ВО «Умань»

ВО «Умань» — воєнна округа Української повстанської армії (Західна частина Черкаської області), частина оперативної групи УПА-Південь.

Воєнна Округа «Умань»
Країна  Українська держава (1941)
Належність  УПА
УПА-Південь
Командування
Командир Осип Безпалько («Остап», «Іван», «Андрій», «Задорожній»).
Шеф-штабу «Нюра»

Структура

Командир ВО «Умань»
майор УПА
Осип Безпалько.

Командир Осип Безпалько («Остап», «Іван», «Андрій», «Задорожній»);

Шеф штабу — «Нюра».

Курені:

  • «Довбенка» — курінний «Лихо»;
  • «Бувалого»;
  • «Андрія-Шума».

Чисельність ВО «Умань» — близько 200–300 повстанців.

Історія

Початки формування Української повстанської армії на східноукраїнських землях та Черкащині були закладені ще похідними групами ОУН. На східноукраїнських землях діяли створені відділи УПА та відділи, які рейдували з Волині, Полісся, частково з Галичини[1].

До осені 1943 року Осип Безпалько «Остап» організував на Уманщині відділи УПА. Ці відділи, разом зі з'єднанням куренів Східної та Центральної України, у 1944 році утворили УПА «Південь».

Осип Безпалько «Остап» у 1944 році за розпорядженням ПУНу він переходить на Західну Україну. Із Західної України, Осип Безпалько «Остап» перебрався в Румунію, використовуючи зв'язки ОУН з румунськими льотчиками, на румунському літаку перелетів фронт і мав на меті приземлитись на парашуті в районі Умані. Але пілот помилився і Безпалько приземлився неподалік від Кіровограда. Приземлення відбулося невдало, Осип Безпалько «Остап» зламав ногу. Тиждень довелося переховуватися в лісі, а потім пішки з товаришем добиратись до Умані[2].

Під кінець літа 1944 року кількість груп УПА збільшилась з приходом нової групи із Полтавщини, що її привів «Дід Тарас», що у 1920-1923 роках командував повстанським загоном в цих околицях[3].

Примітки

  1. Кентій А. В. Нариси історії Організації Українських Націоналістів у 1941-1942 рр.(Національна академія наук України. Інститут історії України. Головне архівне управління при кабінеті міністрів України. Центральнийдержавний архів громадських об’єднань України): К., 1999 –200c.
  2. Волошенко І.І. Про результати досліджень подій Великої Вітчизняної війни краєзнавців Монастирищенського району.// Черкащина в контексті історії України. — Черкаси. — «Ваш Дім». —2005. – 120 с.
  3. Чорномаз Б. Д. Діяльність національно-патріоричного підпілля на Уманщині у 1941-1945-х роках: Монографія. Уманське видавничо-поліграфічне підприємство. Умань, 2002. – 401с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.