Битва під Жиліштею

Битва під Жиліштею сталася 14 квітня 1574 року коло села Жиліштя поблизу Фокшан. Військо господаря Молдови Івана Воде Лютого з допомогою козаків гетьмана Свирговського перемогло більш численне волосько-турецьке військо.

Битва під Жиліштя
Молдавські війни

Дата: 14 квітня 1574
Місце: біля села Жиліштя поблизу Фокшан, Молдавія
Результат: Перемога молдавсько-козацького війська
Сторони
Молдавське княз.
Вій. Запорозьке
Османська імперія
Командувачі

Іван Воде Лютий
Козацький Гетьман Іван Свирговський
Петро VI Кульгавий та брат Богдан
Військові сили
близько 20 000 ,1200 козаків близько 50 000 турків - волохів

Відносини між Туреччиною і Молдавією загострилися в 1574 році, коли турки зажадали подвоєння данини від господаря Івана Воде. Господар відмовився і почав готуватися до війни. Він розраховував на підтримку з боку народу. Визвольної характер війни дозволив скликати так зване «велике військо» і закликати в армію селян. Господар намагався отримати допомогу і з сусідніх країн. Хоча польський король не бажав розривати відносини з Туреччиною, однак окремі польські магнати, незадоволені політикою свого короля, обіцяли надіслати допоміжні загони. Запорізькі козаки надіслали загін чисельністю до 600 чоловік на чолі зі Сверчевскім (чи Свирговським), який прибув у Сучаву 20 березня 1574 року.

Турецький султан призначив господарем Петра Кульгавого, і навесні 1574 року він разом зі своїм братом Олександром, господарем Волощини, на чолі турецько-волоського війська, у якому також були найманці з Семигороду, вступили в Молдавське князівство. Однак Іван Воде Лютий вже був готовий до відсічі. Молдавська армія була добре підготовлена, мала багато гармат.

Волосько-турецьке військо, за дуже перебільшеними відомостями, складалося з 40 - 50 тис. турків, декілька тисяч волохів і 3 тис. угорців. Біля села Жіліште (поблизу Фокшан) молдавсько-козацький загін (900 кінних молдован і 600 козаків Свирговського) зненацька вночі напав на ворога, тоді як підійшов господар з головними силами (8 тисяч). В результаті серед турків і волохів почалася паніка, їхнє військо було розгромлене, а Івану Воде дісталася величезна здобич. Молдавсько-козацьке військо рушило далі і зайняло Бухарест, потім попрямували до Браїли, розгромило турецький допоміжний загін, спалило місто, але не змогло захопити замок.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.