Бій у Родаковому
Бій у Родаковому — бій 5-ї Української армії РСЧА з частинами 91-ї дивізії, який відбувся 24—25 квітня 1918 року.
На 24 квітня 1918 року значна частина збройних сил ДКР зосередилася в Луганському районі, поступово витягаючи уздовж залізниці на Міллерове і на лиху. Евакуація ДКР з Луганська ще не була закінчена. Ворошилов, зосередивши головні сили 5-ї Української армії в районі Родакове і Луганська, вирішив дати тут відсіч противнику. За його ініціативи на станції Родакове було скликано нараду командирів всіх окремих загонів, які входили і не входили до складу 5-ї Української армії. На цій нараді Ворошилов був обраний командувачем 5-ї Української армії, до складу якої влилося численні загони інших українських армій.[1]
На ранок очікувався наступ німецьких частин. Ворошилов вже пізно вночі закінчував формування штабу і віддачу розпоряджень по обороні Луганська. Начальником штабу армії Ворошилов призначив М. О. Руднєва. На 12 годину 25 квітня частини Ворошиловської армії зайняли позиції на висотах у Родакове. Білогвардійці і німці значними силами піхоти і артилерії о 2 годині дня атакували частини 5-ї армії з заходу і потіснили їх, обійшовши справа, з боку р. Лугань. Але Ворошилов, який перебував на початку бою в Луганську, де організував евакуацію органів влади і майна ДКР, наспів до критичного моменту бою і організував контрудар по противнику. До 18:00 правий фланг 5-ї армії контратакою звернув противника в панічну втечу. Німецькі війська зазнали великих втрат людьми, залишили 2 батареї, 20 кулеметів, 2 аероплани і відступили на 11 км на захід від Родак. У цьому бою проявив особливу стійкість 1-й Луганський соціалістичний загін, що діяв на правому фланзі і Полтавський загін з артилерією.
26 квітня внаслідок глибокого обходу другий німецької колоною з півдня частини 5-ї армії змушені були відступити, а потім вночі покинули і місто Луганськ. Ешелони Донецької республіки пішли на Міллерово[2].
Участь в бою Донецької групи Армії УНР
У своїх спогадах «В кільці» в 1922 році більшовик Д. Клочко писав що в боях за Родакове-Луганськ брали участь «гайдамаки», якщо це твердження відповідає дійсності то з упевненістю можна сказати що в цьому бою брали участь частини Донецької групи Армії УНР під командуванням Сікевича[3].
Джерела
- Великий поход армии К. Е. Ворошилова от Луганска к Царицыну и героическая оборона Царицына: путеводитель по следам Гражданской войны. Гос. воэн. изд-во Наркомата Обороны Союза ССР, 1938 — Всего страниц: 298
Посилання
- Великий поход армии К. Е. Ворошилова от Луганска к Царицыну и героическая оборона Царицына, стр 49
- Великий поход армии К. Е. Ворошилова от Луганска к Царицыну и героическая оборона Царицына Стр 50
- Вісти-Ивестия (Одеса) №666 від 23.02.1922, сторінка 2
Шаблон:Оборона Донецько - Криворізької республіки