Бірса Карфагенська

36°51′08″ пн. ш. 10°19′26″ сх. д.

Залишки пунічної забудови Бірси

Бірса — назва міської цитаделі Карфагена і пагорбу, на якому вона була розташована. Швидше за все походить від фінікійського слова, що позначає фортецю або ж міське укріплення. Водночас співзвучність імені пагорбу з дав.-гр. βυρσα — «бича шкіра» — сприяла популярності легенди про заснування Карфагена, згідно з якою максії дозволили фінікійським переселенцям зайняти землі не більше, аніж її вкриє бича шкіра, а мудра царівна Елісса розрізала шкіру на смужки і зв'язаною з них мотузкою відмежувала цілий пагорб, на якому і заснувала цитадель нового міста.

Схема реконструкції Бірси під час будівництва римської колонії Юлія Карфагенська

З огляду на відстань, що відділяє пагорб від узбережжя, чимало дослідників впевнені, що Бірса була забудована не під час заснування міста, а пізніше. Водночас стратегічне розташування Бірси вимагало принаймні контролю першопоселенців на пагорбом.

З ранньої доби на Бірсі, окрім укріплень, знаходився храм Ешмуна і цвинтар, за часів розквіту Карфагена пагорб забудовувався й житлом. Бірса стала останнім притулком містян під час штурму Карфагена римлянами у 146 р. до н. е.

Під час будівництва римської колонії Юлія Карфагенська верхівка пагорбу була зрита, натомість роль Бірси як «верхнього міста» Карфагена була повністю відновлена.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.