Ассинські мінеральні джерела

Ассинські мінеральні джерела — гідрогеологічна пам'ятнка природи федерального рівня[1] в Бєлорєцькому районі Республіки Башкортостан. Протягом 2 км по лівому березі струмка Туз'єлга (Туз-єлга) на поверхню виходить 17 джерел, у 14 з яких вода мінералізована. Біля джерел утворилося солоне болото з мінеральними грязями. Джерела карстові. Дебіт найбільш потужного джерела — 840 л/год. Сумарний дебіт інших джерел — близько 900 літрів на добу[1] Ассинські мінеральні джерела розташовані біля підніжжя гори Улу-тау[2]. Джерела виділяють певну кількість газу, у складі якого переважає азот, вуглекислий газ, кисень, сірководень[2].

Водоносний горизонт — тріщинуваті вапняки катавської свити верхнього протерозою.

За гідрохімічним складом вода джерел відноситься до хлоридно-натрієво-кальциевого типу. У воді містяться також сульфат-іон, калій, кремнієва кислота, залізо, літій, стронцій, марганець[1].

За ступенем мінералізації води джерел неоднакові. В одних сильно мінералізована вода хлоридно-натрієва з температурою близько 15 градусів, в іншій групі — слабомінералізована хлоридно-гідрокарбонатна з підвищеним вмістом сульфатів і температурою близько 8 градусів[1].

Перший опис — 1889 рік, академік Ф. Чернишов. 1901 рік — лікар Бєлорєцької лікарні Ерман послав пробу води для аналізу в Берлінський Університет. За хімічним складом вона виявилася близькою до вод, відомих у Німеччині Киссенгокських джерел.

Ассинські мінеральні джерела використовуються в санаторному лікуванні на курорті Асси. Раніше розливалася під торговою маркою «Ассинская»[3]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.