Бойко Віктор Вікторович

Ві́ктор Ві́кторович Бо́йко (* 12 квітня 1949, село Велике Залісся Кам'янець-Подільського району Хмельницької області) — український фахівець у галузі геодинаміки вибуху. Доктор технічних наук (1994), професор. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки за роботу «Закономірності хвиле-вихрових процесів у суцільному середовищі».

Бойко Віктор Вікторович
Народився 12 квітня 1949(1949-04-12) (72 роки)
Кам’янець-Подільський район, Кам'янець-Подільська область, Українська РСР, СРСР
Alma mater НТУ ДП
Звання професор
Ступінь Доктор технічних наук
Нагороди

Наукова діяльність в галузі гірничої справи  та промислової сейсмобезпеки вибухів

Займається вирішенням проблем наукового, технічного та нормативного характеру, щодо безпечного ведення гірничих робіт при розробці корисних копалин відкритим та підземним способами. Як фахівець по експертизі з вибухової справи  видав близько 160 експертних висновків та виготовив більше 100 науково-обґрунтованих рекомендацій, більшість із яких відносились до аварійних дільниць кар'єрного поля закритих по сейсмонебезпеці. Автор 2-х монографій, більше ніж 130 наукових праць, 25 винаходів і патентів та трьох Державних стандартів України. Включений в "Енциклопедію сучасної України " Нац. акад. наук України, Наук. т-во ім. Шевченка. — К.: [б. в.], 2004. — Т. 3: — 10000 прим. — ISBN 966-02-2682-9. — С. 187.

Біографія

Віктор Вікторович Бойко народився 12 квітня 1949 року в селі Велике Залісся]] Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

1973 року закінчив Дніпропетровський гірничий інститут (нині Національний гірничий університет України). Працював у ньому інженером, молодшим науковим співробітником.

Від 1980 року працював в Інституті геофізики НАНУ: завдудувач сектору, завідувач відділу, старший науковий співробітник відділення геодинаміки вибуху, від 1991 року — директор Спеціального конструкторсько-технологічного бюро.

Від 2001 року — провідний науковий співробітник, завідувач науково-дослідної лабораторії з проблем сейсмічної безпеки технологічних вибухів Інституту гідромеханіки НАНУ.

Освіта та наукові ступені

  • (1968–1973) — Дніпропетровський гірничий інститут ім. Артема (нині Національний гірничий    університет України), гірничий факультет.
  • (1977–1978)-аспірант Івано-Франковського інституту нафти і газу
  • (1979–1980)- аспірант Інституту геофізики ім. С. І. Сботіна НАН України
  • 1980 —захистив кандидатську дисертацію,
  • (1990–1994)- докторант (пошукач) Київського політехнічного інституту
  • 1994   —захистив докторську дисертацію на тему «Фізико-технологічні основи управління сейсмоанізотропними проявами масових вибухів на кар'єрах України».

Кар'єра

  • інженер Дніпропетровський гірничий інститут ім. Артема (нині Національний гірничий    університет України) (1973–1976):
  • мол.науковий співробітник Івано-Франковського інституту нафти і газу (1697–1977)
  • старший науковий співробітник відділення геодинаміки вибуху (за конкурсом)Інституту геофізики ім. С. І. Сботіна Академії наук УРСР (нині НАН України) (1983–1989).
  • Спеціального конструкторсько-технологічного бюро НАН України: завідувач сектором (1980-   1983), начальник відділу (1989–1991), директор (1991-.1998), головний науковий співробітник (1998–2000), 
  • Інституту гідромеханіки НАН України: 2001-провідний науковий співробітник (за конкурсом), з 2001  — завідувач науково — дослідної лабораторії проблем сейсмічної безпеки технологічних вибухів (ПСБТВ) (за конкурсом).

Наукові дослідження

Експериментально дослідив сейсмічну дію техногенних вибухів в умовах геолого-тектонічних характеристик земної поверхні території України у межах гранітів Українського кристалічного щита (УКЩ) і вапняків Прикарпатського прогину. Визначив вплив останніх на викривлення ізоліній допустимих сейсмічних хвиль навколо вибуху, як сейсмоанізотропні прояви місцевості, де розташований кар'єр і прилеглі до нього природні та інженерні об'єкти, що охороняються. Дослідив коливання системи «ґрунт-споруда» та визначив вплив частотних характеристик будівель на їх сейсмостійкість у випадку проведення вибухових робіт.Вирішення проблем геоінженерії довкілля в умовах динамічних впливів техногенного походження та проблем наукового, технічного та нормативного характеру, щодо безпечного ведення гірничих робіт при розробці корисних копалин відкритим та підземним способами.

За його участі в Україні та інших країнах СНД

  • створені сейсмобезпечні технології виконання техногенних вибухів у кар'єрах та спеціальних вибухових робіт при руйнуванні шахт пускових установок (ШПУ), будівель і споруд в умовах міста, висотних труб та ін.,
  • визначенні норми сейсмічної безпеки на будівлі в тому числі порушених тріщинами,
  • проведенні досліджень з питань сейсмічної безпеки техногенних вибухів на греблі і гідроспоруди, газопроводи, ЛЕП, каньйони, зсуви, борти кар'єрів, карстові порожнини та ін.,
  • розроблений метод розрахунку сейсмобезпечних параметрів масових вибухів з врахуванням  статичних сил і динамічних дій сейсмовибухових хвиль (СВХ) для забезпечення сейсмостійкості навколишніх наземних будівель і карстових порожнин під ними від проведення кар'єрних вибухів.

Під його керівництвом  були впроваджені сейсмобезпечні технології виконання спеціальних вибухових робіт при знищенні шахт пускових установок (ШПУ) по програмі «Старт-1» (у рамках договору між США та Україною 1997–2001). З 1996 по 2001 роки було знищено понад 100 ШПУ у Хмельницькій, Кіровоградській, Миколаївській областях, розташованих поблизу населених пунктів, а також понад 50 кар'єрам були розроблені рекомендації по сейсмобезпеці в тому числі для дільниць кар'єрного поля, які були призупинені «Дежгірпромнагляд» України  по їх сейсмобезпеці.

Розроблені, під його керівництвом, методи прогнозу і оцінки сейсмічної безпеки вибухових робіт на гірничо-видобувних підприємствах України,  які полягають в виділенні із всього швидкоплинного осциляційнного коливального процесу того типу хвиль, який за амплітудно-частотним спектром найбільш наближений до власних коливань  об'єкту,   що охороняється і є найнебезпечніший. Цей підхід по суті, являє собою новий самостійний напрямок в галузі промислової сейсміки і який був застосований для виготовлення нормативних документів, які регламентують ведення підривних робіт,   взамін існуючих «Єдиних правил безпеки при вибухових роботах" ще за часів СРСР та СНД і відмінених у 2013 р. Розроблені за його участю ДСТУ 4704:2008 та нові «Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» (НПАОП О.ОО-1.66-13) є арсеналом, який вже зараз визначає стан нормативно-правової документації для обов'язкового виконання всіма міністерствами, відомствами, підприємствами і організаціями, які займаються  підривними роботами в Україні. В складі колективу дослідників, Бойко Віктор Вікторович, за роботу “Закономірності хвиле-вихрових процесів у суцільному середовищі”, в цикл яких увійшли приведені вище його дослідження у  2013 р., був удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки.

Публікації

Має понад 150 наукових праць, 25 винаходів і патентів та трьох Державних стандартів України, підготовлених особисто та у співавторстві.

Як фахівець по експертизі з вибухової справи  видав близько 160 експертних висновків та виготовив понад 100 науково-обґрунтованих рекомендацій, щодо сейсмобезпечного ведення техногенних вибухів поблизу житлових будівель, греблі і гідроспоруд, газопроводів, ЛЕП, каньйонів, діючих зсувів, населених пунктів з будівлями побудованих на карстовій порожнини та ін.

  • Бойко В. В. Охрана различных обьектов от действия промышленных взрывов. В кн.:Безопасность труда в промышленности.-М.: Недра. — № 5.-1984. — С. 57 — 59.
  • Бойко В. В. Прогнозирование сейсмоэффекта промышленных взрывов в условиях блочного строения гранитов Украины. Сб.научных трудов. Теория и практика совершенствования взрывных работ.- — К.: Наукова думка. −1990. — С. 107–110.
  • Бойко В. В. Разрушающее и сейсмическое действие взрыва заряда ВВ в трещиноватом горном массиве. Сб.научн.трудов «Взрывные работы в промышленном строительстве». — - К.: Наукова думка.  — 1991. С. 105–112.
  • Бойко В. В. Метод побудови та управління межами сейсмонебезпечних зон при підривних роботах на кар'єрах України // Проблеми охорони праці в Україні. — 2001. — № 4. — С. 97-104.
  • В. В. Бойко, Н. С. Ремез, Т. В. Хлевнюк, Ю. В. Шевченко. Динамическое поведение слоистой цилиндрической оболочки в грунтовом массиве при взрывном нагружении. К.: Акустичний вісник. — 2003. — № 2. — С.10-16.
  • В. В. Бойко, А. А. Кузьменко, Т. В. Хлевнюк. О критериях сейсмической опасности промышленных взрывов. Вісник Національного технічного університету України «КПІ». Серія «Гірництво»: Зб. наук. праць. — № 12. — 2005. — С. 45-52.
  • БойкоВ. В., Воротеляк В. Є., Воротеляк Г. А. КузьменкоА. О. та ін. Національний стандарт України. Проведення промислових вибухів. Норми сейсмічної безпеки.   ДСТУ 4704:2008.  К: Держспоживстандарт України. — 2009. — 11с.
  • БойкоВ. В., Воротеляк В. Є., Воротеляк Г. А. КузьменкоА. О. та ін./. Національний стандарт України. Вибухи промислові. Методи визначення фактичної сейсмостійкості будівель і споруд. ДСТУ 7116:2009. К: Держспоживстандарт України. — 2010.- 6с.
  • НПАОП О.ОО-1.66-13 Правила безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення. -К.: ДП "Редакція журнала. «Охорона праці», 2013. — 359 с.
  • Бойко В. В. Проблеми сейсмічної безпеки вибухової справи у кар'єрах України. / Бойко В. В. // — Монографія. — К.: ТОВ «Видавництво Сталь», 2012. — 234 с.
  • Фізичні процеси прикладної геодинаміки вибуху: монографія /В.Г. Кравец, В.В. Коробійчук, В.В. Бойко.- Житомир: ЖДТУ, 2015.- 408 с.

Педагогічна діяльність

З 2008 — голова державної екзаменаційної комісії по захисту дипломних проектів та магістерських робіт Інституту енергозбереження та менеджера НТТУ «КПІ», з 2010 — професор Інституту енергозбереження та менеджера НТТУ «КПІ».

Підготував 4-х кандидатів наук. 

Науково-громадська діяльність

Є членом:

  • Міжвідомчої ради з вибухової справи України ,
  • Спеціалізованої вченої ради здобуття вченого ступеня доктора наук при Національному технічному університеті України «КПІ»,
  • Експертної ради ВАК України (1998 ; 2010–2012), ДАК МОН України (2012–2013),
  • Вченої ради ІГМ НАН України.

Державні нагороди

Примітки

Література

  • Корецька Л. Ф. Бойко Віктор Вікторович // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. К. : Поліграфкнига, 2004. — Т. 3 : Біо — Бя. — 695 с. — ISBN 966-02-2682-9. — С. 187.
  • Бойко Віктор Вікторович (Київ) — наукова біографія
  • Науково-дослідна лабораторія з проблем сейсмічної безпеки технологічних вибухів Інститутут гідромеханіки НАН України
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.