Битва при Клеонах

Битва при Клеонах — битва на Пелопоннесі між військами Ахейського союза та аргоського тирана Аристіппа, котра сталась у 235 р. до н. е. під час Деметрієвої війни анти- та промакедонських коаліцій.

Битва при Клеонах
Деметрієва війна
Дата: 235 до н. е.
Місце: Клеони, Арголіда, Пелопоннес
Результат: Перемога Ахейського союза
Сторони
Ахейський союз (антимакедонська коаліція) Аристіпп II (промакедонська коаліція)
Командувачі
Арат Сікіонський Аристіпп II
Втрати
1,5 тисячі вбитих

З другої половини 240-х років до н. е. стратег Ахейського союза Арат вів боротьбу проти аргоських правителів, намагаючись встановити там демократію та тим самим відірвати це важливе місто від союзу з македонцями (царі останніх традиційно підтримували тиранів пелопоннеських міст). В один з моментів Арату вдалось приєднати до свого союзу місто Клеони, котре з 4 століття до н. е. опинилось в залежності від Аргоса. За наказом ахейського стратега у належній Клеонам Немеї відновилось проведення Немейських ігор, котрі раніше, після підкорення Клеонів аргів'янами, були перенесені до Аргоса.

Через певний час Аристіпп почав готуватись до нападу на Клеони, проте відкладав його з огляду на перебування Арата із військом в Коринфі. Дізнавшись про це, Арат наказав своїм воїнам бути напоготові, тоді як сам відправився до Кенхреїв (одна з коринфських гаваней, розташована за 11 км на схід від міста). Тепер вже Аристіппу доповіли, що ворожий полководець тимчасово полишив свою армію, так що аргоський тиран сприйняв це як слушну нагоду для походу проти Клеонів. Водночас Арат таємно повернувся до Коринфа та повів своє військо у Клеони, в які ввійшов ще затемна.

На світанку загони ахейського союза виступили з Клеонів та напали на ворога, котрий не очікував зустріти тут вороже військо. Аргосці кинулись втікати, тоді як ахейці вперто переслідували їх та перебили біля 1,5 тисяч воїнів (при цьому, як стверджує Плутарх, не втративши жодного зі своїх). Сам Аристіпп був забитий біля Мікен.

Незважаючи на блискучу перемогу, Арату не вдалось захопити Аргос, котрий перейшов під владу брата Аристіппа Арістомаха.

Джерела

Плутарх, «Порівняльні життєписи. Арат»

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.