Баган Олег Романович

Олег Романович Баган (нар. 9 лютого 1963(19630209), Дрогобич) — український літературознавець, публіцист, політолог, керівник Науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова. Кандидат філологічних наук (2003), доцент кафедри української літератури та теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Заслужений працівник освіти України. Член НСПУ. Лауреат премії Львівської обласної ради ім. С.Бандери "За громадянську активність" ( 2012 р.).

Олег Баган
Народився 9 лютого 1963(1963-02-09) (58 років)
Країна УРСР
 Україна
Національність українець
Діяльність політолог
Галузь літературознавець, культуролог
Заклад Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка
Звання доцент
Ступінь Кандидат філологічних наук

Творчість

Автор кількох збірників статей та монографій літературознавчого та політологічного змісту. Член редколегії журналу "Українські проблеми" (Київ, 1994 - 2001), журналу педагогічної інтелігенції "Життя і школа" (Дрогобич, 1997 - 2000). Редактор та керівник видавничих проєктів Видавничої фірми «Відродження» (м. Дрогобич) (2006 - 2011 рр.). Упорядник і науковий редактор 10-томного видання "Вибраних творів" Д.Донцова (Дрогобич-Львів, 2011 - 2016). Відповідальний редактор видань творів класиків української літератури і політичної думки: І.Франка, Д.Донцова, Є.Маланюка, Ю.Клена, Ю.Липи, У.Самчука, М.Зерова, М.Рудницького, В.Домбровського, М.Євшана, З.Коссака, Ірини Вільде, Наталени Королевої.[1] Член НСПУ.

Головний редактор наукових збірників «Український націоналізм: історія та ідеї» та «Вісниківство: літературна традиція та ідеї», «Національні лідери Европи: ідеологічні портрети».[1]

Доповідь Олега Багана на Третіх Бандерівських читаннях «Націоналізм й державна влада у творчості Дмитра Мирона Орлика» (ВІДЕО)

Сфера наукових зацікавлень

Українська література ХХ ст., традиція вісниківства, франкознавство, культурологія, геополітика, філософія та ідеологія українського націоналізму.[2] О.Багана можна вважати фундатором новочасного донцовознавства за низку ґрунтовних наукових публікацій в темі вивчення біографії, світоглядних засад та творчості Д.Донцова, за найповніше видання його творів у 10-ти тт., яким передують передмови, що пояснюють творчі устремління Д.Донцова і його еволюцію від лівих переконань до правих ідей. Зокрема вчений протлумачив ідейний ірраціоналізм, традиціоналізм, волюнтаризм Д.Донцова, його естетичний героїзм та неоромантизм, культурологічні концепції окциденталізму. Пояснив вмотивованість ідейної позиції мислителя розвитком консервативних та націоналістичних теорій в кінці ХІХ - на початку ХХ ст. (впливи Е.Гартмана, Ф.Ніцше, В.Дильтая, М.Шелера, Ґ. Зимеля, Ґ.Лебона, М. де Унамуно, О.Шпенґлера, М.Барре, Ш.Пеґі, Х.Ортеґи-і-Ґасета). Як критик і культуролог Д.Донцов витворив явище вісниківства як цілісне й світоглядно вмотивоване.

Вчений розпрацював на теоретичному рівні концептуальне літературознавче та культурологічне тлумачення теми вісниківства в українській історії і культурі, тобто творчості письменників, публіцистів, культурологів та критиків, які гуртувалися довкола журналів "ЛІтературно-науковий вістник" (1922 - 1932) і "Вістник" (1933 - 1939) за ред. Д.Донцова. Це творчість Є.Маланюка, О.Бабія, М.Матіїва-Мельника, Л.Мосендза, Р.Бжеського, Ю.Липи, О.Стефановича, О.Ольжича,О.Теліги та. Це явище треба трактувати як ідейно-естетичну цілісність, філософську, настроєву, стильову (неоромантизм), зорієнтоване на ідеологію націоналізму (див. гасло "вісниківці"). Предтечею вісниківства був галицький критик М.Євшан (1890 - 1919), який першим послідовно вводив ідеї ірраціоналізму в українську естетичну думку. Саме він вплинув на Д.Донцова. Есеїзм як стиль і спосіб інтепретації буття й літератури - це головна ознака вісниківства як культурологічного явища.

В галузі франкознавства О.Баган системно проаналізував світоглядну еволюцію І.Франка, його політичні погляди, відхід від світоглядних засад позитивізму в пізній період творчості і наближення до ідей ірраціоналізму, зокрема в естетичній площині він наблизився до теорій духовно-історичної школи (В.Дильтай, Г.Корф, Р.Унґер, О.Вальцль та ін.). Вчений визначив художню еволюцію І.Франка від середини 1890-х рр. як тенденцію до неоромантизму і неокласицизму. У своїй пізній ліриці І.Франко вже був попередником вісниківства як речник вольового націоналізму (поезії "Конкістадори", "Вийшла в поле руська сила...", "Великі роковини", "Січ іде" тощо).

Як геополітик О.Баган, спираючись на ідеї української класичної геополітичної думки (С.Томашівський, Д.Донцов, Ю.Липа, С.Рудницький та ін.), розвинув теорію про геополітичну орієнтацію України на Середню Європу - простір між Альпами і Чорним морем, між Балтикою і Балканами - як життєво потрібну тенденцію, яка цивілізаційно, ментально, культурно відгородить Україну від російського цивілізаційного євразійського простору. Авангардом цього процесу має стати Галичина, а вирішальним фактором стабілізації України стане розростання її як геополітичної домінанти на Чорному морі.

Як теоретик націоналізму О.Баган досліджує філософські засади цієї ідеології, акцентує на ірраціоналізмі, ідеалізмі, волюнтаризмі її принципів. Виступив проти опортунізму в сучасному нац. русі. Системно трактував праці Д.Донцова, Ю.Вассияна, Я.Стецька та ін.

Основні публікації

Монографії:
  • «Іван Франко і теперішнє становище нації» (1991),
  • «Націоналізм і націоналістичний рух: історія та ідеї» (1994),
  • «Лицарі духу: українські письменники-націоналісти, вісниківці» (у співавторстві із З. Гузаром і Б. Черваком) (1996),
  • «Українська Понтида: геополітичні виміри сучасної України» (2002).
  • Ідея і чин Ярослава Стецька. — Київ, 2008. — 125 с.
  • Поміж містикою і політикою. (Дмитро Донцов на тлі української політичної теорії ХХ ст.). — Київ, 2008. — 77 с.
  • Іван Франко: інтерпретації. — Дрогобич: Ред. - видав. відділ ДДПУ ім. І. Франка, 2015. — 184 с.
  • Націоналізм і націоналістичний рух: історія та ідеї" (перевидання) — Львів: ЛА "Піраміда", 2015. — 250 с.
  • Актуальна націософія: теоретичні, культурологічні, геополітичні, історіософські аспекти. — Львів: ЛА «Піраміда», 2016. — 636 с.
  • Художнє слово і національна ідентичність: Статті про методику навчання літератури в школі. - Дрогобич: Ред.-вид. відділ ДДПУ ім. Ф.Франка, 2021. - 334 с.
  • Культурологічна і націософська проблематика в літературознавчих студіях Івана Франка (Пізній період творчості: 1895 - 1907 рр.). - Дрогобич: Ред.-вид. відділ ДДПУ ім.І.Франка, 2021. - 212 с.
Головні наукові публікації:

Концепція національної культури політична і поетична (Дмитро Донцов і Євген Маланюк) // Другий міжнародний конгрес україністів / Літературознавство. – Львів, 1993. – С. 185-191

Естетичні критерії та оцінки, проблема традиції та новаторства в літературній критиці М.Вороного // Українське літературознавство (Міжвідомчий науковий збірник). Випуск 59. – Львів, 1994. – С. 167-17.

Про деякі філософські підстави українського націоналізму // Українські проблеми. – 1994. – № 2. – С. 3-5.

Юрій Липа: людина і мислитель. – К., КУН, 1994. - 56 с.

Українська культура: звідки і куди? (погляд крізь призму одного поета і мислителя) // Українські проблеми. – 1995. – № 2. – С. 41-48.

Світоглядно-ідеологічні засади українського націоналізму // Українські проблеми. – 1995. – № 3. – С. 3-6.

“Слов’янська єдність”: націологічний аспект // Українські проблеми. – 1997. – № 1. – С. 86-94

Культ сили (Заповіт Зенона Коссака) // Українські проблеми. – 1997. – № 2. – С. 59-65.

Готика як стиль і настрій (До джерел художнього стилю Леоніда Мосендза) // Українські проблеми. – 1998. – № 2. – С. 122-129.

Консервативна модернізація: художні паралелі у творчості Юзефа Лободовського і українських поетів-неоромантиків еміграції / / Наукові Записки НаУКМА. Т. 17 / Філологія. – К., 1999. – С 83-88.

Католицькі дух і етика як чинники виховання нації (Націософські аспекти творчості Леоніда Мосендза) // Наукові записки Острозької Академії. Т. З. – Острог, 2000. – С. 528-534.

Неоготика: стиль і концепт (до естетичних основ поезії Юрія Липи) // Юрій Липа: голос доби і приклад чину: Збірник наукових праць. – Львів, 2001. – С. 92-110.

Художня історіософія Лесі Українки: волюнтаристсько-ірраціоналістський дискурс (на матеріалі діалогу “Три хвилини”) // Вісник Житомирського педагогічного університету: Випуск 7. – Житомир, 2001. – С. 12-15.

Поміж містикою і політикою (Дмитро Донцов на тлі української політичної історії першої половини ХХ ст.). Передмова до кн.: Дмитро Донцов. Твори. – Т. 1. – Львів: Кальварія, 2001. – С. 23-63.

Дмитро Донцов про Василя Стефаника і Марка Черемшину (До питання “Дмитро Донцов у модерністському естетичному дискурсі”) // “Покутська трійця” й літературний процес в Україні кінця ХІХ – початку ХХ століть (Матеріали наукової конференції). – Дрогобич: Вимір, 2001. – С. 331-339.

Іван Франко в неоромантичному дискурсі (Є. Маланюк про І. Франка) // Франкознавчі студії: Випуск 1. – Дрогобич. – 2001. – С. 128-133.

Іван Франко і Василь Щурат як інтерпретатори модернізму (До історії відомої дискусії) // Франкознавчі студії. Збірник наукових праць. Вип. 1. – Дрогобич: Вимір, 2001. – С. 148-171.

Між раціоналізмом і християнізмом (До проблеми світоглядної еволюції І. Франка) // Франкознавчі студії. Збірник наукових праць. Вип. 2. – Дрогобич: Вимір, 2002. – С. 3-23.

Тристанівський архетип кохання в інтимній ліриці І. Франка // 1.       Франкознавчі студії. Збірник наукових праць. Вип. 2. – Дрогобич: Вимір, 2002. – С. 146-156.

Погляд на вивчення творчості І. Франка у школі: обґрунтування важливості новели “На дні” // Українська мова та література. – 2002. – № 38. – С. 9-11.

Як трактувати творчість Є. Маланюка у школі? // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та коледжах… 2003. – № 1. – С. 90-100.

Іван Франко в оцінках Дмитра Донцова: долання епохи Ratio // Українське літературознавство. (Республіканський міжвідомчий науковий збірник). Вип. 66. – Львів, 2003. – С. 135-145.

Принцип прав людини в контексті національно-культурного протистояння в Україні // Права людини в Україні: стан справ, проблеми, перспективи. Матеріали науково-практичної конференції. К.: “КМ Академія”, 2003, – С. 134-139.

Література бойківського регіоналізму: теорія питання // Перевал (Всеукраїнський літературно-художній журнал) – Івано-Франківськ. – 2003. – № 3-4. – С. 264-281

Світоглядна еволюція Івана Франка як ключ до розуміння його творчості // Франко в школі: Збірник науково-методичних праць. Вип.. 1. – Дрогобич: Коло, 2003. – С. 6-14.

До проблеми переосмислення концепції вивчення творчості І. Франка в школі // Франко в школі. Збірник науково-методичних праць. Випуск 1. Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка – Дрогобич, 2003. – С. 15-23

Юрій Клен: неокласик чи неоромантик?// Творчість Юрія Клена у контексті українського неокласицизму і вісниківського неоромантизму. Збірник наукових праць. – Дрогобич: Відродження. 2004. – С. 9-28

ЗМІ і питання національної безпеки: геополітичний аспект // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник) – 2004. – № 4. – С. 12-21.

Жрець інтелектуалізму. Передмова до кн.: Франко І. Вибрані твори. Т. 3. Літературознавство і публіцистика // Дрогобич: Коло, 2004. – С. 5-26.

Постать та ідеї Івана Франка крізь призму філософії ірраціоналізму (Д. Донцов про І. Франка) // Церква. Нація. Культура. Вип. 1. І. Франко і питання релігії. Збірник наукових праць. – Дрогобич: Коло, 2004. – С. 54-72.

Постаті й епохи (Гавриїл Костельник contra Іван Франко) // Церква. Нація. Культура. Вип. 1. І. Франко і питання релігії. Збірник наукових праць. – Дрогобич: Коло, 2004. – С. 73-148.

Еволюція світогляду і творчості І. Франка // Українська мова і література. – 2004. – № 36. – С. 5-6.

Про духовно-цивілізаційні і геополітичні основи України // Визвольний шлях. (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник) – 2004. – № 4. – С. 28-42.

Кавказ: битва за Евразію // Визвольний шлях. (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник) – 2004. – № 10. – С. 30-36.

Геополітичні тенденції й результати першого року “помаранчевої” України // Визвольний шлях. (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник) – 2005. – № 11. – С. 32-39.

нтелектуально-світоглядні джерела і культурологічні параметри вісниківства // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2005. – № 9-10. – С. 88-111.

Ідейно-культурологічний модус вісниківства (До проблеми переосмислення явища) // Наукові записки. Серія: Філологічні науки (літературознавство). Вип. 69.4.1. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2006. – С. 21-40.

Культура – це теж війна // Визвольний шлях. (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник) – 2006. – № 1. – С. 88-99.

Маніпулятивний аспект геополітики, або Про духовні основи Европи // Визвольний шлях. (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник) – 2006. – № 3. – С. 18-23.

Регіони України: загроза чи стимул? // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2006. – № 11. – С. 12-19.

Білоруська ідентичність: духовно-історичні уроки для України // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2006. – № 2. – С. 18-26.

Чому Грузія? (Про цивілізаційні причини міжнародного конфлікту) // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2006. – № 10. – С. 24-33.

Франко-політик // Бойківщина. Науковий збірник. Т.3. – Дрогобич, 2007. – С. 74-84.

Міжвоєнна доба в українській літературі ХХ ст.: період, стилі, ідейно-естетичні пріоритети // Вісник Львівського університету / Серія філологічна. Науковий збірник. – Львів, 2007. – С. 10-25.

Художня історіографія Лесі Українки // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2007. – № 6. – С. 35-38.

До проблеми світоглядної еволюції Івана Франка // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2007. – №8.– С. 53-72.

Місія неокласики (До історії формування естетичної концепції Миколи Зерова) // Післямова до кн.: Зеров М. Українське письменство ХІХ ст. Від Куліша до Винниченка. Лекції, нариси, статті. – Дрогобич: Відродження, 2007. – С. 545-564.

Коли серце, як на долоні (кілька штрихів до ранньої творчості Ірини Вільде) / Передмова до кн.: Ірина Вільде. Метелики на шпильках. Б’є восьма. Повнолітні діти. Повісті // Дрогобич: ВФ “Відродження”, 2007. – С. 3-12.

Галичофобія // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2007. – № 2. – С. 13-22.

Геополітичні погляди Ярослава Стецька // Визвольний шлях (Суспільно-політичний, науковий та літературний місячник). – 2007. – № 3. – С. 3-16.

Історіософсько-культурологічні візії Євгена Маланюка // Визвольний шлях. – 2007. – № 6. – С. 39-52.

Як творилася совєтська література? // Визвольний шлях – 2007. – № 11. – С. 3-20.

Неоромантизм. Неокатолицизм. Неоконсерватизм (Творчість Наталени Королевої в ідейно-естетичному контексті доби) / Післямова до кн.: Королева Н. Без коріння. Во дні они. Quid est veritas? Повість, роман, оповідання, спогади// Дрогобич, 2008. – С. 655-669.

Відображення мотивів і поетики “Слова о полку Ігоревім” у творчості письменників “вісниківців” // Визвольний шлях. – 2008. – № 1-2. – С. 63-75.

Вічний будитель нації. До 125 річниці від дня народження Дмитра Донцова // Дивослово. – 2008. – № 9. – С.56-59.

Передмова до кн.: Домбровський В. Українська стилістика і ритміка. Українська поетика // Дрогобич, 2008. – С. 3-12.

Формування естетичних засад вісниківського неоромантизму // Визвольний шлях. – 2008. – № 2. – С. 63-78.

Теорії русинства і Лемківщина: націологічний, культурологічний і політичний аспекти// Визвольний шлях. – 2008. – кн. 4-6. – С. 33-52.

Вісниківство як ідея // Передмова до кн.: Улас Самчук. Кулак. Месники. Віднайдений рай. Роман. Оповідання. Новели / // Дрогобич: ВФ “Відродження”, 2009. – С. 3-8.

Проблема Росії для українського національного руху: погляд Івана Франка // “Нагуєвицькі читання – 2009. Іван Франко і новітнє українство”. Матеріали Міжнародної наукової конференції // Дрогобич: Посвіт, 2009. – С. 264-282.

Вісниківство як понадчасовий феномен: ідеологія, естетика, настроєвість // Вісниківство: літературна традиція та ідеї. Збірник наукових праць. Вип. 1. – Дрогобич: Коло, 2009. – С. 6-48.

Погляд націоналіста на совєтські літературні експерименти // Вісниківство: літературна традиція та ідеї. Збірник наукових праць. Вип. 1. – Дрогобич: Коло, 2009. – С. 322-329.

Історіософсько-культурологічні візії Євгена Маланюка (у співавторстві з І. Матковським) // Вісниківство: літературна традиція та ідеї. Збірник наукових праць. Вип. 1. – Дрогобич: коло, 2009. – С. 307-312.

Трансформація неокласичної естетики у творчості письменників-вісниківців // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: Філологічні науки. – Вип. 19. – Кам’янець-Подільський. 2009.

Спокуси і пастки літературної критики // Альманах “ЛітАкцент”. Вип. 3. – К.: Темпора, 2009. – С. 67-75.

  • Спокуси і пастки літературної критики // Альманах “ЛітАкцент”. Вип. 3. – К.: Темпора, 2009. – С. 67-75.
  • Формування головних параметрів геополітичної стратегії українського націоналізму в міжвоєнну добу // Український націоналізм: історія та ідеї. Науковий збірник. Вип.1. – Дрогобич: Посвіт, 2009. – С. 149-169.
  • Геополітичні концепції Дмитра Донцова і посилення українського націоналізму на початку ХХ ст. // Український націоналізм: історія та ідеї. Науковий збірник. Вип.1. – Дрогобич: Посвіт, 2009. – С. 334-343.
  • Перший ідеолог ОУН // Український націоналізм: історія та ідеї. Науковий збірник. Вип.1 / За ред. О. Багана. – Дрогобич: Посвіт, 2009. – С. 454-462.
  • ОУН напередодні великої війни // Український націоналізм: історія та ідеї. Науковий збірник. Вип.1. – Дрогобич: Посвіт, 2009. – С. 495-501.
  • За антиімперський фронт народів // Український націоналізм: історія та ідеї. Науковий збірник. Вип.1. – Дрогобич: Посвіт, 2009. – С. 521-527.
  • Як нам ставитися до російської історії? // Універсум. – 2009. – № 5-6. – С. 25-36.
  • Юрій Липа і Дмитро Донцов: змагання ідей чи особистостей? // Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету. — Вип. 21. Філологічні науки. — Кам'янець-Подільський, 2009. — С. 6-9.
  • Історіософські концепції Леоніда Мосендза в контексті розвитку ідеології та естетики вісниківства // ХХ століття: від модерності до традиції. Збірник наукових праць / Вип. 1. Естетика і поетика творчості Леоніда Мосендза. – Вінниця, 2010. – С. 142 – 168.
  • До початків мосендзознавства // ХХ століття: від модерності до традиції. Збірник наукових праць / Вип. 1. Естетика і поетика творчості Леоніда Мосендза. – Вінниця, 2010. – С. 280-284.
  • У річищі вісниківської есеїстики // ХХ століття: від модерності до традиції. Збірник наукових праць / Вип. 1. Естетика і поетика творчості Леоніда Мосендза. – Вінниця, 2010. – С. 338-351.
  • Корифей ліберальної літературної критики // Передмова до кн.: Рудницький М. Від Мирного до Хвильового. Між ідеєю і формою. – Дрогобич: ВФ “Відродження”, 2010. – С. 3-26.
  • Ключі для розмикання обріїв. Рецензія на кн.: Будний В., Ільницький М. Порівняльне літературознавство. – К., 2008 // Альманах “ЛітАкцент”. Вип. 4. – К.: Темпора, 2010. – С. 323-330.
  • У пошуках нової епічності // Слово і час. — 2010. — № 1. — С. 105—108.
  • Ідеолог національної величі // Передмова до кн.: Донцов Д. Хрестом і мечем. – Тернопіль: Рада, 2010. – С. 8-68.
  • Кохання і дух позитивізму. (Про деякі типологічні паралелі романів І. Франка «Перехресні стежки» і Б. Пруса «Лялька») // Дивослово. — 2010. — № 10. — С. 59-63.
  • В очікуванні очищення // Слово про вченого. Микола Ільницький. – Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2011. – С. 365-374.
  • Прості загадки Росії // Передмова до кн.: Донцов Д. Дух Росії. – К.: УВС ім. Ю. Липи, 2011. – С. 6-14.
  • Літературний романтизм: ідеологія, естетика, стиль // Дивослово. — 2011. — № 3. — С. 35-45
  • Ліберальний неоцинізм // Історико-літературний журнал. — Вип. 19. — Одеса, 2011. — С. 383—389.
  • Джерела світоглядного націоналізму Дмитра Донцова // Передмова до кн.: Донцов Д. Політична аналітика (1911-1918рр.). – Львів-Дрогобич: ВФ “Відродження”, 2011. - С. 3-20
  • Україна ХХІ століття: геополітичні виклики // Універсум. - 2011. – № 1-2. – С. 9-13.
  • Права політична філософія // Післямова до кн.: Національні лідери Европи: Ідеологічні портрети. - Дрогобич: ВФ «Відродження». –  2011. – С. 685-697.
  • Українська національна революція 1920-1950 рр.: досвід, уроки, заповіти // Національна революція: загальноєвропейська традиція та український контекст : Матеріали Всеукраїнської наукової конференції з міжнародною участю. - Івано‑Франківськ: Лілея-НВ. –  2012. – С. 44-46.
  • Естетичні засади вісниківськог неоромантизму // Вісниківство: літературна традиція та ідеї: Науковий збірник. -  Дрогобич: Посвіт. –  2012. – Вип. 2. - С. 16-48.
  • Інтерпретація російської літератури Срібного віку в  есеїстиці Євгена  Маланюка // Творчість Юрія Клена і  міжвоєнна доба в українській літературі. Зб.наук.праць. – Вінниця. –  2012. – Вип. 2. - С. 140-148.
  • Історіософські акценти Петра Скунця // Науковий вісник Ужгородського університету: Серія «Філологія. Соціальні комунікації». — Ужгород. — 2012. — Вип. 28. — С.25-29.
  • Глухі кути української політики // Універсум: журнал політології, футурології, економіки, науки та культури. –  2012. – № 34. – С. 7- 9.
  • В обороні української цивілізації // Передмова до кн.: Донцов Д. Вибрані твори у 10 т. Т. 2. Культурологічна та історіософська есеїстка (1911-1939 рр.). -  Дрогобич-Львів: ВФ «Відродження». –  2012. – С. 5-16.
  • Революційні зміни 1905-1907 років очима Дмитра Донцова // Євген Чикаленко в процесі українського націотворення: Збірник наукових праць. – Одеса. –  2012. – С. 87-93.
  • Між Шельменком і Кочубеєм: фатальне коло української культури // Січеслав: часопис Національної Спілки письменників України. –  2012. – № 3. – С. 176-179.
  • За нову українську людину // Передмова до кн. : Донцов Д.Вибрані твори: У 10 т./ Т.3. Ідеологічна есеїстика. - Дрогобич-Львів, 2012. С. 5 - 15.
  • Інтерпретація творчості поетів-неокласиків у школі // Дивослово. — 2013. — № 9. — С.50-56.
  • Україна і Хорватія цивілізаційні, геополітичні, ментальні парале // Етногенеза хорватів: Україна: матеріали Міжнародної наукової конференції – Дрогобич: Коло, 2013 – с. 8-15.
  • "І ми в Європі": Українство і слов'янська ідея в історії і перспективі // Універсум. 2013. №7-8. С. 53-55.
  • Героїчна націософія (Ідеї Дмитра Донцова в контексті правих ідеологій міжвоєнної доби) // Донцов Д. Вибрані твори у 10 т.: Т. 4: Ідеологічна есеїстика (1932-1939) . -  Дрогобич-Львів: ВФ «Відродження». –  2012                              
  • Стратегія для України: Від героїчної націософії до наступальної геополітики // Передмова до кн.: Донцов Д.  Вибрані твори у 10-ти т. / т.5. Політична аналітика (1921-1932рр.) – Дрогобич : ВФ «Відродження», 2013.с.5-11.
  • Роль Павла Тичини у творенні естетичної парадигми соцреалізму (До проблеми: «Митець і тоталітаризм») // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія літературознавство / За ред. д.ф.н., проф. М. П. Ткачука. — Тернопіль: ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2014. — Вип. 39. — С.17-24.
  • Чому почалася Перша світова війна? (Геополітичне значення Галичини в оцінках українських істориків початку ХХ ст. ) // Універсум. – 2014. - № 7-8: - с.34-52.   
  • На перехресті  боротьби ідеологій : українська й європейська політика в націософських оцінках Дмитра Донцова // Передмова до кн.: Донцов Д. Вибрані твори у 10-ти тт.:Т. 6: Політична аналітика (1933-1939рр.) – Дрогобич : ВФ «Відродження», 2014 . – с. 5-12.
  • Ідеологічні  стратегії Юрія Липи // Передмова до кн.: Липа Ю. Розподіл Росії. – К.: УВС ім..Ю.Липи, 2014. – ст.3-10.  0,5 др.арк.
  • Ідеологія сили і наступу (Дмитро Донцов і світоглядні параметри вольового націоналізму) // Донцов Д. Вибрані твори у 10 т. :Т. 7: Ідеологічна та історіософська есеїстка (1923-1939 рр.). – Дрогобич: ВФ «Відродження». –  2014. – С. 5-18
  • Стиль реалізму в літературі: ідеологія, естетичні засади, поетика // Дивослово. — 2015. — Ч.10 і 11. — С. 55-61 і С. 47-56 .
  • Оцінки модернізму в літературній критиці М.Євшана // Михайло Коцюбинський і український модернізм ХХ століття: Збірник наукових праць – Вип. 4   - Вінниця: Планер, 2015  -  С.9-22.
  • Естетичний заповіт Дмитра Донцова // Передмова до кн.: Донцов Д. Вибрані твори: У 10 т. / Т.8: Літературна есеїстика. - Дрогобич-Львів: Відродження, 2015. С. 5 - 17.
  • В ідеологічних суперечностях епохи // Передмова до кн. : Донцов Д. Вибрані твори: У 10 т. / Т. 9: Ідеологічна есеїстика 1948 - 1957 рр. - Дрогобич-Львів: ВФ "Відродження", 2015. С. 5 - 16.
  • Геополітичне і цивілізаційне значення Галичини в осмисленні українських істориків початку ХХ ст. // Компаративні дослідження австрійсько-українських літературних, мовних та культурних контактів: Матеріали Міжнародної конференції «Галичина періоду Першої світової війни у літературі, мистецтві та історії» - Дрогобич: Посвіт, 2015. С. 18-32.
  • Бути Дон-Кіхотом: Етичний заповіт Дмитра Донцова // Передмова до кн. : Донцов Д. Вибрані твори: У 10 т./ Т.10: Твори різних періодів. - Дрогобич-Львів, ВФ "Відродження", 2016. С.5 - 16.
  • Загадки топосу і націософські інтенції у романі Івана Франка «Перехресні стежки»: До проблеми літературної географії твору // Дивослово. — 2016. — № 7-8. — С. 36-41.
  • Донцов Дмитро Іванович  (гасло) // Франківська енциклопедія / Т.1.  -  Львів: Світ,2016. -  С. 576 – 584.
  • Євшан Микола Осипович (гасло) //   Франківська енциклопедія / Т.1.  -  Львів: Світ,2016.  - С.622 – 627.
  • Єфремов Сергій Олександрович (гасло)  // Франківська енциклопедія / Т.1.  -  Львів: Світ, 2016.  - С.634 – 645.
  • Актуальність державницьких націоналістичних концепцій у творчості Дмитра Мирона "Максима Орлика" // Треті Бандерівські читання: Візія Української держави в ідеології українського націоналізму. Збірник матеріалів. - К.-Івано-Франківськ: Місто НВ, 2016. - С.151 - 169.
  • Типологія позитивізму у творчості Болеслава Пруса й Івана Франка    (романи «Лялька» і «Перехресні стежки») //  Київські полоністичні студії. Том ХХХІХ: Іван Франко і польська культура.   -  К.:Університет «Україна», 2017.  -  С.154-164.                                                                                   
  • Українська Національна Революція в Дрогобичі очима Володимира Бірчака (За матеріалами спогадів у «Літературно-науковому Вістнику» і «Вістнику») // Дрогобицький краєзнавчий збірник. — Спецвипуск ІІІ. — Дрогобич: Посвіт, 2017. — С.171 — 188.
  • Леся Українка в пізніх інтерпретаціях Дмитра Донцова: націософський і культурологічний континууми // Волинь філологічна. Текст і контекст: Науковий збірник: Універсум Лесі Українки. — Вип. 22. — Луцьк: Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки, 2017. — С. 352—365.
  • Памво Беринда і його доба: культурософські уроки // Українська мова: Науково-теоретичний журнал.  – 2018. - №3. – С. 152 – 157.
  • Роздуми над новою програмою з української літератури для 10 – 12 класів // Дивослово: Українська мова й література в навчальних закладах. – 2018. - №11 і 12. – С.2 – 8; С.2 – 10
  • Ментальний комплекс малоросійства в українській культурі: дискурс Євгена Маланюка // Слово і час.  - 2018.  - №2.  – С.25-30.
  • Іван Франко про галицьке москвофільство // Універсум: журнал політології, футурології, економіки, науки та культури.   -  Львів.  -   2018 -  №1-2. -  С. 48-51.  
  • Навіщо і як відвойовувати справжню Європу? // Універсум: журнал політології, футурології,науки та культури..  - 2018.  =  №1-2 -  С.39- 41.
  • Криза Міжмор'я? або геополітичні роздоріжжя Середньо-Східної Європи // П'яті Бандерівські читання: Місія України та національні інтереси в глобалізованому світі: візія націоналістів. - К.- Львів: УССД,Астролябія,2018. - С.210 - 221.
  • Як розв'язати угорську проблему? // П'яті Бандерівські читання: Місія України та національні інтереси в глобалізованому світі: візія націоналістів. - К.- Львів: УССД,Астролябія, 2018. - С. 228 - 241.
  • Складний сусід: Румунія в зовнішньополітичній стратегії України // Універсум: журнал політології, футурології, економіки, науки та культури -  2018.  -  №10 – 12.  - С.             14 – 17.             
  • Бути правдивим перед нацією: Василь Іванишин // Мислитель. Воїн. Учитель: Спогади та матеріали про Василя Іванишина. -  Дрогобич: Посвіт, 2019. – С. 199 – 203.   
  • Історична доба межі XVI – XVII ст. в оцінці Івана Франка: культурологічний і націософський аспекти // Феномен Памва Беринди крізь призму його доби: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції.  -  Дрогобич: Посвіт, 2019.  -  С. 87 – 105.
  • Хорватська тема в українській націоналістичній пресі 1930-х – поч.. 1040-х рр. // Україна і Хорватія: історичні паралелі: Матеріали Другої міжнародної українсько-хорватської наукової конференції. – Дрогобич, 2019. – С. 366 – 375.                               
  • Нове видання з історії ідеології та геостратегії українського вольового націоналізму (Рецензія на монографію: Колодзінський М. Воєнна доктрина українських націоналістів. – Київ, 2019. – 287 с.) // Проблеми гуманітарних наук: Збірник наукових праць ДДПУ ім. І.Франка / Серія Історія. Вип. 2.  -   Дрогобич,2019. -  С.319 – 330.
  • Неолібералізм як ідеологія: його сутності й загрози // Економічний націоналізм і соціальна справедливість: Збірник матеріалів Шостих Бандерівських Читань.  -   К.: НАЦ «УССД», 2019.  -    С. 179 – 193.  
  • Чому український політикум набирає  ознак вертепу // Універсум: журнал політології, футурології, економіки, науки та культури. – 2019. - №7-8.- С.34 – 35.  
  •  Українська культура і самосвідомість доби Середньовіччя внаціософських оцінках галицьких літературознавців кінця ХІХ -  початку ХХ ст. // Окриленість словом: Збірник наукових праць на пошану професора Степана Хороба.  -  Івано-Франківськ, 2019.  -  С. 169 – 178.
  • Микола Євшан про негативні культурні комплекси українства: критика народництва і провінціалізму в літературі // Микола Євшан у контексті доби: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції.  -  Івано-Франківськ: Місто НВ, 2019.  -  С. 16 – 35.
  •  Парадоксальний інтелектуал на перехрестях часу (До 130-річчя Михайла Рудницького) // Дивослово.  - 2020.  -  №1. -  С.49 – 58.    
  •   Український цивілізаційний простір // Націоналізм vs глобалізм: Нові виклимки. Збірник матеріалів Сьомих Бандерівських читань.  -  К.: УССД, 2020. – С. 84 – 109.
  • Українсько-білоруські «бої за історію» // Історичний збірник Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького: Вип. 7-8. -  Мелітополь, 2020. - С. 3 - 12.
  • Чому художня література стає непотрібною? // «Універсум»: Журнал політології, футурології, економіки, науки та культури.  – Львів. – 2020. – №7 – 8. - С. 62 -63.
  • Наступ на університети // «Універсум»: Журнал політології, футурології, економіки, науки та культури.  – Львів. – 2020. – №9 – 10  - С. 27 - 29.
  • Українська культура і ментальність у рецепції великого критика (По століттю смерті Миколи Євшана) // Дивослово.  -  2020. - №10. -  С.43 – 51.
  • Чому історія стає простором для маніпуляцій? (Ще раз про неолібералізм в культурі і науці) // Рідний край: Альманах Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Короленка.  -  Полтава, 2019, №1. – С.53 – 58.
  • Спалах свободи: польська конституція 3 травня 1791 року // Універсум: Журнал політології, футурології, економіки, науки та культури. – 2021. -  №5- 6.  -  С. 29 – 34.
  • неоліберального контрольованого хаосу: приклад США // Український націоналізм у сучасному ідеологічному протистоянні: Збірник матеріалів Восьмих Бандерівських читань. –  К.: ТОВ «Основа», 2021. –  С. 89 – 111.
  • Енергетика мислі виняткової людини / Передмова до кн.: Щастя  – бути сильним. Афоризми та сентенції Дмитра Донцова.  – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021.  –  С.4 – 9. 
  •  Як вивчати літературу соціалістичного реалізму в школі (Частина 1) // Дивослово: українська мова й література  вшколі. -  2021.  -  №4.   -  С. 51 – 56.                                                     
  • Як вивчати літературу соціалістичного реалізму в школі (Частина 2) // Дивослово: українська мова й література  вшколі. -  2021.  - №5-6. – С.38 – 48
  • Австрійський Drang nach Osten і його наслідки для України: деякі історіософські тези // Історичний збірник Мелітопольського державного педагогічного університету iмені Богдана Хмельницького. 2021. Випуск 5-6.  -  С. 3 – 15.                           
  • Російська цивілізація в осмисленні Дмитра Донцова // Humanitarian Paradigm/ Гуманітарна парадигма: Науковий журнал.  - Мелітополь, 2020. - №3. - С.95 - 151.                                                      
Статті у закордонних виданнях:

Геополітично-цивілізаційні підстави незалежності України: націоналістичний дискурс і польський аспект (1920-40-і рр.) // Polska-Ruś-Ukraina – jedenaście wieków sąsiedztwa (Матеріали наукової конференції) – Lublin-Lwów, 2002. – С. 135-148.

Релігійність у дзеркалі геокультурних візій Євгена Маланюка // Duchowość i sakrum w literaturze emigracyjnej Słowian Wschodnich – Lublin; KUL, 2002. – С. 219-227.

  • Koji narod živi iza Karpata? // Zakarpatśka Ukrajina: povijest — tradicija — identitet / Zbornik radova / Priredio J. Paščanko. — Zagreb. — 2013. — S. 207—226
  • Творчі контакти Івана Франка із південнослов'янськими літературами // Studia Ingardeniana. — Volume III. — Lublin, 2013. — C. 10-18.
  • Микола Євшан: естет-модерніст чи неоромантик-консерватор? // Spheres of culture: Journal of Philology, History, Social and Media Communication, Political Science and Cultural Studies. Volume XI. — Lublin, 2015. — С. 130—141.
  • Федор Достоєвський в інтерпретаціях українського критика Євгена Маланюка // Cambridge Journal of Education and Science, 2015. — Juli-December, № 2. — С. 143—151.
  • Іван Франко в оцінках Миколи Євшана // Spheres of culture: Journal of Philologi, Histori, Social and Media Communication, Political Science and Cultural Studies. — Vol. XIII. — Lublin, 2016. — С. 90-99.

Примітки

  1. Олег Баган. Авторський проєкт Ірини Фаріон “Академічні майстер-класи: від книги – до мети”. Процитовано 16 червня 2015.
  2. Олег Баган. Український Центр - Освітньо-Інформаційний Портал Для Українців. Процитовано 16 червня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.