Безпечна відстань при вибухових роботах

Безпе́чна ві́дстань при вибухо́вих ро́ботах (рос. безопасное расстояние при взрывных работах, англ. safe distance attached to explosive works, нім. sicherheitliche Distanz f bei der Sprengarbeiten f pl, Sicherheitsabstand bei Sprengarbeiten f pl) — мінімальна відстань від заряду вибухових речовин, що є безпечною для людей, механізмів, споруд і не викликає передачі детонацій іншому заряду.

Регламентована документом: «Єдині правила безпеки при вибухових роботах|Єдиними правилами безпеки при вибухових роботах».

Види

В залежності від виду небезпечної дії вибуху розрізняють такі безпечні відстані:

  • за дією повітряної хвилі,
  • за передачею детонації,
  • за ушкоджуючою дією уламків,
  • за сейсмічною дією вибуху.

За дією повітряної хвилі — відстань, на якій вибухова хвиля на поверхні втрачає спроможність спричиняти ураження заданої інтенсивності; в залежності від масштабу вибуху, умов розташування заряду і допустимого характеру ушкоджень споруд, безпечна відстань приймається пропорційною кореню квадратному або кубічному від маси заряду.

За передачею детонації — відстань, на якій неможлива передача детонації від одного заряду до іншого; безпечна відстань у цьому випадку пропорційна кореню квадратному маси заряду і залежить від роду вибухових робіт та умов розташування активного і пасивного зарядів.

За ушкоджувальною дією уламків — відстань, на якій виключена можливість ушкодження осколками та уламками; ця безпечна відстань визначається проектом (при камерних, свердловинних і котлових зарядах) і встановлюється керівником висаджувальних робіт в залежності від методу висадження, виду робіт і місцевих умов.

За сейсмічною дією вибуху — відстань, на якій коливання ґрунту, викликане вибухом, є безпечним для будов та споруд; дана безпечна відстань пропорційна кореню кубічному маси заряду і залежить від роду та водонасиченості ґрунту, на якому знаходяться споруди, які мають бути захищені.

Література

Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А  К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.