Артюшенко Петро Миколайович
Артюшенко Петро Миколайович. Видатний селекціонер, автор сортів озимої пшениці, кандидат біологічних наук, засновник фермерського господарства "Бор". Народився 04.08.1957 року с. Покошичі Коропського району, Чернігівської обл.
Батьки: Артюшенко Микола Омелянович та Артюшенко (Пилипенко) Катерина Петрівна.
1974 р. Закінчив Покошицьку середню школу https://sites.google.com/site/pokosychi/ в селі Покошичі
Артюшенко Петро Миколайович | |
---|---|
Народився | 4 серпня 1957 |
Помер | 26 лютого 2019 (61 рік) |
Громадянство | Україна |
Національність | українець |
1974-1975 рр.. підготовчі курси при Харьківському аграрному інституті ім.В.В. Докучаєва.
1975-1980 рр.. навчався у Харківський національний аграрний університет імені В. В. Докучаєва за спеціальністю – «агрономія», та спеціалізації «селекція та насінництво».
В 1980 р. за розподілом, короткий час, працював в колгоспі села Гужівка Ічнянського району Чернігівської області.
1980-1981 рр.. служба в радянській армії
З грудня 1981 рр.. старший агроном-селекціонер в елітно–насіннєвому господарстві «Дачне» Селекційно-генетичний інститут.
1989-1990 рр.. навчання в аспірантурі Одеської національної академії харчових технологій https://www.onaft.edu.ua/ Архівовано 25 лютого 2020 у Wayback Machine.
1991-1995 рр.. головний агроном в насіннєвому господарстві «Южний» села Великий Дальник, Біляївського району Одеської області
1995-1996 рр.. старший науковий співробітник відділу насінництва Одеської державної сільськогосподарської дослідницької станції Національної академії аграрних наук України.
1996 р. Засновує власне аграрне селекційно-дослідницьке підприємство «Бор» https://www.fgbor.com.ua/, с. Дачне, Біляївського району Одеської обл.
21.05.2003 р. – захистив кандидатську дисертацію "Діагностика фізіологічного стану основних зернових культур і розробка технологічних прийомів поліпшення його якості" керівник - Кресніков Іван Спиридонович, зі спеціальності фізіологія рослин (03.00.12) з присвоєнням наукового ступеня – кандидат біологічних наук.
26.02.2019 помер, похований с. Дачне, Беляївського району Одеської обл.
Наукові інтереси Артюшенко П.М. були зосереджені на сортах пшениці, стійкої до мінливих і не передбачуваних кліматичних умов вирощування зернових в степовій зоні...Так, у 2007р. в селекційно-дослідницьке підприємство «Бор» https:// було отримано перший сорт п'ятого покоління - Шестопалівка. Особливість сорту в тому, що в осінньо-зимовий період він проявляє властивості виключно озимого сорту, а у весняно-літній період - властивості ярового сорту.
Аналіз особливостей сортів п’ятого покоління з подвійною фізіологією розвитку на прикладі сорту Шестопалівка
1. Ярова природа розвитку сорту Шестопалівка дає можливість восени при посіві, розвиватися швидше інших озимих сортів і накопичувати високий процент цукрів. Водночас, озима природа в розвитку сорту Шестопалівка, проявляється при скороченні світлого дня. Це не дозволяє сорту в восени переростати та виходити на формування трубки та надлишково використовувати цукри і живлення з ґрунту восени, забезпечуючи економію поживних речовин та високу зимостійкість. Саме тому, сорт не потребує ранніх термінів посіву.
2. Здатність сорту до фотоперіодизму забезпечує глибокий анабіоз на весь зимовий період. Сорт не переростає з осені, не провокується в зимовий період при підвищенні температур і тільки після 22-го березня, при відповідних температурах виходить зі стану спокою і розвивається по типу ярової пшениці, обганяючи в темпах розвитку інші озимі сорти, і в умовах Одещини, 5-10 травня формує колос. Сорт забезпечує дозрівання колосу в травні, що дозволяє уникати літньої засухи.
3. Сорт має короткий період яровизації 19 днів та високою зимостійкістю.
4. Надзвичайно короткий період вегетації, що передує цвітінню та формуванню насіння, дозволяє подовжити період дозріванні зерна, і відповідно формувати крупніше і якісніше зерно сильної пшениці при рекордних показниках урожайності.
5. Крупність зерна і величина колосу, а також вертикальне щільне стебло забезпечує сорту лідерство за продуктивністю.
6. Сорт слабко реагує на попередників, що робить його універсальним і зручним у використанні.
7. Сорт стійкий до полягання та проростання «на корню», а також має комплексну стійкість до хвороб.
8. Не дивлячись на те, що сорт належить до різновиду еритроспермум, він має крупне зерно, добре молотиться і формує 3-5 зернівок в колосі, що не висипаються, навіть при «перестої».
9. Головний секрет високої урожайності полягає в сучасних потужних технологіях підживлення азотом на початку весняної вегетації .
Всі ці фактори роблять сорти п’ятого покоління безперечними лідерами серед сучасних озимих, що підтверджується низкою незалежних досліджень https://www.agronom.com.ua/adaptyvni-sorty-pshenytsi-ozymoyi-dlya-pidzony-perehodu-lisostepu-v-step/. Так, в конкурсному сортовипробуванні за 3 роки середня врожайність 70.0 ц\га, що на 14.3 ц\га вище стандарту Одеська 162. В екстремальному за кліматичними умовами 2003 р. урожайність складала 28.7 ц\га при повній загибелі стандарту. За результатами державних сортовипробувань, Шестопалівка відповідає всім виробничим вимогам. За якостями, цей сорт надзвичайно вдало поєднує виробничу надійність, високу якість зерна при рекордних показниках продуктивності. Виробничий потенціал сорту Шестопалівка -150 ц\га. За результатами державних випробувань у Запорізькій, Кіровоградській, Полтавській, Сумській та Черкаській областях України отримані врожаї сорту Шестопаловки від 102-111 ц\га на виробничих площах більше 100 га.
Станом на 2019 рік сорт Шестопалівка лишається лідером у посівних площ України https://superagronom.com/news/3450-top-15-naypopulyarnishih-vitchiznyanih-sortiv-ozimoyi-pshenitsi, за оцінками аналітиків.
Роботу над сортами п'ятого покоління: Шестопалівка, Шпаловка, Магістраль, Сталева, Озерна, Тайра, Шестизерная, Магнітка продовжує колектив селекційно-дослідницьке підприємство «Бор» h, дружина та діти Артюшенко П.М.http://agro-business.com.ua/2017-09-29-05-56-43/item/14203-yak-otrymaty-stabilnykh-6-t-ha-ozymyny-u-stepu.html