Битва при Всхові (1706)

Битва при Всхові (пол. Bitwa pod Wschową, нім. Schlacht bei Fraustadt) — битва Великої Північної війни і Громадянської війни в Польщі 13 лютого 1706 року біля польського міста Всхова, в якій саксонсько-московське військо зазнало тяжкої поразки від шведської армії.

Битва при Всхові
Велика Північна війна

Дата: 13 лютого 1706 року
Місце: Фрауштадт (тепер Всхова), Польща
Результат: Перемога Швеції
Сторони
Королівство Швеція Саксонія
Московське царство
Командувачі
Карл Ґустав Реншильд Маттіас Іоганн фон дер Шуленбург
Військові сили
3 700 піхотинців
5 700 кавалеристів
артилерія відсутня
15 000 піхотинців
2 000 кавалеристів
32 гармати, 300 артидеристів
Втрати
452 вбитих
1 077 поранених
до 8 000 вбитих
2 000 полонених

Московсько-саксонськими військом командував генерал-фельдмаршал Матіас Йоган фон Шуленбург, шведським Карл Ґустав Реншильд (після битви отримав чин фельдмаршала).

Передумови битви

На початок 1706 року війська Карла XII та Августа II виявились розділеними. Карл XII з частиною війська перебував в Литві, інша частина його війська під командуванням генерала Реншильда діяла в Польщі. Так само Август II з більшою частиною саксонської кінноти знаходився в Литві, а інша частина його війська під командуванням Шуленбупга, в яку входили саксонська піхота і московський допоміжний корпус, знаходились в Польщі.

На початок січня 1706 року через наступ шведів для військ Петра Першого та Августа II в Литві склалася вкрай несприятлива ситуація. 11 січня Петро скликав в Гродно військову нараду, на якій було вирішено розпочати відступ[1]. Прикриття відступу мав забезпечувати гарнізон Гродно, який налічував біля 20-тисяч[2] з невеликою частиною польсько-саксонських військ Августа II, якому було передане командування; Петро Перший Гродно покинув.

13 січня Карл XII з більшою частиною війська підійшов до Немана, значна частина шведських військ під командуванням Реншильда лишилась стояти під Варшавою. Не маючи артилерії для негайного штурму, Карл наступного дня перейшов Неман і, обійшовши Гродно, відрізав московитам шлях до відступу.

17 січня король Август II, поки були вільні шляхи, покинув Гродно і в супроводі 600 шабель саксонської кінноти та 4-ч полків московських драгунів[2] вирушив на захід на з'єднання з групою Шуленбурга, якому було дано наказ йти назустріч. При цьому Август обіцяв розбити Реншильда, зібрати підкріплення і за три тижні повернутись до Гродно.

Битва

13 лютого 1706 року групи Шуленбурга та Реншильда зійшлися біля Всхова. Під командуванням Реншильда було 3700 піхоти та 5700 кавалерії і жодної артилерії. Під командуванням Шуленбурга було 15300 піхоти, 4000 кавалерії, 82 одиниці артилерії з 700 чоловік військової обслуги.

Для битви Реншильд обрав рівнинну місцевість, яка дозволяла реалізувати перевагу шведської кавалерії.

Шведська армія розташувалася півколом, висунувши фланги до саксонських позицій — Реншильд збирався провести флангове оточення супротивника. Реншильд першим атакувати супротивника і шведська кавалерія ударила на фланги противника. Французький і швейцарський полки, що перебували у війську саксонців перейшли на бік шведів і атакували саксонську піхоту, а шведська кавалерія обійшла саксонців і вдарила в тил армії противника. Після 45 хвилин бою саксонська армія покинула поле бою, залишивши московський корпус в оточенні. Полковник Самуїл Ренцель прийняв на себе командування і, протримавшись до ночі, з частиною сил також покинув поле бою (через 16 місяців Ренцель зміг вивести свій полк до Любліна, де стояло військо московитів).

В цей час Август II з саксонським корпусом (10-12 тисяч) стояв в 15 милях від битви, але замість того, щоб допомогти армії Шуленбурга, відступив до Кракова.

Після битви було страчено значну частину полонених московитів.

Втрати

Втрати шведів склали 452 вбитих, 1077 поранених.

Втрати саксонців та московитів склали до 8 тисяч вбитими (в тому числі страчених), близько 2000 полонених, артилерія та обоз.

Див. також

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.