Вигаданий запис

Вигаданий запис, також фальшивий запис, слово-привид[1], ніщо-стаття (англ. nihil article) — навмисно зроблений, хибний запис у довідниках, таких як словники, енциклопедії, мапи, каталоги тощо.

Сутність

Записи в довідниках зазвичай походять з надійних зовнішніх джерел, тоді як для вигаданих записів таких джерел не існує. Особливим випадком таких записів є копіпастка (англ. copyright trap), коли автор створює його щоб у майбутньому виявити плагіат або порушення авторського права.

Походження терміну

В англійській мові для цього поняття існують такі неологізми, як nihilartikel ніщо (лат. nihil)[1] і стаття (нім. artikel) і mountweazel, що його запровадив щотижневик The New Yorker, ґрунтуючись на вигаданому біографічному записі в Columbia Encyclopedia від 1975 року[2].

Ігор Качуровський запровадив термін слово-привид — слово, що виникло внаслідок неправильно прочитаного певного тексту, чиєїсь помилки на письмі чи вигадки.

Приклади

Приклад такого слова можна побачити у Миколи Хвильового, який проголошуючи «азіатський ренесанс», вигукував: «Гряде новий Рамаян!» Очевидно, йшлося про головного персонажа пам'ятки індійської літератури «Рамаяни» — Раму[3].

Примітки

  1. Nihilartikel. World Wide Words. Процитовано 23 квітня 2014.
  2. Henry Alford, «Not a Word», New Yorker 29 August 2005 (accessed 29 August 2013).
  3. Словник літературознавчих термінів. Архів оригіналу за 18 грудня 2009. Процитовано 18 грудня 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.