Велике Гірке озеро

Велике Гірке озеро (араб. البحيرة المرة الكبرى) — солоне озеро на трасі Суецького каналу. До нього примикає Мале Гірке озеро (араб. البحيرة المرة الصغرىا). Разом озера мають площу 250 км². На північ канал прямує озерами Манзала й Тимсах. Оскільки канал не має шлюзів, вода з Червоного і Середземного морів вільно поповнює ту воду, яка випарувалася з поверхні озера. Озера виступають своєрідним буфером для каналу, зменшуючи дію морських припливів.

Велике Гірке озеро
Велике Гірке озеро
30°20′ пн. ш. 32°23′ сх. д.
Розташування
Країна  Єгипет
Геологічні дані
Тип солоне озеро
Розміри
Площа поверхні 250 км²
Висота 0  м
Довжина 23,2 км
Ширина 10,8 км
Вода
Басейн
Вливаються Суецький канал
Витікають Суецький канал
Країни басейну Єгипет
Інше
Geonames 351834
Велике Гірке озеро (Єгипет)

 Велике Гірке озеро у Вікісховищі

Історія

Весь Суецький канал на карті. Велике Гірке озеро розташоване по центру.

У римські часи водний шлях до Індії та до східно-римської провінції Аравія Петреа був таким чином полегшений, що під керівництвом імператора Траяна в 100 році нашої ери роботи над Бубастіс-каналом знову відновились: збудовано новий канал, що поєднав сьогоднішній Каїр через Більбейс до старого Бубастіс-каналу. На честь імператора канал був названий Amnis Trajanus.

Навпроти птолемейського міста Арсіноє заклав Траян укріплений порт Klysma(Cleopatris, пізніше Kolzum). Через це оновлення 84 кілометрового Бубастіс-каналу, яке було розпочато фараоном Нехо II і закінчено Даріусом I, було створено прохідне водне сполучення від Рима до певних індійських портових міст. Римська торгівля з Індією опиралась на порт Myos Hormos. Із траянським каналом було створено пряме корабельне сполучення із східно-римською провінцією Аравія Петреа, спростилося перевезення вантажів. Траянський канал також при імператорі Адріані використовувався і підтримувався. У часи смерті імператора Траяна (117 рік нашої ери) Рим володів всіма портами Червоного моря і Перської затоки. Торговельний оборот від Єгипту на південь та схід досяг свого найвищого пункту[1].

Від початку шестиденної війни у 1967, коли робота каналу була призупинена до 1975, 14 суден були замкнені в озері. Ці кораблі отримали назву Жовтої флотилії (англ. Yellow Fleet) за кольором піску, яким були занесені їхні палуби.

Примітки

  1. Schörner, Hadwiga (2000). Künstliche Schiffahrtskanäle in der Antike (німецькою). Heft 1. с. 38–43.

Посилання

  • Melampus in Suez- оповідь моряка з судна "Мелампус", одного із суден, що у 1967 були замкнені в озері
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.