Баштанництво
Башта́нництво — галузь рослинництва, що займається вирощуванням баштанних культур. Баштанні культури, група рослин родини гарбузових (кавун, диня, гарбуз, деякі дослідники відносять до баштанного кабачки й патисони). Сланкі або рослини, що чіпляються. Походять із тропічних і субтропічних країн — Азії, Африки й Америки. Теплолюбні, досить посухостійкі, мають тривалий вегетаційний період, найкраще ростуть на легких по механічному складі ґрунтах.
Значення галузі
Баштанництво — важлива галузь виробництва сільськогосподарської продукції , яка користується великим попитом у населення. Тільки за останні 20 років у світі збільшилися посівні площі гарбузів і динь в 2,1 рази. Плоди баштанних культур є одним з важливих постачальників вітамінів, мінеральних солей, органічних кислот та інших важливих речовин, які сприятливо впливають на обмінні процеси в організмі людини. Це не тільки цінний продукт дієтичного, профілактично — лікувального харчування, а й сировину для переробної харчової промисловості, виробництва продуктів спеціального призначення. Високі лікувальні властивості мають олія та насіння баштанних культур. В останні час слід звернути увагу на ряд позитивних тенденцій в баштанництва, які з'явилися після 2000 року.
Щорічно збільшуються площі під посівами баштанних культур, стала помітна спеціалізація господарств на виробництві продукції різних термінів дозрівання. Все більше господарств спеціалізується на виробництві ранньої продукції, використовуючи можливості закритого ґрунту, а саме теплиці на сонячному обігріві і різні способи вирощування під поліетиленовими плівками.
Використання продукції
Плоди баштанних культур мають велику харчову та дієтичну цінність. Вміст цукру (5-13%) і вітамінів А, В, С, РР, фолієвої кислоти, мінеральних солей обумовлює їх високі поживні якості. Баштанні культури використовують і як лікувальні рослини. З них виробляють кавуновий і динний мед, різні кондитерські вироби, варення, повидло, мармелад, киселі, цукати тощо.
Нестандартні та недозрілі плоди кавунів засолюють, дині сушать. З гарбузів виготовляють каші, пюре, з кабачків і патисонів — ікру. Їх консервують, засолюють. Часто плоди баштанних культур використовують для виготовлення комбінованого силосу.
Баштанництво-одна з прибуткових галузей агропромислового виробництва. Рівень рентабельності їх вирощування може сягати 400-500%. Баштанні культури найбільш поширені в південних і південно-східних районах країни. Серед столових видів найбільше значення мають кавуни та дині.
Посилання