Вавилонська блудниця
Вавило́нська блу́дниця (лат. Babyloniacus fornicaria, Вавилонська повія) — апокаліптичний образ у християнстві, заснований на розповіді з книги «Одкровення Івана Богослова». Образ Вавилонської блудниці і пояснення пов'язаної з нею символіки стали предметом численних богословських тлумачень і суперечок. Пізніше цей вираз стали розуміти буквально (вавилонська блудниця) і застосовувати, відповідно, до жінки легкої поведінки, чия порочність придбала небувалих, «історичних» масштабів. А. С. Пушкін про А. П. Керн (з листа до А. Н. Вульф від 7 травня 1826 року): «Що робить Вавилонська блудниця Анна Петрівна?»
Першоджерело образу
Першоджерелом образу Вавилонської блудниці стало Одкровення Івана Богослова (друга половина I століття), якому явився один із семи ангелів, які мали сім чаш, і запропонував: «підійди, я покажу тобі суд» (Откр.17 :1). Потім ангел в веде Івана Богослова в пустелю, де він побачив суд над
…великою блудницею, яка сидить на водах многих; з нею блудодіяли царі земні, і вином її блудодіяння впивалися ті, що живуть на землі. І повів мене в дусі в пустелю; і я побачив жінку, яка сиділа на звірі багряному, сповненому імен богохульних, з сімома головами і десятьма рогами. І жінка була одягнена в порфиру і багряницю, прикрашена золотом, коштовними каменями і перлами, і тримала золоту чашу в руці своїй, наповнену мерзотами і нечистотою блудодійства її; і на чолі її написано ім'я: таїна, Вавилон великий, мати блудницям і мерзотам земним. Я бачив, що жінка упоєна була кров'ю святих і кров'ю свідків Ісусових, і, бачачи її, дивувався здивуванням великим. І сказав мені ангел: що ти дивуєшся?… — Одкровення Івана Богослова (Откр.17:10-15) (пер. Хоменка)
В цьому епізоді називається ім'я жінки — Вавилон (по-грецьки місто — πόλις — жіночого роду), що став матір'ю блудницям. Звідси, внаслідок скорочення тексту, виник вислів «Вавилонська блудниця», але це словосполучення в самому Одкровенні місця не має. Ангел також пояснює і символічне значення цього образу:
Проте, така безчинність не може довго існувати і у 18 главі Одкровення ангел передбачає падіння блудниці, карою для якої буде вогонь.
Історичні праобразиЯк історичний прообраз блудниці з бачення Івана, на думку дослідників, можуть виступати:
Оригінальний текст (лат.) respice riuales diuorum, Claudius audi Трактування образуВавилонДревній Вавилон був приречений на знищення Божим судом, передбаченим в пророцтвах Ісаї, Єремії та Данила. Вони наводять такі причини: протидія Яхве і пригнічення Ізраїлю та Божого завіту, що продовжувалося до тих пір, поки Вавилон не переповнив чашу терпіння Божого:
Отже, Вавилон зарозуміло повстав в релігійному і політичному сенсі проти Бога і Його заповіту. Ізраїль став в політичному плані залежним від Вавилону, було зруйновано храм Божий і його сакральні богослужіння. Остаточно доля міста була вирішена, коли Валтасар, перебуваючи в сп'янінні, наказав принести взяті з Єрусалимського храму святі речі, щоб використовувати їх на своїх богохульних оргіях (див. Дан. 5:1-4). У цей момент стало очевидним, що «присуд його досягнув до небес, і дійшов аж до хмар!…» (Єр. 51:9).[6]
Даниїл зміг витлумачити таємничий напис наляканому царю:
В туж ніч Валтасар був убитий. Падіння апокаліптичного Вавилону відбудеться з тієї ж самої релігійної причини — в результаті самозвеличення над авторитетом Христа і гонінь на істинних послідовників Господа Ісуса і на їх поклоніння в святилище Божому.[8] Знаменитий циліндр Кіра — що знаходиться нині в Британському музеї клинописних документ, виявлений в руїнах Вавилона, — підтверджує раптовість завоювання Вавилона в 539 році до н. е. Він говорить: «Без всякої битви він [Мардук] дав йому [Кіру] увійти в його місто Вавилон, позбавивши Вавилон від усіляких лих».[8] ЄрусалимУ переносному (духовному) сенсі слово «блудниця» в Біблії вживається в Книзі пророка Ісаї, який з подивом вигукує: Як стало розпусницею вірне місто: було повне воно правосуддя, справедливість у нім пробувала, тепер же розбійники! Срібло твоє стало жужелицею, твоє питво водою розпущене… Князі твої вперті і друзі злодіям вони, хабара вони люблять усі та женуться за дачкою, не судять вони сироти, удовина справа до них не доходить…[9] З контексту Біблії очевидно, що слова пророка Ісаї відносяться до стародавнього Єрусалиму. Значить, історія новозавітної «вавилонської блудниці» повинна бути подібна історії Єрусалиму: вона також колись жила за законами Божими, але потім розбестилась, відступивши від Євангельської правди. РимІриней Ліонський († 202 рік) і Іполит Римський († 235 рік) вважали, що звіром багряним є Римська імперія. Але вони роблять цей висновок не з порівняння історії Римської імперії з текстом Апокаліпсису, а з упередженого тлумачення «Книги пророка Даниїла», глава 7, оскільки в той час всіма вважалося, що під залізним звіром в пророцтві Даниїла слід розуміти Римську імперію.[10]
Кирило Єрусалимський († 386 р.) і Іван Златоуст († 407 р.), які писали дещо пізніше, були також впевнені в тому, що Антихрист прийде після поділу Римської імперії на десять царств. Але вони будують свою есхатологію не на Одкровенні Іоанна, а тільки на тлумаченні «Книги пророка Даниїла».
Ще при імператорі Костянтині в Римській імперії йдуть міжусобні війни, і в результаті вона розпадається на Західну і Східну. У 476 році Західна імперія впаде під натиском варварів, а Східна (під назвою Візантія) проіснує ще майже 1000 років і в 1453 році буде завойована турками.[13] Звідси не дивно, що Андрій Кесарійський, який писав своє тлумачення в V столітті цю думку відкидає.
Цієї ж думки дотримувався і професор А. Д. Бєляєв, який писав, що Римська імперія давно розпалася і тепер не існує навіть цієї назви, але антихрист не з'явився. Втім, уже Єфрем Сирін († 373 р.) і Іоанн Дамаскін († бл. 750 р.) взагалі нічого не пишуть про царство антихриста.[15] Тобто антихрист прийде, але де його горезвісне царство, їм це не відомо. І в цьому немає нічого дивного. Адже, наприклад, Іоанн Дамаскін жив уже в православної Візантійській імперії на території Греції, про яку писав Великий патріарх Константинопольський Фотій (IX ст.), Що «царство від нас греків не відніметься» до кінця часів. Образ в літературі
Примітки
ДжерелаПосилання |