Блуфранкіш

Блуфранкіш, Блауфранкіш (нім. Blaufränkisch) або Лембергер (нім. Lemberger) — технічний сорт червоного винограду. Належить до групи західноєвропейських сортів винограду.

Гроно Блуфранкіш

Розповсюдження

Найбільші площі блуфранкіш займає у Австрії, особливо у регіоні Міттельбургенланд, а також на сході Нижньої Австрії[1]. Також вирощується в Угорщині (тут його називають Кекфранкош); Італії (має назву Франконія); США — найбільші плантації у штаті Вашингтон; Франції; Німеччині; Україні; Хорватії; Чехії — вирощують у Південній Моравії під назвою чеськ. Frankovka; Словаччині (відомий під назвою словац. Frankovka modrá); Словенії (має назву словен. Modra Frankinja).

Характеристика сорту

Кущі сильнорослі. Продукує середню кількість пасинків. Коронка і перше листя молодого пагону світло-зелені з червоним обрамленням, вкриті слабким опушенням. Листя велике, цілісне або слабкорозсічене. Центральна лопать трохи витягнута у вигляді жолобка. Верхні вирізи дрібні, відкриті, ліроподібні, з майже паралельними сторонами, нижні — ледь намічені, у вигляді вхідного кута. Черешкова виїмка відкрита, ліроподібні ті стрільчаста. Зубці на кінцях великі, трикутні, з широкою основою. Листова пластина рівна або у вигляді жолоба. Зверху сітчаста-зморшкувата, а на нижній поверхні листа, є густе щетинисте опушення. Осіннє забарвлення листя винно-червоне. Квітка двостатева. Якщо в період цвітіння стоїть прохолодна погода, то зав'язь легко обсипається. Грона, як для технічного сорту середніх розмірів, масою 145—220 грам. Форма грона — конічна, з широкою основою. Середньощільна або щільна. Ягода середньої величини (довжиною 14-16, шириною 14 мм), кругла, темно-синя. Середня маса 100 ягід 120—130 г. Шкірочка товста, міцна, вкрита густим шаром кутину. М'якоть соковита, смак нейтральний — винний, без особливого сортового аромату. Сік не забарвлений. Врожайність сорту висока і стійка, в середньому — 120 ц/га. Пагони, які виросли з бруньок заміщення, відрізняються гарною плодоносністю. Блуфранкіш — сорт пізнього строку дозрівання. Від початку цвітіння і до знімною зрілості проходить 150 днів при сумі активних температур 2900 °C. Дозрівання ягід настає пізно, в кінці вересня або на початку жовтня. Блуфранкіш нестійкий до мілдью та оїдіуму, а до сірої гнилі стійкість гарна. Має відносну зимостійкість.[2]. Вихід соку складає 75 %, гребенів — 3,9 %, шкірки, щільних частин, м'якоті і насіння — 21,1 %. Цукристість при зборі в середньому 15-22,6 г/100 мл, кислотність 8,9-6,8 г/л[3].

Характеристика вина

З лембергера виготовляють як моносортові так і купажні вина (наприклад всесвітньо відоме угорське вино Egri Bikavér). У купажах гарно поєднується з сортами Цвайгельт, Каберне, Мерло. Блуфранкіш дає тонкі, кислуваті, здебільшого інтенсивно забарвлені червоні вина з вираженими танінами, з ароматом червоних лісових ягід[3].

Примітки

  1. Блауфранкіш(рос.). Архів оригіналу за 10 травня 2019. Процитовано 10 травня 2019.
  2. Лимбергер (Limberger)(рос.)
  3. Лімбергер(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.