Виноробня Шато Чизай
Виноробна компанія Шато Чизай (Chateau Chizay) — заснована 1995-го року, розташована в Україні у Закарпатській області в місті Берегово. Володіє 272 гектарами виноградників у трьох районах області та є провідним виробником вина в регіоні[1] та однією з найвідоміших виноробень України.
48°13′33″ пн. ш. 22°38′24″ сх. д. | |
Тип | виноробняd |
---|---|
Засновано | 1995 |
Штаб-квартира |
Берегове Україна |
chizay.com | |
Виноробня Шато Чизай у Вікісховищі |
Компанія Шато Чизай є спадкоємицею давньої історії виноградарства і виноробства в Україні й регіоні[2].
Виноробня — лауреат вітчизняних і міжнародних винних конкурсів[3] і дегустацій. Вина Шато Чизай експортуються до країн Європи, США, Канади, Ізраїлю, Австралії. Компанія розвиває галузь винного туризму, пропагує культуру споживання вина та якісних місцевих продуктів.
Історія виноградарства і виноробства Закарпаття
- ХIII століття. Жителі Берегівського комітату вирощують виноград та виготовляють добірне вино. Хроніки свідчать: угорські королі Бела IV, Людовик Великий і Людовик II замовляли його до столу.
- XVI—XVII століття. Площі виноградників Закарпаття сягають близько 7000 гектарів.
- Початок ХVIII століття. В Угорщині завершилося панування турків, на Закарпатті це зумовлює нову епоху розвитку виноградарства.
- ХVIII і XIX століття. Доба Австро-Угорщини — час розквіту. Місцеві винороби вдосконалюють вміння, вина регіону відомі в Європі.
- 1870-ті роки. З новими лозами на Закарпаття потрапляє філоксера. Шкідник винищує близько 2700 гектарів виноградників. Рятує тільки виведення гібридних виноградів, стійких до філоксери. 1885 рік — починається відновлення насаджень.
- Кінець XIX — поч. XX століття. Технології виноградарства і виноробства розвиваються. На Закарпатті закладають плантації європейських і локальних сортів.
- XX століття. Закарпаття прагне зберегти традиції та улюблену справу. Тут продовжують вирощувати виноград і виготовляти вино.
- 1919. Берегово, що недовго було під владою румунів, перейшло до Чехословаччини.
- 1938—1944 роки — триває угорська доба, разом з нею розвиваються виноробні традиції.
- 1945. Закарпаття приєднане до Радянського Союзу. Нова система руйнує звичне господарювання, але традиції не втрачені. Створення сільськогосподарських підприємств сприяє розширенню площ виноградників, утім, страждає сортовий склад. Радгоспи роблять акцент на виготовленні великої кількості виноматеріалу, якість вина не пріоритет.
- 1950-60-ті роки. Промислові площі винограду в регіоні — понад 14000 гектарів.
- 1985—1988. «Антиалкогольна кампанія». На Закарпатті винищили більшість виноградників, вирубали лози європейських сортів, їхнє місце посіла Ізабелла. Закарпаття досі не відновило втрачене.
- 1990-ті роки. Початок відродження і розвиток новітнього виноградарства і виноробства.
Історія виноробної компанії[4]
- Початок XIII століття. Король Угорщини Іштван II дарує землю своєму підданому на ім'я Чепан. У 1230 році спадкоємцем стає син Чиз. Володіння називають Чиз-тай, «маєток Чиза». Згодом урочище називатимуть «Чизай».
- XV століття. Виноробний маєток в урочищі Чизай з'являється на угорських мапах. Це постачальник вина володарям Мукачівського замку, королівським дворам Європи та царям північних земель.
- 1995. На місці старовинного виноробного маєтку Чизай будують нове підприємство.
- 2000. Компанія випустила 1 000 000 пляшок вина у місяць.
- 2005. Будівля отримує вигляд заміського палацу. Шато Чизай набуває статусу туристичного об'єкту.
- 2006. Шато Чизай закладає власні виноградні плантації за участю австрійських фахівців. Відтоді компанія продовжує розвивати напрямок виноградарства та висаджувати сортові лози.
- 2007. Площа виноградників Шато Чизай сягає 272 гектарів.
- 2012. Компанія виготовляє вина винятково з власного врожаю.
- 2016. Найкращі червоні вина уперше заклали в баріки з французького дубу. Компанія продовжує виготовляти преміальну колекцію витриманих вин, розширивши палітру білими сортами.
- 2017. На 25-му Міжнародному виноробному конкурсі Bukkaljai Borfesztival в місті Егер (Угорщина) 7 вин Шато Чизай отримали золоті медалі. Державний секретар Угорщини Ондраш Талої вручив Шато Чизай пам'ятну відзнаку як Найкращій виноробні Європи-2017.
- 2018. Стартував освітній проект Chateau Chizay Academy. На міжнародній виставці з дегустаційним конкурсом Wine & Spirits Ukraine Awards у Києві усі 9 вин, які компанія подала для оцінки, отримали відзнаки, це найкращий результат серед виноробень України.
- Компанія, залежно від сезону, збирає близько 1500 тон винограду, з якого виробляє до 980 тисяч літрів, або 1,3 млн пляшок вина. У виносховищах зберігається біля 3 млн літрів вина, з них більше 20 тис. літрів проходять витримку у баріках, щоби стати преміальними.
- 2019. Шато Чизай розвиває бренд «Закарпатське Вино»[5], мета — розквіт Закарпаття як виноградарського і виноробного краю.
Виноградники Шато Чизай[6]
Виноградники Chateau Chizay — рукотворне диво України.
Найкращі ґрунти, переважно вулканічного походження, південні схили пагорбів та м'який клімат, який дозволяє не поливати виноград штучно — місця розташування виноградників мають статус унікального Карпатського теруару.
Посадка виноградників Chateau Chizay у 2006-му році стала подією в Україні. Плантації заклали за новою технологією за допомоги найкращих австрійських спеціалістів, техніки і саджанців. Уже наступного сезону компанія ділилася досвідом і допомагала закладати виноградники колегам інших регіонів України: Одещини і Криму.
272 гектари — 1 мільйон 88 тисяч виноградних кущів, по одній лозі на кожного закарпатця[7]. Це білі і червоні європейські сорти винограду. Трамінер рожевий, Рислінг Рейнський, Іршаї Олівер, Черсегі Фюсереш, Мускат Оттонель, Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар і Піно Блан — не повний перелік сортів. Компанія вдосконалює і розширює сортовий склад, приділяючи увагу класичним і локальним виноградам. Провідний виноградар компанії — агроном виноробного регіону Токай (Угорщина) Дьордь Ровжа.
Виноградники — це не тільки плантації, де зростає сировина для вина. Це туристична атракція і місце для фото- й відеосесій та урочистих подій. Також це локація зустрічей фахівців у галузі виноградарства і виноробства: екскурсій, семінарів, майстер-класів, професійних дегустацій.
Шато Чизай творить нову історію виноградарства і виноробства Закарпаття та Європи.
Вина Шато Чизай
Компанія Шато Чизай випускає натуральні виноградні вина кількох лінійок, у тому числі преміальних.
Є найменування, виняткові для України.
Chateau Chizay — єдина виноробня України, сертифікована для виробництва кошерного вина й здійснює його випуск також для експорту.
Вино сорту Черсегі Фюсереш[8] в Україні виготовляє тільки Chateau Chizay.
Вина міні-серії «Сакура Закарпаття»[9] розливають у пляшки тільки в тижні, коли на Закарпатті квітне дерево японської вишні.
У партнерстві з музикантом і культурним діячем Олегом Скрипкою Шато Чизай виготовляє авторське вино «Країна Мрій»[10] (біле сухе з сорту Трамінер і рожеве вино з Піно Нуар).
Спеціально для церков і монастирів України Шато Чизай виготовляє «Кагор Закарпатський».
У 2018-му році компанія розпочала виготовлення Ice Wine («льодового вина») з сорту Рислінг.
У 2018-му році Шато Чизай представив на ринок і міжнародні конкурси витримані у баріках з французького дубу вина сортів Мерло, Піно Нуар і Фурмінт.
Продовжуючи історію закарпатського виноробства, компанія запатентувала і випускає легендарне біле марочне солодке вино з сорту Трамінер Рожевий — «Троянда Карпат». У 2018-му році воно отримало Платинову медаль і було визнане вином № 1 Міжнародного дегустаційного конкурсу Wine & Spirits Ukraine Awards[11].
Виноробню консультує Золтан Шлезак — голова Асоціації сомельє Угорщини, засновник та генеральний директор Угорської Академії гастрономії і сомельє.
Винний туризм[12] — теж напрямок діяльності компанії Шато Чизай. Місія — сприяти розвитку культури споживання вина та туристичній привабливості Закарпаття. Серед пропозицій у туристичній сфері — дегустації, екскурсії на виробництво й у виносховище, тури на виноградники, гастрономічні атракції.
Компанія співпрацює з Ужгородським національним університетом, зокрема кафедрою туризму[13], з асоціацією фахівців туристичного супроводу Закарпаття та іншими профільними установами й організаціями, а також виробниками місцевих продуктів. Шато Чизай поєднує туризм і просвітництво, проводячи дні відкритих дверей, свята врожаю та семінари для колег і партнерів про виноградарство, виноробство й культуру споживання вина.
Примітки
- Успішні українські винороби. Куди їхати по червоне, біле і рожеве?. Економічна правда (укр.). Процитовано 21 лютого 2019.
- Музей винороба Чиза. Chizay (англ.). Процитовано 21 лютого 2019.
- Закарпатське – вино світового рівня. Наші напої представили на престижному форумі в Дюссельдорфі. Chizay (англ.). 28 червня 2018. Процитовано 21 лютого 2019.
- Дізнайтеся про виноробну компанію Шато Чизай. Chizay (англ.). Процитовано 21 лютого 2019.
- «Закарпатське вино» - якісний бренд краю творимо разом. Chizay (англ.). 27 червня 2018. Процитовано 21 лютого 2019.
- Виноградники Шато Чизай. Chizay (англ.). Процитовано 21 лютого 2019.
- Виноградники Шато Чизай. Chizay (англ.). Процитовано 21 лютого 2019.
- Черсегі. Наше. Золоте. Chizay (англ.). 28 січня 2019. Процитовано 21 лютого 2019.
- «Розе під сакурою». В Ужгородському замку дегустували тематичне лімітоване вино квітучого сезону. Chizay (англ.). 28 червня 2018. Процитовано 21 лютого 2019.
- Вино як мрія: Олег Скрипка на Закарпатті виготовляє авторський сонячний напій. Chizay (англ.). 20 листопада 2018. Процитовано 21 лютого 2019.
- Перемога на авторитетному конкурсі Wines&Spirits Awards. Chizay (англ.). 31 жовтня 2018. Процитовано 21 лютого 2019.
- Винний туризм Закарпаття. Відвідайте Шато Чизай. Chizay (англ.). Процитовано 21 лютого 2019.
- УжНУ » Кафедра туризму » Про нас. www.uzhnu.edu.ua. Процитовано 21 лютого 2019.