Атіф Дудакович

Атіф Дудакович (босн. Atif Dudaković; нар. 2 грудня 1953, Орахова, Боснія і Герцеговина) — колишній генерал Армії Республіки Боснія і Герцеговина, командувач П'ятого корпусу цієї армії.

Атіф Дудакович
Atif Dudaković
Народження 2 грудня 1953(1953-12-02) (68 років)
с. Орахова, Босанська Градішка, Соціалістична Республіка Боснія і Герцеговина, СФРЮ
Країна СФРЮ
Республіка Боснія і Герцеговина
Боснія і Герцеговина
Приналежність ЗС Боснії і Герцеговини
Рід військ піхота
Звання майор
генерал
Командування артилерія Кнінської бригади ЮНА
5-й корпус Армії Боснії і Герцеговини
Війни / битви

Боснійська війна

  • облога Біхача
  • операція «Тигр-94»
  • операція «Сана 94»

Перейшовши з ЮНА, де він дослужився до чину майора і посади начальника артилерії бригади, дислокованої у м. Кнін, Атіф Дудакович стає спершу начальником штабу ТО муніципалітету Біхач, а згодом командувачем Другої боснійсько-хорватської піхотної бригади. Пізніше був підвищений до командувача П'ятого корпусу Армії Республіки Боснії і Герцеговини під час Боснійської війни. Підрозділи під його командуванням зняли блокаду з Біхача, завдали поразки підрозділам Народної оборони Західної Боснії під командуванням Фікрета Абдича і розбили частини війська Республіки Сербської у районі Боснійської Країни. Після війни був командувачем Спільного командування Армії Федерації Боснії і Герцеговини. Після звинувачення спочатку сербських, а потім і хорватських ЗМІ у тому, що він, ще бувши офіцером ЮНА, протягом війни у Хорватії та воєнних дій на території БіГ начебто віддавав накази палити села, Атіф Дудакович спростував згадані звинувачення, заявивши, що боснійці стали «розмінною монетою» у сербсько-хорватських відносинах і що самосуд у ЗМІ є продовженням сербської і хорватської агресії супроти Боснії і Герцеговини.

У вересні 2006 р. сербські телеканали «B92» і Радіотелебачення Сербії транслювали дві відеоплівки, на одній із яких, чітко видно, як Дудакович віддає накази «відкрити вогонь»[1] або «спалити це все»[2] відносно сербського села під час операції «Сана» 1995 р.[3] Після виходу відео Дудакович зробив заяву:

Армії Республіки Боснії і Герцеговини ніколи не давали наказів коїти злочини. Якщо таке траплялося, то було б проведено розслідування і винуватців би покарали. ... У фільмі показана лінія фронту. Я, як правило, був зайнятий на лінії фронту керуванням артилерією. Я артилерист. Фільм із його субтитрами — звичайний продукт сербської пропаганди, з якою ми стикалися протягом усієї війни та й після неї. Ось чому я не хвилююся.[1]

27 квітня 2018 співробітники Державного агентства з розслідувань і захисту затримали Атіфа Дудаковича разом з 11 іншими посадовцями і військовослужбовцями 5-го корпусу АРБіГ за звинуваченням у злочинах проти людяності та воєнних злочинах супроти цивільного населення.[4][5]

Примітки

  1. interview with General Atif Dudakovic (15 вересня 2006). We needed Operation Storm as much as Croatia did. Bosnia Report i. Архів оригіналу за 30 вересня 2007. Процитовано 30 вересня 2007.
  2. Serbs see new 'war crimes' tape. BBC News. 9 серпня 2006. Процитовано 30 вересня 2007.
  3. Snimak neće biti dokaz u Hagu (сербською). B92. 8 серпня 2006. Архів оригіналу за 29 вересня 2007. Процитовано 30 вересня 2007.
  4. SIPA lišila slobode 13 osoba, službeno saopćenje SIPA
  5. Wegen Kriegsverbrechen - Bosnischer General festgenommen (нім.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.