Блендувська пустеля

Блендувська пустеля (пол. Pustynia Błędowska) — найбільша в Польщі площа, вкрита летючими пісками (близько 32 км²), що лежить на межі Сілезької та Візинської височин.

Блендувська пустеля
пол. Pustynia Błędowska
50°21′22″ пн. ш. 19°31′03″ сх. д.
Країна Польща
РегіонСілезьке воєводство
Довжина10 км
Ширина4 км
Площа32 км²

Блендувська пустеля

Блендувська пустеля
 Блендувська пустеля у Вікісховищі

Пустеля простягається від Бледова (Домбровський гірський район) на заході до гміни Клуче на сході. Північна межа пустелі знаходиться в селі Хехло, а на півдні вона межує з обширним лісовим масивом. Довжина пустелі не досягає 10 км, а ширина — менше 4 км. Середня товщина піскового шару складає 40 метрів (максимальна — до 70 м). Через пустелю, зі сходу на захід, тече річка Біла Пшемша.

Територія Блендувської пустелі знаходилася під охороною в рамках програми Life+, яка тривала до 30 листопада 2014 року. Метою проекту було досягнення сприятливого природоохоронного статусу найбільшого польського природного пустельного комплексу з двох середовищ: термофільних лук та внутрішніх дюн.

Генезис

Пустеля в її нинішньому вигляді має антропогенне походження. В результаті активної сільськогосподарської діяльності місцевих жителів, рівень підземних вод впав настільки, що це призвело до загибелі рослин. У поєднанні з інтенсивною експлуатацією лісів для потреб гірничодобувної промисловості та металургії, що розвивалися в цьому регіоні від початку середньовіччя, це призвело до відкриття близько 150 км² пісків (товщина шару до 60 м), до того ж територія пустелі розрослася і далеко на південь, аж до околиць Щакова.

Використання

З початку ХХ століття пустелю використовували як навчальний полігон. Під час Другої світової війни перед битвою при Кживоплотами тут дислокувався допоміжний батальйон піхоти легіонерів. У міжвоєнний період ця територія використовувалася для навчань Корпусу «Nr V» Краківського військового округу, а під час Другої світової війни пустеля служила полігоном для німецьких корпусів «Afrika Korps» та німецьким льотовищем бази Удетфельд, що біля Сівєжа. В даний час, тільки північна частина пустелі використовується як військовий полігон. Зі сторони Хехла та верхнього Чубатце в Клучах колись розташовувались командні позиції, але з огляду на можливість завалення, руїни було знесено.

У Блендувській пустелі було відзнято деякі кадри стрічки «Фараон» Болеслава Пруса.

Туризм

Блендувська пустеля — популярний туристичний напрямок для піших та кінних мандрівок: Блендув сполучений з Клучами жовтим туристичним шляхом, що називається «Пустельний шлях». У місцевості пустелі також пролягає помаранчевий кінний туристичний шлях «Трансюрайський кінний шлях», що проходить у бік Хехли (повз переправу через Білий Пшемш). Наразі шлях закритий, через втручання МОН.

Популяризацією та охороною пустелі займається товариство «Польська Сахара».

Література

  • Skała, Cyprian. 2005. Jura Krakowsko-Częstochowska. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal. ISBN 83-7304-398-5.
  • Szczypek, Tadeusz i Stanisław Wika, Andrzej Czylok, Ojmahmad Rahmonow, Jerzy Wach. 2001. Pustynia Błędowska — fenomen polskiego krajobrazu. Krzeszowice: Wydawnictwo Kubajak. ISBN 83-7323-005-X.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.