Аспект (фітоценологія)
Аспе́кт (від лат. aspectus — «вигляд») — у фітоценології — зовнішній вигляд рослинного співтовариства, який може змінюватися протягом вегетаційного сезону відповідно до змін умов зростання і зі зміною фенофаз переважаючих в ньому рослин. Аспекти можуть бути постійними (наприклад, у хвойному лісі, де вигляд спільноти майже не змінюється) і тимчасовими. Найбільш чітко зміна аспектів виражена у лугового степу (до 12 змін за сезон). Послідовність змін аспектів, як правило, повторюється з року в рік, вираженість аспектів може змінюватися по роках залежно від особливостей метеорологічних та інших умов року.
Називаються аспекти за забарвленням аспективних видів (наприклад, золотисто-жовтий аспект горицвіта; бурий аспект висохлого листя осоки і т.і.). Для дослідження змін аспектів можна з успіхом застосовувати цифрову кольорову фотографію, аеро- і космічну зйомку, що дозволяє перевести їх оцінку навіть на математичну мову.
Див. також
Література
- Одум Е. Экология. — М., 1968;
- Корсак К. В., Плахотнік О. В. Основи сучасної екології: Навч. посіб. — 4-те вид., перероб. і допов. — К.: МАУП, 2004. — 340 с: іл.
- Кучерявий В. П. Екологія . — Львів: Світ, 2001 — 500 с: іл.
- Мусієнко М. М., Серебряков В. В., Брайон О. В. Екологія: Тлумачний словник. — К.: Либідь, 2004. — 376 с.
- Tischler W. Synökologie der Landtiere. — Stuttg., 1955;
- Kormondy Е. J. Readings in ecology. — L., 1965.
Посилання
- Аспект рослинний // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 12.