала в досить оригінальному пристрої для перенесення десятків. Цей пристрій являв собою основну частину арифмометра Чебишева, і був винайденим ним за 10 років до відповідного винаходу Зеллінга, що доводить пріоритет великого російського математика у цьому питанні. На думку сучасників, арифмометр Зеллінга був «лише простою копією механізма Чебишева».

Пафнутій Левович Чебишев, будучи дуже скромною та ощадливою людиною, витрачав значні кошти на виготовлення існуючих моделей, винайдених ним механізмів. Деякі з них, серед яких один із варіантів арифмометра системи Чебишева, зберігається у Петербурзькому університеті та Академії наук.

На жаль, арифмометр Чебишева, який, як і більшість винайдених ним механізмів, залишився неоціненим на Батьківщині, був подарований ученим Паризького музею мистецтв та ремесел. У Росії, а потім у СРСР широкого застосування набув інший арифмометр — системи Однера (радянські арифмометри марки «Фелікс»).

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.