Велорух у Тернополі

Велорух у Тернополі — сукупність державних та громадських організацій, спільнот велосипедистів, які мають на меті реалізацію велоініціатив задля популяризацію велотранспорту і пропаганди здорового способу життя, проведення спортивних велозмагань тощо.

Велоспільноти

«ВелоТернопіль»

Велоактивісти наносять розмітку на велодоріжку в парку імені Тараса Шевченка

Громадська ініціатива «ВелоТернопіль» заснована 2 березня 2015 року, коли відбулася зустріч громадських активістів для обговорення програми велоруху в Тернополі.[1]. Голова — Юрій Суходоляк[2][3] (Юрі Собі[4]).

ВелоМета: створення найкращої велоінфраструктури, популяризація велотранспорту, організація заходів, пропаганда здорового життя, підвищення рівня культури.[1]

Велоактивісти проводять різноманітні велозаходи, такі як: Влада на роверах, ВелоШкола, ВелоПікнік, Велосипедні фотовилазки, ВелоКвест, ВелоЗмагання, ВелоФест, ВелоСім'я, ВелоКіно, ВелоЛокація та велопробіги містом.[1]

У 2016 році за участю велоспільноти вдалося реалізувати кілька ініціатив, зокрема:[5]

  • розроблено список та визначено пріоритетність ділянок, які потребують впровадження велоінфраструктури;
  • проведено зустріч робочої групи з представниками влади на якій визначено основні пріоритети сторін;
  • розроблено документацію на частину проектів;
  • облаштовано пандуси на бульварі Тараса Шевченка;
  • розроблено документацію для встановлення 114 велостійок та розпочато їхній монтаж у різних частинах міста;
  • подано на «Громадський бюджет» і виграно проект МТБпарку, автор ідеї — Олександр Козача;
  • перекладено і трансльовано проморолик Європейського тижня мобільності, авторка — Оксана Кузьменко;
  • велоінфраструктуру включено в проектну документацію мікрорайону № 13, автор ідеї — Сергій Гора.

Сайти, блоги, форуми

  • «Шприха» — форум тернопільської велоспільноти[6]

Участь влади міста

У структурі Тернопільської міської ради немає органів, які би окремо займалися розвитком велоруху чи велоінфраструктури в місті. Але в міській раді є депутати, зокрема, Назар Зелінка та Іван Сороколіт[2], які активно підтримують велоактивістів.

Велоініціативи

На Театральному майдані проводять різноманітні акції та змагання для велосипедистів, зокрема «Всеукраїнські Велодні». Кожної останньої п'ятниці місяця «ВелоТЕ» проводить велозаїзд «КритичнаМаса» та «ВелоПікніки».[4]

У травні 2015 члени Товариства українських студентів-католиків «Обнова» організували велопрощу «Тернопіль-Унів».[7]

Велозмагання

Всеукраїнські велосипедні перегони пам'яті майстра спорту Володимира Філіпенка

З 1950-х років у Тернополі та області відбувалися велосипедні змагання на приз газети «Вільне життя». Зокрема, 7—8 травня 1955 — обласні змагання[8], 29 травня — 3 червня 1956 — багатоденна велогонка[8].

Щороку від 1995-го в Тернополі юнаки та дівчата змагаються у Всеукраїнських велосипедних перегонах пам'яті майстра спорту Володимира Філіпенка.

Велопатруль

Поліційний велопатруль

У 2016 році в Тернополі з'явилися полісмени на велосипедах, які патрулюють у парках міста[9] двома патрулями на чотирьох велосипедах[10]. Також у поліції почали облік велосипедів і створюють велобазу[11] для попередження крадіжок велосипедів[12].

Див. також

Примітки

  1. ВелоТернопіль — громадська ініціатива по створенню велоінфраструктури у місті // Ternopil-online.
  2. Відбулася зустріч робочої групи «Першочергові заходи по велоінфраструктурі на 2016 рік» // Тернопіль житлово-комунальний. — 2016. — 24 травня.
  3. Відбулося засідання експертної ради щодо розвитку велоінфраструктури // Тернопіль житлово-комунальний. — 2016. — 8 липня.
  4. Золотнюк, А. Як зробити пересування на велосипеді безпечним? / Анна Золотнюк // Терен. — 2017. — 11 липня.
  5. Косянчук, Т. ВелоТернопіль: досягнення і виклики у 2016 році / Тетяна Косянчук // Український інформаційний центр велотранспорту. — 2016. — 19 грудня.
  6. Шприха
  7. Велопроща Тернопіль — Унів (15-17.05) Архівовано 29 серпня 2017 у Wayback Machine. // ДивенСвіт. — 2015. — 4 травня.
  8. Ониськів, М., Бобрівець, М. Редакційний денник: 1939—2009 // Головна газета Тернопілля («„Вільне життя“ — 70») / Ред.-упоряд.: Ліля Костишин, Михайло Ониськів, художнє забезпечення — Ігор Максимлюк. — Тернопіль, 2009. — С. 14. ISBN 978-966-528-310-2.
  9. Патрульні поліцейські на велосипедах з'явилися у Тернополі. ФОТО // Цензор.нет. — 2016. — 5 травня.
  10. Єднак, Н. У Тернополі працюють велопатрулі та створюють велобазу / Наталія Єднак // Телеканал ІНТБ. — 2016. — 11 травня.
  11. Інформаційну.
  12. У Тернополі створили базу даних веловласників, яка має завадити крадіжкам велосипедів // УНІАН. — 2016. — 13 квітня.

Посилання

Зовнішні відеофайли
ВелоТернопіль.ВідкриттяСезону на YouTube // Uri Sobi. — 2015. — 19 березня.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.