Будинок Коцюбинського (Бар)

Будинок Коцюбинського
Будинок у 2016 році

49°04′17″ пн. ш. 27°40′10″ сх. д.
Тип будівля
Країна  Україна
Розташування Бар (Україна) Вінницька область
Тип будівлі будинок
Будівництво початку XIX ст  
Відомі мешканці Коцюбинський Михайло1872 по 1876)
Стан запущений стан
Адреса вулиця Святого Миколая, 19
Ідентифікатори й посилання
Будинок Коцюбинського (Бар) (Вінницька область)

 Будинок Коцюбинського у Вікісховищі

Будинок Коцюбинського в місті Бар — будівля, в якій мешкала родина Коцюбинських в 18721876 рр. Адреса — вулиця Святого Миколая, 19 в південній частині міста, навпроти костелу Св. Анни. Це — одноповерхова цегляна будівля з відкритою верандою, оштукатурена, дах залізний, шатровий, двосхилий.

Історія

Будинок Коцюбинського в місті Бар, що побудований на початку XIX ст. був приватною власністю купця Штока. Коцюбинський Михайло народився у місті Вінниця 17 вересня 1864 року в сім'ї службовця. У 1872 році після переходу батька на посаду поліцейського наглядача сім'я переїхала в місто Бар. Сім'я поселилася в будинку, ґанок якого виходив на ярмарковий майдан. Будинок мав 6 кімнат, кухню та коридор. На той час будівля належала поліцейській управі міста, де розпочав роботу батько Михайла Коцюбинського. Для домашнього навчання сина Коцюбинські запросили відомого в місті вчителя Я. І. Богачевського. Восени 1875 року Михайло вступив відразу до третього класу початкової школи міста. Останній клас Барської школи Михайло Коцюбинський закінчив у 1876 році, а далі вступив до Шаргородської бурси. В дорослому віці, в листах до літературознавця Вогульського письменник розповідав про важливі літературні факти становлення в барський період свого дитячого життя. В Барі Михайло Коцюбинський зробив перші літературні кроки: створив п'єсу за мотивами народної балади «Бондарівна» та комедійну п'єсу «Поп Влас, що має власть». Старовинна будівля колишньої школи, де навчався М. Коцюбинський, збереглася до сьогодні. Це будинок гарної архітектури в центі міста, оздоблений банею. У ньому нині діє греко-католицька церква.

Період німецько-радянської війни

Під час Великої Вітчизняної війни будинок, у якому мешкала родина Коцюбинських значно постраждав. Гітлерівські окупаційні війська перетворили приміщення колишньої садиби родини Коцюбинських у склад солі. Внаслідок такої безгосподарності будинок став малопридатним для подальшої експлуатації. Після чергового ремонту в 50-60-х роках минулого століття в будинку розміщувалася дитяча бібліотека міста. Далі помешкання Коцюбинських використовувала міськрада як житло. Неодноразові ремонти приміщення позитивних результатів не дали.

Сучасний стан

На сьогодні будинок знаходиться в доволі запущеному стані, потребує капітального ремонту. На фасаді будинку в 1964 та 1964 році були встановлені меморіальні дошка, які з часом зникали. У 1994 році на будівлі було встановлено нову мармурову дошку з наступним написом: «У цьому будинку в 1874—1876 рр. жив великий український письменник Михайло Михайлович Коцюбинський».


Джерела

  • Антоніна Сторожук. Подільський Бар та його околиц історія та сучасність. — 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.