Блаженна Феодора

Феодора (грец. Θεοδώρα — Божий дар; близько 810, Ебісса, Пафлагонія — 11 лютого 867, Константинополь) — візантійська імператриця, дружина імператора-іконоборця Феофіла, регентка (842 856 роки) при своєму синові — імператорі Михайлі III.

Блаженна Феодора
грец. Θεοδώρα
Народилася 815
Пафлагонія, Візантійська імперія
Померла 11 лютого 867
Константинополь, Візантійська імперія
Поховання Кафедральний собор Панагія Спілеотиса
Країна  Візантійська імперія
Національність вірмени
Діяльність черниця
Титул королева-консорт
Посада візантійська імператриця-консорткаd і регент
Конфесія християни[1]
Рід Маміконянd[2][3]
Батько Маріносd[2][4]
Мати Феоктіста Флорінаd[2][4]
Брати, сестри Каломаріяd, Барда, Петрон (доместік схол) і Sophiad
У шлюбі з Феофіл[5]
Діти Михаїл III, Марія і Anastasiad

Біографія

Походила з аристократичної вірменської сім'ї. Після смерті свого чоловіка імператора Феофіла у 842 році Феодору названо регенткою при своєму малолітньому синові імператорі Михайлі III . У шлюбі Феодори з Феофілом народилося п'ять дочок (Текля, Ганна, Анастасія, Пульхерія, Марія) і два сини — старший Костянтин, втопився в дитинстві (близько 835), і молодший Михайло, який став у 842 році імператором.

Вона жорстко взялася управляти імперією, наповнила державну казну та відбила напад болгар. При своїх турботах про закріплення влади замало приділяла уваги вихованню сина. Він у свою чергу попав під сильний вплив його брата Барди (грец. Βάρδας). Феодора спробувала відновити свій авторитет у сина, однак це їй не вдалося.

На реверсі солідуса Феодора з її сином Михайлом III та дочкою Теклею.

В останній рік свого правління (842 року), обмежила вплив церкви і скликала собор у Константинополі під керівництвом патріарха Мефодія І, для остаточної заборони іконоборства, та повернення майна переслідуваним при іконоборстві церквам. Одночасно дала наказ на знищення павликан. Більш як 100 тисяч послідовників цієї віри було знищено у 843 році.

У 856 її скинуто з престолу та послано у монастир.

За її старання по відновленню шанування ікон проголошена святою.

Примітки

Посилання

Феодора у церковному лексиконі (нім.)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.