Буровугільні родовища Вінницької області
На території області виявлено декілька родовищ бурого вугілля, сумарні запаси яких становлять близько 50 млн тонн. Ці родовища належать до відомого Дніпровського буровугільного басейну і розташовані на його північно-західній околиці. Найбільші й найбільш вивчені Оратівське і Бруслинівське родовища. Оратівське — детально розвідано, однак більша його частина знаходиться на території сусідньої Черкаської області.
Буровугільні родовища Вінницької області
Бруслинівське буровугільне родовище розташоване між селами Бруслинів Літинського, Кам'яногірка і Гущенці Калинівського району. Пласти бурого вугілля залягають на глибині від 20 до 76 м. Їх потужність від часток метра до 6 м і більше. Часто пласти розділені на кілька шарів. Залягання пластів — горизонтальне. Вугілля перекрите піщано-глинистими породами. Середня потужність пласта в контурі підрахунку запасів — 3,7 м. Середня глибина залягання — 41 м. Розвідані по категорії С1 балансові запаси родовища (враховувалися тільки пласти потужністю понад 1,0 м) — понад 16 млн тонн.
На північний захід від Бруслинівського родовища, на території Хмельницького розташовані Філіопольське і Краснопільске родовища з балансовими запасами відповідно понад 4 і близько 3 млн тонн.
Балабанівське і Краснопільківське родовища, що знаходяться в Оратівському та Гайсинському районах, менш вивчені.
Буре вугілля з родовищ Вінниччини за складом і умовами залягання близьке до вугілля більшості родовищ Дніпровського буровугільного басейну, багато з яких розробляються відкритим і підземним способами. Зольність вугілля лежить у межах 18—30 %, теплота згоряння на горючу масу — 5000—6000 ккал/кг. Вугілля містить до 10 % бітумів і до 20—25 % смоли, добре брикетується. Буре вугілля придатне як для енергетичних цілей, так і для переробки методами напівкоксування, гідрогенізації (переробки на рідке паливо і масла), екстрагування, а також для отримання ряду цінних хімічних продуктів.
Родовища бурого вугілля Вінниччини, за потужністю вугільних пластів і особливо за запасами палива, поступаються кращим родовищам Дніпровського басейну. Відсутність значного інтересу до цих родовищ перш за все пов'язано з наявністю в Україні великих запасів бурого вугілля (близько 3 млрд тонн) і значної кількості родовищ з кращими показниками.
Джерела
- Месторождения полезных ископаемых Винницкой области.
- Карта месторождений полезных ископаемых Украины
- Винницкая область
- Паламарчук М. М., Горленко І. О., Яснюк Т. Є. Географія мінеральних ресурсів Української РСР. — К.: Рад. школа, 1985. — 135 с.