Будинок, в якому мешкав Коста Хетагуров

Будинок, в якому мешкав Коста Хетагуров — пам'ятка в м. Херсон (Херсонська область, Україна) на вул. Пилипа Орлика, 17. Будинок побудований у другій половині ХІХ ст.

Будинок по вул. Пилипа Орлика, 17, Херсон

Двоповерховий кам'яний житловий будинок, кутовий. Наприкінці ХІХ — поч. ХХ ст. в будинку розміщувався готель «Гранд отель». Інтер'єр будинку змінювався у зв'язку з призначенням приміщення.

Тут 29 травня 1899 року, як повідомляла Херсонська газета «Юг», оселився Коста (Костянтин) Леванович Хетагуров (1859–1906) осетинський поет-демократ, відомий громадський діяч, засновник осетинської літератури. Він прибув до Херсона під наглядом поліції. Приводом для заслання за межі Осетії було сфабриковане обвинувачення у виступах проти гноблення народів Кавказу царським урядом. Прохання поета про визначення місця проживання у Таврійській губернії Міністерство внутрішніх справ визнало «не подлежащим удовлетворению», замість чого запропонувало Херсонську губернію.

За час проживання в готелі (з 29 травня по 25 червня 1899 р.) К. Л. Хетагуров ознайомився з містом, через відсутність засобів для існування робив спроби знайти роботу, продовжував свою літературну діяльність, вів листування з рідними та друзями.

26 червня 1899 р. Хетагуров отримав дозвіл на переїзд до Очакова для відпочинку та покращення стану здоров'я.

Нині — житловий будинок. У 1939 році у зв'язку з 80-річчям з дня народження видатного сина осетинського народу на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку із мармуру.

Джерела

  • Архів Херсонського обласного об'єднаного бюро технічної інвентаризації, квартал 303, д. 16592.;
  • Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К., 1972. — С. 82.;
  • Гаухман Д. Хетагуровські місця в Херсоні // Наддніпрянська правда. — 1969. — 14 жовтня.;
  • Костюк Л. И., Ратнер И. Д. Херсон: маршрутный путеводитель. — Херсон, 1958. — С. 49.;
  • Перлина півдня: путівник по Херсонщині. — Одеса: Маяк, 1967. — С. 13.;
  • Газета «Юг». — 30 травня. — 1899.;
  • Хетагуров К. Собрание сочинений в 3-х томах. — М., 1951.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.