Бенгазі (санджак)

Мутасаррифат або санджак Бенгазі або санджак Кіренаіка адміністративно-територіальна одиниця Османської імперії. Існував у 18631912 роках (з перервами) з площею 163 951 км². Утворився з частини еялету Триполітанія (на теперішніх землях Лівії).

Мутасаррифат Бенгазі

Герб

Історія

У 1551 році після підкорення північної Африки османськими військами з формування Триполітанського бейлербейства було створено санджак Бенгазі. В такому статусі він перебував до 1863 року, коли санджаку було надано автономний статус. Втім вже у 1864 році його повернуто до Триполітанії, що стала вілайєтом. Але вже у 1875 році бенгазі знову стає мутасаррифатом (автономним санджаком). У 1879 році вдруге передано до Триполітанського вілайєту. 1888 року втретє отримує автономний статус. У 1908 року його розширено.

Постійні реформування були пов'язані з намагання центрального уряду більш якісно керувати цими віддаленими територіями. При цьому існували побоювання, що валі (губернатори) Триполітанії зможуть стати незалежними. Тому час від час Кіренаіку разом з Бенгазі відділяли, а потім повертали до Триполітанії. В цей час Дерна, Тобрук, Бенгазі стають потужними фортецями. Водночас в завдання мутасаррифів Бенгазі були придушення місцевого бедуїнського руху на чолі з Сануссі, що особливо посилився на півдні Кіренаіки. Але цього не вдалося досягти. Водночас посилився культурний вплив Італії. У 1902 році в бенгазі було відкрито італійську школу, стали діяти представництва католицької церкви.

Під час італо-турецької війни 1911—1912 років Бенгазі було важливою базою спротиву італійським військам. Втім 21 жовтня 1911 року Бенгазі було захоплено. Оборону решти Мутассарифату організував Мустафа Кемаль. В результаті більша частина провінції залишилася під владою османської імперії. За Лозаннською угодою 1912 року Кіренаіка отримувала широку автономію під протекторатом Італії, а османські війська залишали Мутасаррифат.

Структура

Мутасаррифат складався з 5 кази: Бенгазі (з 5 нахіями)), Дерна (з 3 нахіями)), Ель-Мардж (з 1 нахією), Авджила.

Населення

За відомостями на 1911 рік, у Мутасаррифаті мешкало близько 300 тис. осіб, значна частина була бедуїнами, що вели кочовий спосіб життя. В прибережних містах більшість становили араби, турки та інші мусульмани. також тут перебувало до 400 європейців-католиків (мальтійці, італійці, французи). також існувала маленька юдейського громада.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.