Використовність
Використо́вність, часто Юзабіліті (англ. usability — дослівно «зручність користування») — поняття в мікроергономіці, що визначає загальну ступінь зручності предмета при використанні; термін схожий з терміном «ергономічність», але має іншу область поширення і відрізняється нюансами визначення. Використовується для комп'ютерної техніки, терміном юзабіліті називають концепцію розробки користувацьких інтерфейсів програмного забезпечення, орієнтовану на максимальну психологічну і зорову зручність для користувача. ISO визначає використовність як «Ступінь з якою продукт може бути використано визначеними користувачами для досягнення визначених цілей з ефективністю, продуктивністю та вдоволеністю для специфічного контексту використання».
Сьогодні термін «юзабіліті» все частіше використовується як синонім слова «ергономіка» в контексті таких продуктів, як побутова електроніка чи засоби зв'язку. В ширшому значені він може використовуватись для визначення степені ефективності виконання дизайну, як в механічних об'єктах і інструментах (мишка, стілець, настільна лампа, дистанційний пульт) так і в графічному дизайні (меню телевізора, меню і система навігації сайту, інтерфейс програмного забезпечення). Таким чином, найвлучнішим перекладом слова «usability» буде «зручність і простота використання (застосування)», «дружелюбність» і навіть «практичність».
Переваги використовності
Ключовими перевагами використовності є:
- Вищі прибутки через збільшення продажів
- Зростання ефективності виробництва та рівня вдоволеності споживача
- Зменшення ціни розробки
- Зменшення ціни підтримки
Корпоративна інтеграція
Підвищення рівня використовності загалом позитивно впливає на декілька аспектів якості продукту компанії. Конкретно, переваги виявляються в таких областях:[1]
- Збільшення продуктивності
- Зменшення витрат на навчання та підтримку
- Збільшення продажів та прибутків
- Зменшення часу та ціни розробки
- Зменшення ціни впровадження
- Збільшення рівня вдоволеності користувача
Підвищення використовності в робочому середовищі зазвичай має позитивні відгуки від робітників, "робітники, які насолоджуються своєю роботою роблять її краще, рідше міняють місце роботи та вносять ідеї та ентузіазм у підвищення продуктивності.[2] " З метою створення стандартів, компанії зазвичай впроваджують експериментальні технології дизайну, які задають певні рівні використовності. Зазвичай звертають уваги на наступні компоненти (але не обов'язково обмежуються наведеним списком) :[3]
- Робоча Поза
- Дизайн Робітничої Фурнітури
- Дисплеї
- Пристрої вводу-виводу
- Організаційні Питання
- Офісне Середовище
- Інтерфейс Програмного забезпечення
Існують численні причини через які кожен з наведених факторів впливає на загальне покращення бізнесу. Наприклад, закупівля програмного забезпечення, яке більш зручне для розуміння, зменшує потребу в розширеному тренінгу персоналу. Вдосконалений інтерфейс також може вести до зниження часу на виконання певної задачі.
Див. також
Примітки
- Usability Resources: Usability in the Real World: Business Benefits. Usabilityprofessionals.org. Архів оригіналу за 31 жовтня 2013. Процитовано 1 листопада 2013. (англ.)
- Landauer, T. K. (1996). The trouble with computers. Cambridge, MA, The MIT Press. p158. (англ.)
- McKeown, Celine (2008). Office ergonomics: practical applications. Boca Raton, FL, Taylor & Francis Group, LLC. (англ.)