Бобіна

Бобі́на[1] (від фр. bobine — котушка) або шпу́ля[2] котушка, на яку намотується гнучкий матеріал кіноплівка, магнітна стрічка, мотузка, дріт, стрічка (але для останньої правильнішим буде термін рулон) і т. ін.

Студійний магнітофон. Магнітофонна плівка намотана на котушки (бобіни).

Найбільш відоме побутове використання слова «бобіна» пов'язано з бобінними (котушковими) магнітофонами та кінопроєкторами. Стандартний термін щодо магнітофонів — «котушка»[3][4], до розповсюдження компакт-касет котушки називались також касетами[5].

Так само використовується як назва правильно (послідовно) намотаного, жорсткого мотка мотузки, кабелю, дроту — як з осердям, так і без.

У техніці бобінна заря́дка — спосіб зберігання носія інформації (гнучкого матеріалу), коли він намотаний на бобіну, та відбувається перемотування з цієї (що подає) бобіни на другу (що приймає). Він використовується в кінопроєкційній техніці й в монтажній та реставраційній роботі з архівними носіями інформації.

Види бобін

Кінопроєктори 23КПК-2 з встановленими на них бобінами
 • Подаюча бобіна — котушка, з якої змотується матеріал або стрічка.
 • Приймальна бобіна — котушка, на яку намотується матеріал або стрічка.
 • Нескінченна бобіна — котушка з магнітною стрічкою, влаштована так, що стрічка вимотується з її центру, проходить звуковідтворювальний тракт та намотується назад на периферійну сторону рулону. Зазвичай має невелику кількість стрічки й відрізняється тим, що рулон намотується «рихло», витки прослизають відносно один одного. Використовувались в телефонних автоінформаторах, наприклад, у кінотеатрах в СРСР записувався репертуар на тиждень та розклад сеансів.
 • Одностороння бобіна — моє осердя (часто-густо називається бобишкою) та нижню щітку. Використовується на монтажному столі.
 • Розбірна бобіна — має можливість зняття однієї чи обох щіток.
 • Бобіна дроту, котушка дроту — найчастіше безкаркасна, або призначена для розміщення в броньове осердя котушка з двома та більше виводами.

Деякі спеціальні значення

 • Бобіна в текстильному виробництві — вид упаковки ниток, тасьми.
 • Бобіна в системах батарейного запалювання двигунів внутрішнього згоряння — синонім котушки запалювання.

Див. також

Примітки

 1. Бобіна // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Шпуля // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Козырев В. А., Фабрик М. А. Конструирование любительских магнитофонов. Изд. 4-е. — М.:Изд. ДОСААФ, 1974
 4. В СРСР стандартні котушки для 6,25-мм стрічки відрізняли за номерам. «Номером» слугував зовнішній діаметр котушки в сантиметрах. В батарейних магнітофонах, за правило, використовувались котушки № 10 та № 13, в мережевих — № 15 та № 18, рідше — № 13, № 22 й № 27.
 5. Колищук В. Т., Травников Е. Н. Конструирование и расчет магнитофонов. — Киев: Техника, 1965
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.