Блакитна зона
«Блакитні зони» — це кілька невеликих регіонів світу, в яких у пропорції, значно більшій за середньостатистичний, декларується проживання людей, які живуть значно довше за середньостатистичний термін.
Блакитна зона | |
Офіційний сайт |
Саме поняття «блакитні зони» з'явилося завдяки Майклу Пулену і Джанні Песу, які виявили, що в провінції Нуоро, розташованої на італійському острові Сардинія, проживає найбільша в світі кількість людей, які відзначили 100-річний ювілей. Пізніше до досліджень Пулена і Песа приєднався Ден Бюттнер, разом з яким вчені виділили 5 зон по всьому світу, де жителі відрізняються особливим довголіттям[1][2][3]:
- Острів Окінава (Японія). Тривалість життя в Японії — одна з найвищих в світі, проте на острові Окінава кількість людей, які досягли 100-річного віку в 5 разів більше, ніж в інших регіонах країни.
- Провінція Ольястра (Сардинія, Італія). Провінція Ольястра до 2005 року була частиною провінції Нуоро, з якої і почалася вся історія. Сьогодні ж на території вже самостійної провінції, розташованої в гірській місцевості, з населенням всього близько 57 тис. осіб (найнижчий показник серед решти провінцій) проживає найбільша кількість довгожителів у всій Італії: саме в Ольястрі найбільше чоловіків, вік яких перевалив за 100 років.
- Місто Лома-Лінда (Каліфорнія, США). Середня тривалість життя в містечку Лома-Лінда з населенням близько 23 тис. осіб, на 10 років більше, ніж в середньому по країні. Жінки тут живуть 91 рік, чоловіки — 89, а кількість ракових захворювань на 80 % менше, ніж в інших містах США. Велика частина місцевих жителів належить до релігійної громади адвентистів сьомого дня.
- Острів Ікарія (Греція). За тривалістю життя Греція займає 2-е місце в світі після Японії, проте остров'яни обганяють інших греків: якщо в цілому по країні люди живуть 79,8 року, то ікарці — 88,1 року.
- Півострів Нікоя (Коста-Рика). Незважаючи на те, що регіон і його мешканців складно назвати багатими, кількість людей, які до 90 років не перестають вести активний спосіб життя, в 2,5 рази більше, ніж у США, при цьому на медичне обслуговування вони витрачають в 15 разів менше.
Примітки
- 5 “Blue Zones” Where the World’s Healthiest People Live. National Geographic. 6 квітня 2017.
- History of Blue Zones. Bluezones.com. Процитовано 19 травня 2021.
- Dina Spector (10 серпня 2012). This Adventurer Discovered The Secrets To Long Life — And It Could Save Iowa $16 Billion By 2016. Business Insider.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.