Будівництво свердловини

Будівництво свердловини (рос. строительство скважины; англ. well drilling (construction); нім. Errichtung f einer Sonde f, Abteufen n einer Bohrung f) — вид будівельного виробництва, яке в залежності від кінцевого результату в плануванні і аналізі господарської діяльності розподіляється на розвідувальне й експлуатаційне.

Будівництво свердловини

Загальний опис

До розвідувального Б.с. відноситься будівництво опорних, параметричних, пошукових і розвідувальних свердловин з метою регіональних досліджень, пошуків і розвідки нафтових і газових родовищ, а також підземних сховищ газу, незалежно від джерел фінансування.

До експлуатаційного Б.с. відноситься будівництво свердловин, призначених для експлуатації нафтових і газових родовищ, тобто буріння видобувних, нагнітальних, оцінювальних, спостережних (контрольних, п'єзометричних), поглинальних, водозабірних свердловин, а також свердловин для експлуатації підземних сховищ газу.

Процес Б.с. складається з таких основних операцій:

  • безпосереднього буріння стовбура свердловини;
  • здійснення геологічних і геофізичних випробувань;
  • кріплення стовбура свердловини сталевими (або іншими) трубами і підготовки свердловини до виконання її основного призначення, наприклад, для видобування нафти.

За іншою класифікацією розрізняють такі етапи будівництва свердловин:

  • Підготовчі роботи, виконані до будівництва вишки і монтування обладнання (розчищення площі; планування, риття траншей, прокладання водопроводу і т. ін.);
  • Вишкомонтажні роботи (будівництво або перетягування вишки, монтування бурового обладнання, встановлення його на фундамент);
  • Підготовчі роботи до буріння (обкатування змонтованого обладнання, оснащення талевої системи тощо);
  • Буріння та кріплення свердловини (проходження стовбура, вимірні роботи, спуск в свердловину обсадних колон та їх цементування);
  • Випробування свердловин на продуктивність;
  • Демонтування обладнання (розбирання вишки, роз'єднання блоків обладнання, підготовка його до перетягування на новий об'єкт).

Цикл будівництва свердловини

Комплекс робіт з будівництва свердловини, що включає роботи зі спорудження вежі, проводки стовбура свердловини, його кріплення та випробування продуктивних об'єктів. Тривалість циклу охоплює період часу від початку підготовчих робіт до закінчення робіт з демонтажу бурового устаткування. Виробничий цикл будівництва свердловин включає три етапи: будівництво і монтаж бурового устаткування (будуванням веж), проводку і кріплення стовбура свердловини (буріння) і роботи з випробування свердловини на продуктивність, а також час перерв між етапами і всередині етапів, якщо вони мають місце. У тривалість циклу не включається час консервації свердловини. Датою початку циклу є дата початку будівельно-монтажних робіт на свердловиноточці (без витрат часу на складання і комплектацію нового бурового устаткування у монтовані аґреґати). Датою закінчення циклу є дата завершення робіт з випробування свердловини.

Тривалість будівництва свердловини

Техніко-економічний показник, що характеризує календарний час, який витрачено на виконання всього комплексу робіт для будівництва свердловини або до кінця буріння, якщо свердловина закінчена без випробування. Виражається в днях по свердловинах, будівництво яких закінчено, і складається з календарної тривалості будуванням веж, буріння та випробування, включаючи час перерв між цими етапами циклу будівництва свердловини.

Техніко-економічні показники будівництва свердловин

Показники, які умовно охоплюють такі групи:

  • Показники обсягу робіт — плануються й ураховуються в натуральному та вартісному виразі. До натуральних показників належать: буріння в метрах; верстато-місяці буріння; кількість свердловин, розпочатих будуванням веж; кількість свердловин, розпочатих бурінням;

кількість свердловин, закінчених бурінням; кількість свердловин, закінчених будівництвом (випробовуванням); кількість свердловин, зданих у експлуатацію, кількість випробуваних об'єктів у процесі буріння й після закінчення буріння. До вартісних показників належать: собівартість обсягу робіт із будівництва свердловин; кошторисна вартість обсягу робіт із будівництва свердловин.

  • Показники, що характеризують тривалість будівництва свердловини: тривалість будівництва свердловини, у тому числі по елементах циклу будівництва в днях; баланс календарного часу будівництва свердловини, в тому числі по елементах циклу будівництва, в годинах: циклова швидкість, швидкість буріння, технічна швидкість у метрах на верстато-місяць; механічна та рейсова швидкості, в годинах на метр та ін.
  • Показники, що характеризують ефективність режиму буріння: буріння на долото, рейсова швидкість, час буріння одного метра, механічна швидкість та ін.
  • Показники, що характеризують геологічно-технічні умови будівництва свердловини: глибина свердловини, а також деякі показники тривалості будівництва свердловини та ефективності режиму буріння (швидкість буріння, механічна швидкість, буріння на долото та ін.). Усі названі показники подаються заметою буріння: розвідувальне та експлуатаційне.

На базі названих основних показників можна одержати додаткові показники, необхідні для планування та аналізу бурових робіт. Наприклад, середній час одного спуску та підняття інструменту, баланс часу у відсотках чи в розрахунку на 1000 м буріння та ін. Для оцінки впливу сезонності (ритмічності) проведення робіт протягом року, крім зіставлення названих вище показників по місяцях і кварталах, може розраховуватися коефіцієнт сезонності. Для аналізу використовуються й економічні показники будівництва свердловин (собівартість буріння одного метра, продуктивність праці та ін.).

Усі затрати на будівництво свердловини поділяють на дві групи: а) прямі (входять затрати на матеріали, енергію, зарплату, амортизаційні відрахування і т. д.); б) накладні (утримання керівного апарату, затрати на підготовку кадрів, охорону праці та ін.). Прямі затрати складають основну частину вартості будівництва. Розрізняють кошторисну, планову та фактичну собівартість.

Основні техніко-економічні показники будівництва свердловин

Основними економічними показниками є собівартість будівництва свердловини, собівартість 1 м проходження і прибуток.

Собівартість спорудження свердловини це сума грошових затрат бурового підприємства на будівництво та випробування, а також на підготовку до здачі свердловини замовнику. Вона включає вартість матеріалів, витрачених при будівництві свердловини; вартість палива і енергії; заробітну плату персоналу з доплатами; амортизаційні відрахування, пов'язані із зносом бурового обладнання; вартість зносу бурильних колон і вибійних двигунів та ряд інших затрат.

Усі затрати на будівництво свердловини поділяють на дві групи: а) прямі (входять затрати на матеріали, енергію, зарплату, амортизаційні відрахування і т. д.); б) накладні (утримання керівного апарату, затрати на підготовку кадрів, охорону праці та ін.). Прямі затрати складають основну частину вартості будівництва.

Розрізняють кошторисну, планову та фактичну собівартість.

Див. також

Примітки

    Література

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.