Битва при Бауцені

Битва при Бауцені — битва 8–9 травня 1813 під містом Бауценом між російсько-прусською армією під командуванням генерала П. Х. Вітгенштейна (93 тис. чол.) і французькою армією під командуванням імператора Наполеона (близько 143 тис. чол.).

Битва при Бауцені
Війна шостої коаліції

Дата: 8-9 травня 1813
Місце: Бауцен
Результат:
Сторони
Французька імперія Пруссія
Російська імперія
Командувачі
Наполеон Вітгенштейн П. Х.

Після перемоги у Лютцена Наполеон перейшов у наступ і спробував остаточно розгромити союзників в районі Бауцена. План французького полководця полягав у глибокому фланговому охопленні союзних військ, їх оточенні і знищенні. Для цього французький імператор надіслав в обхід союзної армії з півночі значну частину своїх сил на чолі з маршалом Неєм (60 тис. чол.). З іншими ж Наполеон 8 травня форсував в декількох місцях річку Шпрее. Після запеклого бою французи відтіснили армію союзників і оволоділи Бауценом.

Проте наступного дня Ней, що вийшов на вихідні позиції, не зміг вчасно завершити охоплення правого флангу союзників. Багато в чому це сталося через стійку оборони російських частин під командуванням генералів М. Б. Барклая-де-Толлі і С. Н. Ланського. Наполеон же не поспішав кидати в бій резерв, поки Ней не вийде в тил союзникам. Це дало Вітгенштейну можливість своєчасно відвести війська за річку Лебу і уникнути оточення. Нестача кавалерії у французів не дозволив Наполеону розвинути успіх.

Союзники втратили в цій битві 12 тисяч чоловік. Французи — 18 тис. чол. Після поразки при Бауцене російську армію замість Вітгенштейна очолив (з 17 травня) генерал Барклай-де-Толлі. Ця перемога скоріше негативно вплинула на моральний стан наполеонівської армії, яка чекала більшого успіху. Її солдатів пригнічувало, що всі їхні зусилля і величезні жертви не внесли перелому в хід кампанії. Союзники хоч і зазнали поразки, відступили, не втративши жодного полоненого. Після битви при Бауцені протиборчі сторони уклали тимчасове перемир'я.

Джерела

  • Николай Шефов. Битвы России. Военно-историческая библиотека. М., 2002.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.