Василь Жураківський

Жураківський Василь Якович (*р. н. невід., Ніжин — †1730, Москва) — український державний діяч доби Гетьманщини. Генеральний осавул в уряді Гетьмана Івана Скоропадського. Шляхтич гербу Сас. Політв'язень Російської імперії.

Василь Жураківський
Народився невідомо
Ніжин
Помер 1730(1730)
Москва
Країна  Гетьманщина
Національність українець
Діяльність військовий очільник
Військове звання Генеральний осавул
Термін 1710—1724 роки
Конфесія православ'я
Рід Жураківські
Батько Яків Михайлович Жураківский
Герб

Життєпис

Народився у Ніжині. Син Якова Жураківського, ніжинського полковника. Отримав домашню освіту. Завдяки батькові почав стрімку кар'єру. Був ямпільським сотником у 1686, 1695 роках, глухівським городовим отаманом у 1701 році, військовим товаришем у 1704 році, займав уряд генерального осавула у 1710-1724 рр. за часів правління гетьмана І.Скоропадського, та наказного гетьмана П.Полуботка. Разом з генеральним бунчужним Я. Лизогубом залишився одним з двох фактичних керівників Гетьманського Уряду в Україні, коли у червні 1723 р. до Росії відбули Полуботок, генеральний писар С.Савич та генеральний суддя І.Чарниш р.

Василь Жураківський визначився як прибічник і послідовник наказного гетьмана П.Полуботка, спільно з яким відстоював державні права України. Саме як прибічника П. Полуботка, його разом з Я. Лизогубом заарештував у січні 1724 року відправлений царем Петром І в Україну для виявлення однодумців Полуботка Румянцев. Їх так само ув'язнили в Петропавловській фортеці як і заарештованих ще у листопаді 1723 р. Полуботка, Савича, Чарниша та інших осіб урядового апарату Гетьманщини. Натомість для прикриття фактичного знищення автономного управління України царем було створено псевдоколегію, що складалися з російських офіцерів, призначених Петром І для виконання усіх рішень, що приймалися царською владою стосовно управління Гетьманщиною, а з боку Гетьманщини усі рішення росіян затверджували квазіурядовці (Мануйлович, Левенець та ін.)

Після смерті Петра І цариця Катерина І звільнила В. Жураківського з в'язниці, проте йому (та іншим звільненним політв'язням, що виявилися витривалішими від тих, хто помер у фортеці як Полуботок) не дозволили повернутись до України. З 1725 року він жив під наглядом поліції у Санкт-Петербурзі, з 1727 року — у Москві. У 1728 році цю заборону було знято. Помер Василь Жураківський у 1730 році у Москві.

Джерела

  • Сушинський Б. Всесвітня козацька енциклопедія. — Одеса: Видавничий дім «Явф», 2007. — С. 145.
  • Енциклопедія історії України. — Т. 3, 2005. — С. 177
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.